۲۷ تیر ۱۳۹۷،‏ ۷:۴۹
کد خبر: 82974139
۰ نفر
صنعتی سبز به شیرینی عسل

ارومیه- ایرنا- زنبور عسل یكی از شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند و زنبورداری از مشاغل سبز و پرطرفدار در آذربایجان غربی به شمار می رود؛ این صنعت كام بیش از 10 هزار نفر از فعالان مرتبط با تولید و عرضه عسل را شیرین و این محصول پرخاصیت و درمانی را به سوغات استان تبدیل كرده است.

به گزارش ایرنا ارزش اقتصادی گرده افشانی زنبور عسل بسیار بیشتر از عسل و موم تولید شده توسط این حشره مولد است و كارشناسان معتقد هستند كه «حذف زنبور عسل از چرخه تولید به منزله هشدار زیست محیطی است و زنبورها برای تنوع زیستی و بقای بشریت لازم هستند».
در كنار مردم تلاشگری كه پرورش زنبور عسل را نسل به نسل و از طریق فعالیت های ترویجی جهاد كشاورزی آموخته اند، وجود مراتع غنی و آب و هوای مساعد موجب توسعه صنعت زنبورداری در آذربایجان غربی شده و رتبه اول تولید عسل كشور را به این استان كوهستانی اختصاص داده است.
مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به مستندات آخرین آمارگیری زنبور عسل در استان به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از یك میلیون و 119 هزار كندوی مدرن و بومی در این استان وجود دارد و حدود 21 هزار تن عسل از آنها تولید می شود.
رضا یوسفی رضایی با بیان اینكه 27 درصد عسل كل كشور در آذربایجان غربی تولید می شود، به كسب رتبه اول استان در سال های متوالی گذشته اشاره كرد و افزود: آذربایجان غربی با دارا بودن یك میلیون و 43 هزار كندوی مدرن و 76 هزار كندوی بومی، رتبه اول كشور را از نظر تعداد كندوی مدرن در اختیار دارد.
وی با اشاره به اینكه از هر كندوی مدرن 20.5 كیلوگرم و هر كندوی بومی 6.4 كیلوگرم عسل استحصال می شود، ابراز امیدواری كرد تا صنعت سبز زنبورداری در این استان مستعد روز به روز گسترش یابد.

** رشد 4.2 درصدی تولید عسل در سال گذشته
تلاش زنبورداران برای افزایش كمی و ارتقا كیفیت عسل تولیدی در آذربایجان غربی، به روز شدن فناوری های تولید و استحصال، رونمایی از محصولات و فرآوری های جدید و ایجاد زنجیره ها در این بخش دست به هم دست داده است تا رشد تولید عسل در استان به عدد 4.2 درصد در سال گذشته برسد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی به حمایت های دولتی از زنبورداران با هدف توسعه این صنعت اشاره كرد و گفت: یك اتحادیه استانی و 14 شركت تعاونی زنبورداری جهت تأمین و توزیع نهاده های زنبورداری در آذربایجان غربی فعالیت می كند.
سیدفضل الله قریشی ادامه داد: زنبورداران از طریق صندوق توسعه حمایت از زنبورداری كشور به نسبت سهام تخصیصی، تسهیلات كم بهره دریافت می كنند.
وی اظهار داشت: شهرستان خوی با داشتن بیش از 390 هزار كندو و با تولید بیش از 10 هزار تن عسل مقام اول استان را در تولید این ماده غذایی مقوی به خود اختصاص داده است.
وی درباره سایر محصولات زنبور عسل نیز گفت: سالانه 92 كیلوگرم ژله رویال، 2 هزار و 212 كیلوگرم گرده گل، 70 هزار و 425 كیلوگرم بره موم و 12 هزار و 732 كیلوگرم موم از زنبورستان های استان تولید و به بازار عرضه می شود.

** اشتغال دائم و فصلی بیش از 10 هزار نفر
طبق آمار ارائه شده در سرشماری سال 1395 بیش از 200 هزار نفر و به تعریفی دیگر، حدود 32.8 درصد جمعیت استان در حوزه كشاورزی اشتغال دارند و دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل با 130 هزار نفر از زیربخش های مهم اشتغال بهره برداران این بخش است.
بر اساس آخرین آمار سرشماری زنبورستان های آذربایجان غربی 6 هزار و 117 نفر بهره بردار به صورت مستقیم و چهار هزار و 125 نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به كار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حركت در می آورند.
رییس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی نیز به ظرفیت های صادراتی این محصول اشاره كرد و گفت: عسل استان به كشورهای حوزه خلیج فارس، اقلیم كردستان، عراق و تركیه صادر می شود.
اسمعیل كریم زاده اضافه كرد: در داخل كشور نیز عسل تولیدی آذربایجان غربی به استان های تهران، تبریز، اردبیل و مشهد صادر می شود.
وی اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارگیری صنعت زنبورداری آذربایجان غربی طی سال های اخیر 1.1 درصد از نظر تعداد زنبوردار، 4.2 درصد از نظر تولید و 0.6 درصد از نظر تعداد كندو رشد داشته است.
كریم زاده با اشاره به اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح علمی زنبورداران استان، گفت: برگزاری دوره های زنبورداری صنعتی درجه یك و 2 و دوره های عالی و پیشرفته در خصوص سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله 'ژله رویال' و 'بره موم' از جمله این اقدامات به شمار می رود.
به گزارش ایرنا مثل های شیرین درباره عسل در فرهنگ ایرانی فراوان است كه «عسل در باغ هست و غوره هم هست!» یكی از آنهاست؛ بدون شك تغییر شرایط اقلیمی بسیاری از كشاورزان را به اصلاح الگوی كشت و گاه تغییر شغل مجبور خواهد كرد.
حال 2 گزینه پیش رو قرار دارد؛ گزیده ای كه در صورت فعالیت حرفه ای در بخش زنبورداری علاوه بر صیانت از محیط زیست، ارزش افزوده مناسب دارد و دیگری تداوم كاشت محصولات پرآب بر، آن هم با شیوه های سنتی آبیاری كه هم زندگی و هم مایه حیات را به باد می دهد.
7132/3072