هند خواهان روابط طولانی مدت با ایران است

دهلی نو - ایرنا - مشاور وزیر امور خارجه هند گفت كه این كشور خواهان روابط طولانی مدت با ایران در زمینه انرژی و عملیاتی كردن بندر چابهار است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روزنامه 'هندو'، «وی كه سینگ» در خصوص تاثیر تنش میان آمریكا و ایران بر هند گفت: مساله هسته ای ایران باید به صورت صلح آمیز حل شود و روابط هند با ایران به كشور سوم وابسته نیست.
وی افزود: تعاملات سطح بالایی از جمله سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به ایران در ماه مه (اردیبهشت) 2016 و دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از دهلی نو در ماه فوریه (بهمن) سال 2018 بین دو كشور اتفاق افتاده است. در راستای پیروی از توافقات به دست آمده در طول این تعاملات، هر دو كشور هند و ایران به دنبال توسعه همكاری طولانی مدت در زمینه انرژی، گسترش تجارت، سرمایه گذاری و اجرایی شدن كامل اسكله شهید بهشتی در بندر چابهار هستند.
سینگ همچنین تاكید كرد كه روابط دهلی نو با تهران تحت تاثیر محدودیت های وضع شده از سوی یك كشور سوم قرار نخواهد گرفت.
وی در ادامه این سخنان كه نشان دهنده اراده هند برای ادامه روابط با ایران در همه سطوح است، گفت: روابط دو جانبه هند با ایران مستقل هستند و تحت تاثیر روابط هند با هیچ كشوری قرار نمی گیرند.
سخنان مشاور وزیر امور خارجه هند در خصوص لزوم حفظ روابط طولانی مدت هند و ایران در زمینه انرژی و زیرساخت ها یك روز پس از دیدار «مارشال بیلینگز لی» مسئول امور مربوط به تامین مالی تروریسم در دولت آمریكا با «ویجی گوكله» معاون وزیر امور خارجه هند در دهلی نو منتشر می شود.
این مقام آمریكایی همچنین با مقامات هندی در وزارت خانه دارایی، برای بررسی نیاز های هند به انرژی دیدار و گفت و گو كرد.
رسانه های هند پس از این مذاكرات اعلام كردند كه هیچ نتیجه ای از این مذاكرات در خصوص واردات نفت هند از ایران حاصل نشده است.
سفر هیات آمریكایی به هند نیز یك روز پس از ملاقات و گفت و گوی سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران از دهلی نو انجام شد. عراقچی روز دوشنبه با گوكله قائم مقام وزارت خارجه هند گفت و گو كرد كه نتیجه آن اعلام حمایت كامل هند از برجام بود.
روز سه شنبه همین مقام هندی با هیات آمریكایی دیدار كرد. موضوع گفت و گو اجرای تحریم های آمریكا علیه تهران بود كه قرار است پس از خروج آمریكا از قرارداد هسته ای ایران با شش كشور غربی اعمال شود.
دولت واشنگتن پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر خروج از برجام در 18 اردیبهشت ماه، تیم های متعددی به كشورهای مختلف فرستاده است تا آنها را در تحریم علیه ایران با خود همراه كند و به شركت ها یا نهادهایی كه با ایران روابط تجاری دارند، هشدار دهد در صورت عدم همراهی با سیاست های آمریكا آنها هم مورد تحریم های ثانویه قرار خواهند گرفت.
اولین دور تحریم های آمریكا علیه ایران از 15 مرداد شروع خواهد شد اما دور اصلی آنها از 13 آبان ماه اجرایی می شود.
شبد**آساق**267**1424**1379