تركیه همچنان مقصدی جذاب برای گردشگران ایرانی است

آنكارا- ایرنا- سفر ایرانیان به كشور تركیه با وجود مشكلات اقتصادی، افزایش نرخ ارز و چند برابر شدن عوارض خروج از كشور در سال جاری، به رغم پیش بینی ها كاهش نیافته و همچنان روند صعودی دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، آمار چهار ماه سال جاری نشان می دهد كه كشور تركیه همچنان مقصدی جذاب برای گردشگران ایرانی است و بنا بر اعلام جلال ابراهیمی دبیر اتاق مشترك بازرگانی ایران و تركیه، در سال جاری بیش از 800 هزار ایرانی به تركیه سفر كرده اند.
ابراهیمی علت رغبت ایرانیان برای سفر به تركیه را تفاوت در هزینه‌ها و ارزان تر بودن خدمات گردشگری در تركیه، گرانی خدمات پروازها و هتلهای داخلی و بالا بودن عمومی هزینه سفر در ایران نسبت به تركیه عنوان كرده است.
بر همین اساس سفر ایرانیان به تركیه در همه ماه های سال رواج دارد و به خصوص در دو نوبت ایام تعطیلات نوروز و ایام تعطیلات تابستان به اوج می رسد.
بر اساس اعلام محمد محب‌خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كشور سالانه حدود 9 میلیون گردشگر ایرانی به خارج از كشور سفر می كنند كه نیمی از آنها گردشگران زیارتی هستند.
بر اساس آمار رسمی اعلام شده، بیش از یك چهارم این تعداد گردشگر خروجی از ایران به كشور همسایه تركیه سفر می كنند كه رقم بالایی محسوب می شود.
در مقابل آمار تردد گردشگران نشان می دهد كه سالانه كمتر از 300 هزار گردشگر تركیه ای به ایران سفر می كنند و به نوعی عدم تناسب در جریان تردد گردشگر بین دو كشور برقرار است.
******
علت جذابیت تركیه برای گردشگران ایرانی
ایرانیان مسافران ثابت هتل های سواحل دریای مدیترانه از آنتالیا تا ازمیر هستند و علاوه بر این، دو شهر استانبول در غرب و وان در شرق تركیه نیز جزو مقاصد مهم سفر گردشگران ایرانی به شمار می رود.
شهرهای استانبول، آنتالیا، مارمایس و آنكارا مهمترین مقاصد سفر هوایی ایرانیان به تركیه هستند و هموطنانی كه از مرزهای زمینی سه گانه بازرگان، رازی و سرو به تركیه سفر می كنند، اغلب عازم شهرهای وان، یوكسك اوا، آغری، ایغدیر، ارزروم و ترابوزون می شوند و یا با استفاده از خدمات ارزان قیمت پروازهای داخلی تركیه، از طریق فرودگاه های شرق این كشور به مقاصد داخلی تركیه سفر می كنند.
علت رغبت ایرانیان برای سفر به تركیه تفاوت در هزینه‌ها و ارزان تر بودن خدمات گردشگری در تركیه، گرانی خدمات پروازها و هتلهای داخلی در ایران، بالا بودن عمومی هزینه سفر در ایران نسبت به تركیه و برخی عوامل دیگر است.
تركیه امسال برای پذیرش گردشگران پرشمار ایرانی تسهیلاتی را از قبیل حمل و نقل رایگان تا ترمینال ها و استقبال با گل و شیرینی در مناطق مرزی تدارك دیده است كه اجرای این تدابیر هم در جذب و به خصوص تبلیغ گردشگری به مقصد تركیه موثر بوده است.
علاوه بر این، به علت حضور پرشمار ایرانیان در تركیه در دو نوبت تعطیلات نوروز و ایام تابستان، برنامه های كنسرت موسیقی نیز توسط گروه های مختلف برای ایرانیان تدارك دیده شده و تبلیغات از طریق شبكه های ماهواره ای نیز در ترغیب سفر گردشگران ایرانی به تركیه تاثیر چشم گیری داشته است.
مراكز خرید استانبول و وان نیز یكی از علل اصلی رغبت ایرانیان برای سفر به این دو شهر تركیه به شمار می رود به طوری استانبول علاوه بر بازارهای تاریخی خود، دارای نزدیك به 120 مركز خرید است و این خود یكی از جاذبه های خرید مد و پوشاك برای گردشگران محسوب می شود و در شهر وان در شرق تركیه نیز كه فاصله كمی با مرز ایران دارد، مراكز خرید متعددی ایجاد شده كه در جذب گردشگران ایرانی موثر بوده است.
برخی از برندهای ترك در این مراكز خرید برای ارایه خدمات بهتر، از فروشندگان فارسی زبان نیز استفاده می كنند و نوشته هایی به زبان فارسی برای جلب توجه ایرانی ها جلوی واحدهای تجاری خود نصب كرده اند.
