ایران و پاكستان برای توسعه همكاری های مرزی به توافق رسیدند

اسلام آباد - ایرنا - تهران و اسلام آباد در پایان سفر سه روزه رئیس ستادكل نیروهای مسلح ایران به پاكستان بر توسعه همكاری مدیریت مرز، همكاری اطلاعاتی و امنیتی و اقدام برای بازگشایی گذرگاه های مرزی جدید در مرز مشترك تاكید كردند.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، رئیس ستادكل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و هیات عالیرتبه نظامی روز یكشنبه هفته جاری به دعوت ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاكستان وارد اسلام آباد پایتخت پاكستان شدند.
سرلشكر 'محمد باقری' رئیس ستاد كل نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه در نخستین برنامه سفر خود به پاكستان، با فرمانده ارتش پاكستان دیدار و گفت و گو كرد.
در این دیدار، موضوعات مربوط به منافع دوجانبه، گسترش امنیت منطقه ای، توسعه همكاری های دفاعی و مدیریت مرزی پاكستان و ایران مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت.
فرمانده ارتش پاكستان (COAS) در این دیدار بر ارتقای همكاری های نظامی میان نیروهای مسلح ایران و پاكستان تاكید كرد.
رئیس ستاد كل نیروهای مسلح ایران همچنین شامگاه دوشنبه - با 'ممنون حسین' رئیس جمهوری پاكستان، عبدالله حسین هارون وزیر امور خارجه دولت انتقالی، دریاسالار 'ظفر محمود عباسی' فرمانده نیروی دریایی، ژنرال 'زبیر حیات' رئیس ستاد مشترك ارتش و دیگر مقامات این كشور، جداگانه دیدار و گفت و گو كرد.
رئیس جمهوری پاكستان، در دیدار با سرلشكر باقری، گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را راهبرد كشورش خواند و گفت: اسلام آباد برای تحقق صلح و آرامش در منطقه، علاقه مند به گسترش روابط با تهران است.
وی اضافه كرد: كشورش امیدوار است به منظور مقابله با چالش های فرا مرزی، همكاری خود را با ایران گسترش داده و سفر مقامات عالیرتبه دو كشور به ویژه نظامی، زمینه توسعه همكاری دفاعی تهران - اسلام آباد را فراهم می كند.
رئیس ستادكل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ساعتی پیش در پایان سفر سه روزه خود به پاكستان، اسلام آباد را به مقصد تهران ترك كرد.
در بیانیه مشترك ایران و پاكستان پس از دیدار رئیس ستادكل نیروهای مسلح كشورمان به اسلام آباد آمده است: سرلشكر محمدباقری بیست و پنج تیرماه 97 از ستاد ارتش پاكستان در راولپندی دیدار كرد و در دیدار این مقام عالی رتبه با فرمانده ارتش پاكستان، ابعاد مختلف مسائل دوجانبه مشترك مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.
این بیانیه می افزاید: در این دیدار، موضوعات عملیاتی و آموزشی ارتش پاكستان برای هیات بازدید كننده تشریح شد و مدیریت موثر مرز ایران و پاكستان به صورت ویژه مورد گفت و گو قرار گرفت و طرفین تاكید كردند كه مرز پاكستان و ایران به عنوان مرز صلح و دوستی است.
در ادامه بیانیه مشترك ایران و پاكستان آمده است: طرفین همچنین در این دیدار، در خصوص گسترش صلح منطقه و همكاری های امنیتی و چگونگی مقابله با تروریسم افراط گری و جرایم سازمان یافته گفت و گو كردن و برای دستیابی به منافع بلند مدت، متقابل و تقویت روابط برادرانه به منظور دستیابی به منافع مشترك با توجه به پیوندهای اجتماعی فرهنگی و تاریخی بین دو ملت تاكید شد.
این بیانیه می افزاید: هیات نظامی ایرانی از تلاش‌های پاكستان و فداكاری‌های این ملت در مقابله با تروریسم و افراط گری در جنگ اخیر تقدیر كرد.

*** تفاهم برای توسعه همكاری امنیتی و اطلاعاتی
در ادامه این بیانیه مشترك آمده است: بر اساس مذاكرات انجام شده در سفر فرمانده ستاد كل نیروهای مسلح ایران، طرفین بر الزام به رسیدن به نتایج زودهنگام در چارچوب جامع نظامی به منظور همكاری دو جانبه در حوزه امنیتی مبارزه با تروریسم و تبادل اطلاعات به تفاهم رسیدند.
این چارچوب به طور اختصاصی بر توسعه هماهنگی مرزی كه منجر به رسیدن اهداف یك مرد صلح و تجاری - دوستی تمركز خواهد شد.
این بیانیه می افزاید: همچنین توافق شد تا این گفت و گوها به صورت مداوم و چند مرحله‌ای ادامه یافته و بر همكاری مشترك عملیاتی و تاكتیكی به منظور توسعه فضای امنیتی منطقه مجاور مرز ایران و پاكستان تاكید شد.

*** افزایش همكاری پلیس دو كشور برای مبارزه با تحركات مرزی
در بخش دیگری از این بیانیه مشترك آمده است: به منظور حفظ امنیت مرز با بهره گیری از بهترین روش های بین المللی و قوانین منطقه ای توافق شد ارتش دو كشور با هماهنگی یكدیگر و برای به دست آوردن اهداف مشترك، همكاری موجود را تقویت كنند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: اقدامات جاری شامل گشت زنی منسجم و مراقبت مشترك طرفین در امتداد خط مرزی بین المللی به عنوان گام مثبت اولیه تلقی شده و لازم است ادامه یابد.
طرفین همچنین به حفظ همكاری بین پلیس مرزی و نیروهای امنیتی در حوزه اطلاعات برای مقابله با تهدیدات مشترك توافق كردند و همچنین مقرر شد طرفین اجازه ندهند از خاك كشورشان به منظور تجاوز به خاك دیگری استفاده شود.

*** بازگشایی گذرگاه های مرزی جدید
در بخش دیگری از بیانیه مشترك ایران و پاكستان پس از دیدار سرلشكر باقری و هیات عالیرتبه ایرانی آمده است: عملیاتی كردن سریع دو خط مرزی در 'پیشین - مند' و 'گبد- ریمدان ' طبق تفاهم نامه اصولی با اولویت مورد تاكید قرار گرفت و مقرر شد كه راه های همكاری در حوزه‌های ظرفیت ساخت، تبادل تجربیات و ارتباط چند لایه به منظور مدیریت موثر شرایط اضطراری بررسی شود.

*** مقابله با تروریست ها
در بخش پایانی این بیانیه مشترك آمده است: طرفین تعهدات خود و مسئولیت مشترك برای ارتقا و كمك موثر به صلح و ثبات در منطقه به خصوص در مقابله با تهدید تحمیلی از سوی تروریست‌های فراملیتی مانند داعش را مورد تاكید قرار دادند.
شبد**آساق**6125**1379