گام جديد عربستان براي نابودي شوراي همكاري خليج فارس

دوحه – ايرنا- دولت سعودي در جهت ناكارآمد كردن هر چه بيشتر شوراي همكاري خليج فارس ، ايجاد شوراي هماهنگي با كويت را به تصويب رساند.

به گزارش عصر سه شنبه ايرنا ، هيات دولت عربستان در نشست هفتگي خود كه به رياست 'سلمان بن عبدالعزيز ' برگزار شد ، تشكيل شوراي هماهنگي با دولت كويت را به تصويب رساند .
هيات دولت عربستان همچنين 'عادل الجبير' وزير خارجه را مامور پيگيري و امضاي موافقتنامه با دولت كويت در اين زمينه كرد.
منابع خبري سعودي جزئيات بيشتري در اين خصوص منتشر نكردند.
دولت عربستان طي ماههاي گذشته با شماري از كشورهاي عربي از جمله امارات ، مصر و عراق هم براي ايجاد شوراي هماهنگي ميان دو طرف توافق كرده بود اما اين تصميم در خصوص امارات بازتاب گسترده اي در منطقه و جهان داشت و از آن به تلاش دو كشور براي نابودي شوراي همكاري خليج فارس تعبير شد.
عربستان و امارات ماه گذشته ميلادي نخستين جلسه شوراي هماهنگي ميان دو كشور را برگزار و اعلام كردند كه روابط رياض و ابوظبي با امضاي 44 طرح راهبردي مشترك در زمينه هاي اقتصادي ، نظامي و توسعه اي بيش از گذشته افزايش خواهد يافت .
تلاش عربستان براي نزديكي هر چه بيشتر به كويت در حالي است كه تلاش هاي شخص امير كويت براي حل تنش ميان رياض و قطر تاكنون نتيجه اي نداشته است .
عربستان ، امارات ؛ بحرين و مصر 5 ژوئن 2017 ميلادي (15 خرداد 96 ) با متهم كردن قطر به حمايت از تروريسم روابط خود با اين كشور را قطع كردند و مرزهاي زميني ، دريايي و هوايي با قطر را هم بستند.
اين كشورها براي ازسرگيري روابط با قطر 13 شرط تعيين كردند اما دوحه مي گويد شروط اعلامي به حاكميت ملي آن خدشه وارد مي كند لذا به هيچ يك از آنها عمل نخواهد كرد.
به گفته قطر كشورهاي تحريم كننده هيچ دليل قانع كننده براي اثبات ادعاي خود در اختيار ندارند.
شبد**خاورم**1508 **1010