تمایز در تعرفه، توزیع پزشك را سخت كرده است

اصفهان-ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان اصفهان گفت: تمایز و تفاوت در تعرفه های پزشكی بین مراكز خصوصی و دولتی، به كارگیری پزشكان را در مراكز دولتی سخت كرده است.

به گزارش ایرنا، طاهره چنگیز روز پنج شنبه در نشستی با خیرین و جمعی از مردم شهرستان تیران و كرون در غرب اصفهان افزود: حق الزحمه و تعرفه بالای پزشكی در بیمارستان ها و مجموعه های بهداشتی و درمانی خصوصی بیش از مراكز دولتی است و این موضوع دو نرخی، تامین پزشك در بخش های دولتی و بویژه شهرستان های دور از مركز اصفهان را با مشكل روبه رو كرده است.
وی بیان كرد: با توجه به تعرفه بالای خدمات پزشكی در مراكز خصوصی، پزشكان انگیزه ای برای فعالیت در مراكز بهداشتی و درمانی دولتی ندارند و هموار متقاضی فعالیت در بخش خصوصی هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان اصفهان یكسان سازی تعرفه حرفه ای پزشكان را مهمترین تقاضای بخش بهداشت و درمان برای رفع مشكل تامین پزشك در مراكز دولتی عنوان و تصریح كرد: مجلس شورای اسلامی مهمترین ركن در ایجاد وحدت و یكسان سازی تعرفه ها است ودر این زمینه نیاز به همكاری بیشتر نمایندگان است.
وی به هزینه های بالای نگهداری مراكز بهداشت و درمان اشاره كرد و گفت: خیران در احداث و تجهیز مراكز بهداشتی و درمانی همواره همكاری می كنند اما در هزینه های جاری و نگهداری مراكز بهداشتی و درمانی این همكاری وجود ندارد.
چنگیز ادامه داد: همكاری خیرین در تامین هزینه های نگهداری و جاری بیمارستان ها همانند مشاركت در احداث و تجهیز بیمارستان ها لازم است و باید منبعی برای تامین هزینه های جاری بیمارستان ها به جز اعتبارات دولتی پیش بینی شود.
وی افزایش مراكز درمانی را ناشی از بی توجهی نسبت به پیشگیری و عدم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی دانست و افزود: جمعیت زیادی از مردم نسبت به رعایت بهداشت فردی بی توجه شده اند و این موضوع منجر به افزایش بیمارها و تقاضا برای احداث بیمارستان ها شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان اصفهان یادآوری كرد: بی توجهی به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی یكی از بی توجهی های اجتماعی است كه تصادفات را افزایش داده و در حال حاضر حوادث رانندگی بالاترین آمار مرگ و میر جوانان بویژه مردان جوان را در استان اصفهان به خود اختصاص داده است.
وی همكاری مردم و خیرین برای ترویج فرهنگ سلامت را خواستار شد و گفت: بیمارستان سازی نباید افتخاری برای جامعه باشد بلكه باید سلامت اجتماعی را افزایش داد.
چنگیز، همكاری خیرین شهرستان تیران وكرون را در احداث مراكز بهداشت و درمانی مهم دانست و گفت: پس از انعقاد قرارداد با پیمانكارعملیات اجرایی بیمارستان جدید این شهرستان آغاز می شود كه خیرین 40 درصد از هزینه های احداث این مركز درمانی را تامین و مابقی از سوی دولت تامین می شود.
شهرستان تیران و كرون دارای یك بیمارستان است كه تجهیزات و امكانات آن پاسخگوی نیاز منطقه نیست.
7131/ 1339