نخستين برنامه تحول ديجيتال، مديريت آب و برق را نشانه گرفت

تهران- ايرنا- وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: نخستين برنامه تحول ديجيتال كشور را با محور شبكه آب و برق نهايي و تبادل كرديم كه به اين ترتيب، گام نخست عملياتي در مسير توسعه اقتصاد ديجيتال در ايران برداشته شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، «محمدجواد آذري جهرمي» امروز (سه شنبه) در حاشيه امضاي سند برنامه اقدام مشترك بين وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات، يكي از مصدايق مهم تحول ديجيتال در دنيا را هوشمندسازي شبكه‎هاي انرژي دانست و افزود: هوشمند سازي باعث بهبود مديريت شبكه مي شود و به دنبال آن، كاهش مصرف در زمان اوج را در پي دارد.
وي ابراز اميدواري كرد طرح هوشمندسازي شبكه انرژي كشور به صورت آزمايشي در كمتر از يك سال اجرا و در سه سال آينده بخش قابل توجهي از شبكه انرژي كشور هوشمند شود.
آذري جهرمي ادامه داد: فناوري هاي مختلفي در اين عرصه به كار گرفته شده است و به صورت گسترده از اينترنت اشيا براي پياده سازي اين سند استفاده مي شود.
«در شرايط كنوني با چالش‌ها و تحريم هاي مختلفي روبروييم و بايد استفاده بهينه از منابع در چارچوب اهداف اقتصاد مقاومتي دنبال شود».
وي گفت: اجراي شبكه ارتباطي با استفاده از ظرفيت شبكه توزيع و انتقال انرژي يكي از راهكارهاي مديريت هزينه است و از سرمايه گذاري جديد اما نابجا در اين بخش جلوگيري مي كند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: بر اساس سند ياد شده 2 طرف توافق كرده‌اند در يك چارچوب مشخص چگونه از ظرفيت‌هاي شبكه توزيع و انتقال انرژي در كشور در راستاي خدمات رساني در حوزه ارتباطات استفاده كنند. از طرفي معاونان وزارتخانه ها نيز مسوول تشكيل كميته راهبري و اقتصادي شدند تا با استفاده از توان بخش خصوصي بتوانند ظرفيت هاي ارائه شده از سوي دولت را وارد حوزه عملياتي كنند.
آذري جهرمي اضافه كرد: بر اين اساس در نخستين گام يك كارگاه آموزشي ميان فعالان صنعت برق، ارتباطات و اينترنت اشيا برپا و نحوه اجراي سند ياد شده تشريح مي شود.
«بخشي از منابع خود در حوزه ارتباطات و پست بانك را براي اجراي پروژه‌هاي اين سند و توسعه اهداف وزارت نيرو در حوزه هوشمندسازي اختصاص خواهيم داد».

** هوشمندسازي به كمك مديريت مصرف انرژي مي آيد
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در حاشيه امضاي سند برنامه اقدام مشترك بين وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات در جمع خبرنگاران گفت: به واسطه اجراي اين سند، بخشي از تعهدات وزارت ارتباطات در حوزه اشتغال مرتفع مي شود.
به گفته وي، دولت ايجاد ساليانه ٩٠٠ هزار شغل را متعهد شده است كه يكصد هزار شغل بايد در بخش فناوري اطلاعات محقق شود.
آذري جهرمي تاكيد كرد بر پايه اين سند، تصدي گري در زمينه هوشمندسازي را كنار گذاشتيم و كسب و كار هاي نوپا مي توانند در حوزه هوشمند سازي فعال شوند.
وزير ارتباطات گفت: رويكرد رييس جمهوري براي مقابله با تحريم ها اين است كه منابع كشور نبايد به صورت ملوك الطوايفي اداره شود و امكانات بايد در اختيار همه مردم قرار گيرد.
وي ادامه داد: وزارت نيرو براي توسعه شبكه ارتباطي ظرفيت هاي خوبي دارد كه امروز تفاهم كرديم ما از ظرفيت شبكه انتقال و توزيع وزارت نيرو براي توسعه ارتباطات در كشور استفاده كنيم.
آذري جهرمي تصريح كرد: اين همكاري، هزينه سرمايه گذاري ما را براي ما كاهش مي دهد و موجب مي شود وزارت نيرو از ظرفيت خود، درآمد خلق كند.

اقتصام**9189*1961*