۲۷ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۲
کد خبر: 82974437
۰ نفر
تامين كاغذ مطبوعات روي ريل اجرايي

تهران- ايرنا – همزمان با برگزاري چهارمين نشست كميته ساماندهي كاغذ مطبوعات، در كنار بررسي برخي درخواست هاي واردات كاغذ، تصميمات جديدي در راستاي اجرايي و عملياتي شدن مصوبات قبلي اين كميته براي تامين كاغذ مورد نياز مطبوعات اتخاذ شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، سخنگوي كميته ساماندهي كاغذ مطبوعات در اين زمينه افزود: چهارمين نشست كميته ساماندهي كاغذ مطبوعات با حضور نمايندگان برخي شركت‌هاي خارجي در ايران، واردكنندگان كاغذ و شماري از مديران مسئول روزنامه هاي كشور در ساختمان معاونت مطبوعاتي برگزار و تصميمات جديدي در ادامه نشست هاي قبلي اتخاذ شد.
سيد محمد رضا دربندي ادامه داد: در اين نشست ضمن بررسي برخي درخواست‌هاي واردات كاغذ، گزارشي از اقدامات انجام گرفته در يك هفته گذشته از جمله رايزني با مديران دو بانك براي ارائه تسهيلات به روزنامه‌ها و واردكنندگان مورد تاييد كميته، همچنين درخواست برخي روزنامه‌ها براي ميزان كاغذ مورد نياز تا پايان سال مطرح و براي تامين آن امكان سنجي شد.
دربندي ادامه داد: «مشكلات تامين ارز دولتي، مشكل نقدينگي، آخرين گزارش از وضعيت واردكنندگان كاغذ با ارز دولتي، انتشار گزارش توزيع كاغذهاي وراداتي تا هفته آتي، رايزني با وزارت صنعت درخصوص رفع برخي موانع، انجام هماهنگي بيشتر براي تسريع در تخصيص اعتبار از سوي بانك مركزي، تسريع در توليد كاغذ مازندران، ارائه برآورد درخصوص مشكلات احتمالي حمل و نقل كاغذ وارداتي» از جمله ديگر موضوعاتي بود كه در اين جلسه درمورد آن تبادل نظر شد.

**شركت هاي ناشناخته كه براي واردات كاغذ ارز دولتي گرفتند
به گفته سخنگوي كميته ساماندهي كاغذ مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در اين جلسه چند پيشنهاد از سوي واردكنندگان كاغذ درخصوص محموله‌هاي قابل استفاده كاغذ و يا محموله‌هاي ثبت سفارش شده مطرح شد
دربندي گفت: در اين جلسه همچنين گزارشي از سوي حراست از وضعيت دو شركت ناشناخته ارائه شد كه ارز دولتي دريافت كرده اما كاغذي وارد نكرده اند.
در اين جلسه همچنين برخي مديران رسانه‌ها و واردكنندگان از برخي موانع گمركي جهت انجام هماهنگي هاي بيشتر در گمرك گلايه هايي مطرح كردند.
دربندي خاطرنشان كرد: مقرر شد با توجه به افزايش درخواست‌هاي واردات و رفع مشكل تامين كاغذ برخي مطبوعات، جلسه بعدي كميته با هدف تسريع در اجرايي شدن مباحث مطرح در جلسه امروز، يكشنبه آينده برگزار شود. همچنين بررسي چند درخواست واردات كاغذ نيز جهت كارشناسي بيشتر به جلسه بعد موكول شد.
به گزارش ايرنا، با توجه به كمبود كاغذ مطبوعات، نشريات و حوزه كتاب و نشر و از سويي نوسانات قيمت ارز در بازار، معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي بررسي و حل مشكلات واردات كاغذ،اقدامات مختلفي از جمله برگزاري چندين نشست با اعضاي انجمن و اتحاديه توليدكنندگان و مصرف كنندكان كاغذ برگزار كرده و جلسات و نشست هايي نيز با اهالي و مديران مسئول نشريات و مطبوعات داشته است تا راهكارها و پيشنهادات ارائه شده از سوي اين افراد را نيز جمع آوري كند.
در ادامه، نشست اول با نمايندگان 6 موسسه مطبوعاتي بزرگ كشور برگزار و راهكارهاي مطرح جمع بندي و مقرر شد كه در اسرع وقت اجرايي شوند.
سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در آخرين اظهار نظر خود هفته گذشته در حاشيه جلسه هيات دولت در گفت و گو با خبرنگاران از برخورد با احتكاركنندگان كاغذ خبر داد و گفت: هم اكنون كمبود كاغذ در كشور نداشته و به اندازه كافي به صورت داخلي و وارداتي اين كالا تامين و هزينه هاي لازم تخصيص يافته است.
همچنين در پي افزايش بي‌رويه قيمت كاغذ در روزهاي اخير، وزير ارشاد در نامه‌اي به محمد شريعتمداري، وزير صنعت، معدن و تجارت ورود مؤثر ارگان‌هاي نظارتي را به موضوع كاغذ ضروري خواند.
صالحي در اين نامه علاوه بر تاكيد بر رفع موانع موجود در اجراي مصوبه دولت در رابطه با تخصيص ارز حمايتي به كاغذ، بر اهميت حمايت از فعالان پرشمار صنعت نشر و مطبوعات، ورود مؤثر ارگان‌هاي نظارتي را به موضوع كاغذ خواستار شد.
وي همچنين با اشاره به ادامه روند كم كاري برخي وارد كنندگان كاغذ درخصوص توزيع و ارائه اين كالا به بازار و فروش به مصرف كنندگان، خواستار شناسايي و برخورد جدي با احتكاركنندگان كاغذ مطبوعات و حوزه نشر شد.
فراهنگ ** 1355** 1701