خاموش كردن آتش هورالعظیم در خاك عراق آغاز شد

اهواز - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان از آغاز عملیات خاموش كردن آتش در بخش عراقی تالاب هورالعظیم، به وسیله بالگردهای آبپاش خبر داد.

احمدرضا لاهیجان زاده جمعه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به ادامه آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم در 15 روز اخیر اظهار داشت: بعد از هماهنگی با مسئولان استان العماره در عراق و اخذ مجوزهای لازم، عملیات خاموش كردن آتش در این تالاب از امروز به وسیله بالگردهای آبپاش آغاز شده است.
وی با بیان اینكه عملیات اطفای حریق از حدود ساعت 10 صبح امروز آغاز شده افزود: با توجه به اینكه این اولین تجربه اطفای حریق به وسیله بالگرد آبپاش در نیزارهای تالاب و شرایط فعلی است، باید منتظر نتایج آن باشیم و امیدواریم این عملیات در خاموش كردن آتش موثر واقع شود.
لاهیجان زاده اضافه كرد: بازدید كامل از بخش ایرانی هورالعظیم و تعیین محل های آبگیری و استقرار بالگردهای آبپاش از دیروز انجام شده و اداره كل محیط زیست استان تانكر سوخت رسان برای این بالگردها نیز تامین كرده است.
به گفته وی، یك هیات عراقی نیز برای هماهنگی در آن سوی مرز مستقر شده اند.
لاهیجان زاده با اشاره به وسعت محل آتش سوزی در هور، تصریح كرد: عرصه مستعد آتش سوزی در بخش عراقی تالاب حدود 150 هزار هكتار است و در دو هفته اخیر بیش از 16 هزار هكتار از آن دچار حریق شده است، بنابراین كار خاموش كردن این آتش بسیار دشوار است.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور، در خوزستان قرار دارد كه یك سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.
بخش عراقی این تالاب از حدود 15 روز پیش دچار آتش سوزی وسیع شده و دود غلیظ ناشی از آن، چندین شهر و روستای خوزستان را درگیر كرده و مشكلاتی برای شهروندان ایجاد كرده است.
ستاد بحران خوزستان مقرر كرده است كه از بالگردهای آبپاش برای خاموش كردن این آتش سوزی استفاده شود.
آنطور كه مسئولان محیط زیست استان گفته اند، اگر چه تامین حقابه تالاب بهترین راه خاموش كردن آتش است اما با توجه به كاهش شدید حجم آب رودخانه های كرخه در ایران و دجله در عراق كه منابع اصلی تغذیه كننده تالاب هستند، در حال حاضر امكان تامین آب مورد نیاز هور وجود ندارد و اطفای حریق به وسیله بالگرد آبپاش در شرایط فعلی تنها راهكار به شمار می آید.
بخش ایرانی تالاب هورالعظیم از یك طرف با كاهش شدید آب روبه روست و از سوی دیگر با اكتشافات نفتی دچار خسارت شده است.
این تالاب از زمان خشك شدن به عنوان یكی از كانون های اصلی تولید گرد و غبار معرفی شده است.
9754/6002