علاوه بر این هم اكنون در شهرهای استانبول، وان و حتی آنكارا امكان خرید ارز محلی با استفاده از دستگاه های كارت خوان ایرانی سیار مهیا شده و همه این عوامل در تسهیل سفر و خدمات قایبل دریافت و رغبت سفر ایرانیان نقش داشته است.
وجود تشابه فرهنگی و جفرافیایی نیز از جمله مهمترین علل سفر ایرانی ها برای گذراندن تعطیلات در تركیه عنوان شده ولی علاوه بر این، تعدد مراكز ارائه خدمات به گردشگران در همه شهرها، ارزان بودن خدمات و سفر در مقایسه با سفرهای داخلی، حلال بودن و تنوع غذایی، احساس راحتی و آرامش بدون حس بیگانگی و نیز ارائه خدماتی كه در ایران ممنوع محسوب می شود، از جمله جاذبه های گردشگری تركیه محسوب می شود كه همه ساله گردشگران پرشمار ایرانی را به خود جذب كرده و موجب خروج ارز قابل توجهی از كشورمان می شود.
*****
تبلیغ تركیه برای جذب گردشگر
همه رسانه های تركیه و حتی مقامات این كشور برای تبلیغ ظرفیت های گردشگری این كشور در چند سال گذشته بسیج شده و اقداماتی را انجام داده اند كه اكنون حاصل آن حضور بیش از 34 میلیون گردشگر خارجی و كسب بیش از 26 میلیارد دلار درآمد سالانه از محل جذب گردشگر است.
علاوه بر این ایجاد شرایط و خدمات مناسب اقامت، تسهیل در ورود و خروج، برقراری پروازهای چارتری به مقاصد گردشگری، تخفیف در ارائه خدمات در ایام غیر پیك، تنوع خدمات، ایجاد جذابیت در محیط های حضور گردشگران از جمله راهكارهایی بوده كه در كنار تبلیغ رسانه ای جاذبه های گردشگری موجب افزایش رغبت سفر ایرانیان به تركیه شده است.
تبلیغ سفر به تركیه اغلب توسط شركت های ایرانی تورگردان انجام می شود كه در اغلب شهرهای بزرگ ایران فعال است و با توجه به لغو ویزای بین ایران و تركیه، سفر ایرانیان به سهولت انجام می شود و بر این اساس، هم اكنون از شهرهای تهران، تبریز، ارومیه، اهواز و اصفهان به مقاصد استانبول، آنكارا، آلانیا، كوش آداسی، بودروم، ازمیر و دنیزلی پروازهایی منظم برقرار شده است.
با افزایش سنگین عوارض خروج از كشور در سال جاری پیش بینی می شد كه سفر ایرانیان به تركیه كاهش یابد ولی پر شدن پروازهای ایران به تركیه و بالعكس در ماه های تابستان و نیز افزایش قیمت بلیت رفت و برگشت به تركیه نشان می دهد كه این عوارض و افزایش قیمت ها نقش موثر و كنترل كننده در سفر ایرانیان به تركیه نداشته است.
*****
گرشگران ایرانی تركیه
بنا به اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه سال گذشته 2 میلیون و 501 هزار گردشگر ایرانی به تركیه سفر كردند و اتباع ایرانی سومین گروه گردشگران خارجی این كشور پس از روسیه و آلمان بودند.
بر اساس گزارش اتحادیه هتلداران تركیه با استناد به داده‌های وزارت فرهنگ و گردشگری این كشور، ورود گردشگران ایرانی به تركیه طی سال گذشته میلادی در مقایسه با سال 2016 بیش از 800 هزار نفر افزایش داشته است.
بنا به اعلام این مرجع، بیش از 36 درصد از این گردشگران یعنی افزون بر 900 هزار ایرانی در طول سال گذشته از شهر استانبول دیدن كرده اند و بدین ترتیب گردشگران ایرانی، پرشمارترین گردشگران شهر استانبول بوده اند.
همچنین بر اساس اعلام وزارت گردشگری و فرهنگ تركیه، هر گردشگر ایرانی به طور میانگین یكهزار دلار و هر خانواده ایرانی نیز سه هزار و 500 دلار در تركیه هزینه می كنند و به این ترتیب سال گذشته گردشگران ایرانی بالغ بر 2.5 میلیارد دلار در تركیه هزینه كرده اند.
این در حالی است كه میانگین هزینه هر گردشگر غیر ایرانی در تركیه حدود 680 دلار بوده و جذب گردشگر ایرانی بیشتر به نفع صنعت توریسم این كشور است.
گردشگران ایرانی در سال جاری میلادی نیز پرشمارترین گردشگران خارجی تركیه بوده اند به طوری كه با پیشی گرفتن از گردشگران روسی، آلمانی و گرجستانی در رده نخست جای گرفته اند.
هر چند كه ممكن است این جایگاه دوباره با گسیل گردشگران روسی و آلمانی در ماه های تابستان جا به جا شود، ولی باز ایران جزو سه كشور گردشگر فرست به تركیه خواهد بود.
بر اساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه، در چهار ماه گذشته از میان هشت میلیون گردشگر خارجی ورودی به تركیه، 800 هزار نفر ایرانی بوده اند كه معادل 10 درصد گردشگران خارجی این كشور است.
وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه آمار گردشگران سه ماهه نخست سال جاری میلادی(فصل زمستان سال گذشته) را نیز بیش از 738 هزار نفر اعلام كرده است.
در ایام عید نوروز سال گذشته 250 هزار ایرانی به تركیه سفر كردند ولی تعداد گردشگران ایرانی عید نوروز امسال بیش از 350 هزار نفر بود.
به این طریق می توان گفت كه در 6.5 ماه گذشته نزدیك 1.5 میلیون گردشگر ایرانی به تركیه سفر كرده و حدود 1.5 میلیارد دلار در این كشور هزینه كرده اند.
روزنامه خبر تورك چاپ تركیه چندی قبل و پیش از آغاز تعطیلات تابستان گزارش داد كه كوچه ها، خیابان ها و بسیاری از مراكز خرید آنتالیا به عنوان یكی از مهمترین مقاصد گردشگری این كشور مملو از گردشگران ایرانی است به طوری كه بیش از نیمی از هتل های این شهر توسط گردشگران ایرانی رزرو شده است.
چندی پیش روزنامه كارار تركیه نیز در گزارشی اعلام كرد كه ایرانیان پس از گردشگران آلمانی و روسی بیشترین جمعیت گردشگران خارجی را در تركیه تشكیل می دهند و بیشتر از گردشگران غربی هزینه می كنند.
روزنامه كارار در خصوص گردشگران خارجی در تركیه با پروفسور اورهان ایچوز رییس دپارتمان راهنمای گردشگری دانشگاه یاشار گفت و گو كرده و به نقل از وی نوشت: ایرانیان كه در سال 2012 در ردیف هفتم گردشگران خارجی تركیه بودند ولی سال گذشته در رتبه سوم گردشگران خارجی تركیه جای گرفتند.
وی تاكید كرد: شمار گردشگران ایرانی در تركیه در ماه های اولیه سال جاری نسبت به كشورهای دیگر بیشتر بود و در رتبه اول گردشگران خارجی تركیه جای گرفتند.
وی شهرهای آنتالیا، استانبول و وان را مهمترین مقصد گردشگران ایرانی معرفی كرد و مدعی شد: گردشگران ایرانی 35 تا 40 درصد بیشتر از گردشگران غربی در تركیه هزینه می كنند.
سه ماه قبل نیز تیمور بایندیر رئیس انجمن هتل‌های تركیه رئیس انجمن هتل‌های تركیه اعلام كرد كه حضور گردشگران ایرانی كه تعطیلات را در تركیه می‌گذرانند، موجب پر شدن هتل‌های مركز شهر استانبول به ویژه هتل های واقع در خیابان‌های منتهی به میدان تقسیم و تكمیل ظرفیت هتل‌های شهر وان منجر شده است.
به‌گفته بایندیر، ایرانی‌ها برای 6 شب اقامت در تركیه به طور متوسط هزار دلار برای نفر خرج می كنند، در حالی كه دیگر گردشگران خارجی حدود 630 تا 680 دلار برای سفر به تركیه هزینه می‌كنند.
روزنامه ینی شفق تركیه طی گزارشی اعلام كرد كه اقتصاد استان وان در شرق تركیه با افزایش 40 درصدی سفر گردشگران ایرانی احیا شده و حضور ایرانیان خنده بر چهره صاحبان كسب و كار این شهر نشانده است.
*****
تلاش تركیه برای جذب گردشگر بیشتر
نعمان كورتولموش وزیر فرهنگ و گردشگری سابق تركیه اوایل سال جاری میلادی اعلام كرد كه كشورش برای جذب 40 میلیون گردشگر خارجی با 32 میلیارد دلار درآمد گردشگری در سال جاری میلادی برنامه ریزی كرده است.
این در حالی است كه سال گذشته میلادی 32.4 میلیون گردشگر به تركیه سفر كردند و میزان درآمد گردشگری این كشور در سال گذشته 26 میلیارد و 283 میلیون دلار بوده است.
بر اساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه، از 180 كشور جهان برای مقاصد گردشگری به تركیه سفر می كنند و این كشور با آسان كردن ورود اتباع خارجی، محدودیت های سفر را به حداقل رسانده و همین امر سبب رونق صنعت گردشگری این كشور شده است.
به جز سال 2015 و 2016 كه سال عملیات های تروریستی و كودتا در تركیه بود، در بقیه سال های دو دهه اخیر، صنعت گردشگری این كشور رشد خوبی داشته و حدود یك پنجم درآمد ارزی این كشور از محل حذب گردشگر كسب شده است.
تركیه برنامه چشم انداز صنعت گردشگری خود را تدوین كرده و بر اساس آن پیش بینی شده است كه تا سال 2023 تعداد گردشگران ورودی این كشور به 50 میلیون نفر و میزان درآمد گردشگری آن نیز به 50 میلیارد دلار افزایش یابد.
گزارش از: حسن فاخری
خاورم/1905