۲۸ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۶
کد خبر: 82975728
۰ نفر
2 خمره دوره ساسانيان در استان مركزي كشف شد

اراك - ايرنا - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي گفت: 2 خمره سفال متعلق به دوره ساسانيان حين حفاري در يكي از روستاهاي اين استان كشف شد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومي ميراث فرهنگي، سيدمحمد حسيني افزود: با كشف اين خمره ها، كارشناسان باستان شناسي به محل اعزام و توسط متخصصان محل حفاري ارزيابي شد.
وي اظهار داشت: محلي كه اين خمره ها در آن يافت شده است تا به حال به عنوان يك منطقه و يا محوطه باستاني، شناسايي نشده بود اما در گذشته با فاصله چند كيلومتري از آن آثاري به دست آمده بود.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مركزي يادآور شد:گروه باستان شناسي با دقت مطالعات خود را در اين محوطه انجام مي دهد تا بر اساس يافته ها در خصوص اين منطقه اظهار نظر شود.
حسيني گفت: خمره هاي كشف شده در محل انجام يك طرح عمراني پيدا شده و اين اشياي تاريخي به يكي از موزه هاي استان منتقل شده است تا مرمت و كارشناسي روي آن ها انجام شود.
وي افزود: اين خمره ها در گمانه زني اوليه باستان شناسان متعلق به دوره ساساني هستند كه پس از مرمت هاي مورد نياز در موزه هاي استان به نمايش گذاشته خواهد شد.
وي اظهارداشت: خمره هابرخي شواهد تاريخي از جمله تكه هايي متعدد از خمره هاي ذخيره اي درشت اندام و ظروف آشپزخانه اي خرد شده و خمره اي بزرگ و دهان باز به طور سالم كشف شده است.
348 رشته صنايع دستي در كشور وجود دارد كه از اين تعداد 110 رشته در استان مركزي فعال است.
6991/6013/

سرخط اخبار استان‌ها