جهان در اعمال تحریم علیه ایران همراه آمریكا نیست

نیویورك- ایرنا- مقام پیشین دفتر كنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا، به صفر رساندن فروش نفت ایران را ناممكن دانست و گفت: جهان در اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران همراه ایالات متحده نیست.

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار ایرنا، برایان اوتول در نشست شورای آتلانتیك كه در واشنگتن و با موضوع «نفت و ایران» برگزار شد، افزود: ما در سال های 2013 تحریم های صعودی داشتیم و علاوه بر تحریم های آمریكا، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیز به همه رفتارهای بد ایران توجه داشت.
وی ادامه داد: اما امروز شرایط متفاوتی داریم. مقامات دولت آمریكا تصور می كنند كه فشار حداكثری همچنان كه كره شمالی را به میز مذاكره آورد، ایران را هم به میز مذاكره می آورد. من فكر می كنم این مساله ایراد دارد چرا كه این سوال مطرح است ما درباره ایران به چه هدفی می خواهیم دست یابیم.
این مقام پیشین اوفك اضافه كرد: در سال 2013 جهان پشت سر ما بود تا به برجام دست یافتیم اما اكنون بقیه جهان با ما نیستند. بنابراین، اساس این موضوع كه دولت ترامپ می تواند به تحریم جهانی سال 2013 دست یابد، نادرست است.
اوتول با بیان اینكه اروپا در اجرای این تحریم آمریكا را تنها خواهد گذاشت، اظهار كرد: تركیه، روسیه، چین و هند هم وجود دارند كه وارد كنندگان بزرگ نفت ایران هستند. با این حال شاید دولت آمریكا بتواند 85 تا 90 درصد تاثیر تحریم های 2013 را باز گرداند اما 10 درصد باقی مانده واقعا اهمیت دارد.
كارشناس شورای آتلانتیك تاكید كرد: حكومت ایران می گوید حاضر به مذاكره مجدد نیست و من فكر می كنم این 10 درصد، یك 10 درصد بسیار سختی است برای موقعیتی كه می خواهید جامعه جهانی را در پشت خود قرار دهید.
اوتول با بیان اینكه كشورهای وارد كننده نفت ایران می توانند از سیستم تبادل ارزی دوجانبه استفاده كنند و تحریم بانك مركزی نمی تواند موثر باشد، اظهار كرد: كنترل اینكه ایران پول فروش نفت را از طریق قاچاق یا به صورت نقد به دست آورد تا اینكه این فروش از طریق سیستم بانكی انجام شود، سخت تر است.
وی خاطرنشان كرد: مقامات آمریكا می گویند كه فروش نفت ایران به صفر برسد اما من واقعا چنین فكر نمی كنم به چنین هدفی دست یابند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا هجدهم اردیبهشت ماه اعلام كرد كه دیگر در توافق بین المللی هسته ای ایران نخواهد ماند و تحریم های ثانوی اسقاط شده به موجب برجام را باز می گرداند.
بر این اساس، برایان هوك از وزارت خارجه آمریكا اعلام كرد آمریكا به دنبال صفر كردن فروش نفت ایران است و خریداران نفتی را تحت تحریم قرار می دهد.
با این وجود، سایر طرف های برجام به طور مداوم تاكید كرده اند كه به دنبال حفظ برنامه جامع اقدام مشترك هستند اما جمهوری اسلامی ایران خواستار برخورداری از منافع اقتصادی برجام است و بر ارائه ضمانت های لازم از سوی اروپا در این زمینه تاكید دارد.
اروپام**1429