بررسي وضعيت آموزش زبان فارسي در نشست اساتيد بين المللي

تهران -ايرنا- استادان زبان فارسي از 12 كشور جهان طي نشستي در روز يكشنبه 31 تيرماه در بنياد سعدي به بررسي وضعيت آموزش زبان فارسي در دنيا و مشكلات آن مي پردازند.

معاون امور بين الملل بنياد سعدي روز پنجشنبه به خبرنگار فرهنگي ايرنا گفت: اين نشست كه به مناسبت حضور مدرسان زبان فارسي از كشورهاي مختلف در هشتاد و پنجمين دوره دانش افزايي زبان فارسي برنامه ريزي شده است، از ساعت 16 تا 19 برگزار مي ­شود.
فرهاد پاليزدار افزود: شركت كنندگان خارجي حاضر در جلسه از كشورهاي روماني، ازبكستان، تركيه، سوريه، آلباني، صربستان، اوگاندا، كنيا، تونس، هند، لبنان و بنگلادش هستند.
به گفته وي، در اين نشست همچنين چند تن از كارشناسان مناطق جهان از وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي حضور دارند.
پاليزدار محورهاي كلي اين نشست را شامل بررسي مشكلات و مسائل آموزش زبان فارسي در كشورهاي مختلف، نيازهاي آموزشي مخاطبان (استادها، فارسي آموزان، محيط) و ارائه پيشنهادها از سوي مدرسان زبان فارسي كشورهاي شركت كننده عنوان كرد.
هشتاد و پنجمين دوره دانش افزايي زبان فارسي، به دوره تربيت مدرس استادان زبان فارسي اختصاص يافته است كه در آن مدرساني از 16 كشور مختلف حضور دارند.
اين دوره فشرده 90 ساعته 25 تير ماه آغاز شد و 18 مرداد ماه خاتمه مي يابد.
در بسياري از نقاط جهان شور و شوق زيادي برا‌ي آموختن زبان فارسي وجود دارد و زمينه‌هاي مساعد و موجبات و انگيزه‌هاي گوناگوني براي فارسي ‌آموزي در خارج از كشور وجود دارد، بر اين اساس در سال 2012 به منظور تقويت و گسترش زبان و ادبيات فارسي در خارج از كشور و بهره‌گيري بهينه از ظرفيت­ هاي موجود داخل و خارج از كشور، بنيادي به نام «بنياد سعدي» تاسيس شد.
مديريت راهبردي و اجراي فعاليت­هاي آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و رسانه‌اي در حوزه زبان و ادبيات فارسي در سطح بين المللي از جمله رسالات اين بنياد تعريف شد.
بنياد سعدي كه مزين به نام «سعدي» است، وظيفة خاصي براي «سعدي ‌پژوهي» برعهده ندارد و فقط به احترام آن شاعر و سخنور پر آوازه ايران نام او براي بنيادي كه گسترش زبان فارسي را در جهان به عهده دارد، برگزيده شد.
بنياد سعدي نه‌ تنها غيرايرانيان علاقه ‌مند به آموزش زبان فارسي را مخاطب و موضوع فعاليت خود مي‌شناسد بلكه به آموزش زبان فارسي به ايرانيان مقيم خارج از كشور نيز توجه دارد.
اين بنياد در سال 1389 با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي به منظور تقويت و گسترش زبان و ادبيات فارسي در خارج از كشور و ايجاد تمركز، هم‌افزايي و انسجام در فعاليت‌هاي مرتبط با اين حوزه و بهره‌گيري بهينه از ظرفيت‌هاي موجود كشور، تاسيس شد.
بنياد سعدي همه ساله دوره هاي آموزش زبان فارسي را در اين راستا براي مدرسان زبان فارسي دنيا برنامه ريزي مي كند.
فراهنگ**3009*2017