۲۶ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۲
کد خبر: 82973264
۰ نفر
اعتراضات در شهرهای عراق فروكش كرد

تهران - ایرنا - با وعده دولت مركزی در بغداد و تلاش به منظور حل سریع مشكل انرژی و كاهش بیكاری در عراق، تظاهرات و راه پیمایی شهروندان در شهرهای جنوبی و مركزی عراق فروكش كرد .

به گزارش پایگاه خبری 'المعلومه'، با وجود فروكش كردن اعتراضات خیابانی در شهرهای جنوبی عراق، شورای هماهنگی تظاهرات 'بصره' از بازداشت بیش از 25 تن از تظاهركنندگان هنگام برگزاری تجمع دیشب (دوشنبه شب) در مقابل استانداری این شهر خبر داد.
این پایگاه خبری به نقل از یك منبع در این شورا نوشت: اهالی بصره دیشب با برگزاری تظاهراتی در مقابل استانداری در این شهر، خواستار ارائه خدمات، اشتغال زایی و مجازات مفسدان شدند.
وی افزود: تظاهركنندگان پس از گذشت مدت كوتاهی با حمله شمار زیادی از نیروهای واكنش سریع عراق برای متفرق كردن آنها مواجه شدند كه در نهایت بیش از 25 تن از معترضان دستگیر شدند.
بر اساس گزارش المعلومه، 52 تن از تظاهر كنندگان شهر بصره در روزهای اخیر از سوی دستگاه قضایی احضاریه دریافت كرده اند.
تظاهر كنندگان شهر بصره خواستار لغو احضاریه تظاهر كنندگان و تحقق خواسته های آنها از جمله خدمات رسانی ، رفع كمبود برق و اشتغالزایی شدند.

** اهالی نجف خواهان دخالت العبادی شدند
به گزارش پایگاه المعلومه، یك منبع محلی گفت كه اهالی استان 'نجف' فهرست خواسته های تظاهركنندگان را در اختیار 'حیدر العبادی' نخست وزیر قرار داده و خواستار تحقق آن شده اند.
این منبع گفت كه هیاتی از نمایندگان نجف و شیوخ عشایر ضمن ارائه فهرست خواسته های تظاهر كنندگان به العبادی، خواستار تحقق آن شدند.
وی تاكید كرد كه العبادی با برگزاری جلسه ای در استان نجف، موضوع تظاهرات و خواسته های تظاهركنندگان را بررسی كرد.

** تكذیب حكومت نظامی در بصره
'نشات المنصوری' عضو شورای استان بصره، برقراری حكومت نظامی و منع رفت و آمد در این شهر را تكذیب كرد .
وی افزود: اوضاع در استان بصره عادی است و اتفاقی رخ نداده كه نیاز به اعلام حكومت نظامی در این شهر باشد.

** شورای استان واسط با تظاهركنندگان همراه شد
شورای استان واسط ضمن هشدار به دولت مركزی در خصوص تشدید اعتراض ها در روزهای آینده در صورت عدم تحقق خواسته های تظاهركنندگان، بر حل فوری مشكلات این استان از جمله كمبود انرژی و كسر بودجه تاكید كرد.
'صاحب الجلیباوی' عضو شورای استان واسط در این ارتباط گفت: برگزاری تظاهرات همچنان به صورت مسالمت آمیز ادامه دارد و قرار است تظاهركنندگان امروز در مقابل ساختمان استانداری تجمع كنند.
وی افزود: تظاهركنندگان خواستار ارائه خدمات، رفع كمبود انرژی به ویژه برق و اشتغال زایی هستند و در صورت عدم تحقق خواسته ها از سوی دولت مركزی، اعتراض ها شدت خواهد یافت.

** نیروهای ضد شورش ورودی های محله العامل در بغداد را بستند
به گزارش رسانه های عراق، نیروهای ضد شورش دیروز ورودهای منطقه 'العامل' در بغداد را مسدود و مانع برگزاری تجمع جوانان در این منطقه شدند.
خبرنگار المعلومه گفت: شمار زیادی از نیروهای ضد شورش با استقرار در محله العامل و بستن راه های ورودی به این منطقه، تردد به محدوده فرودگاه بغداد را نیز تحت كنترل گرفتند.
'جسومه الازیر جاوی' عضو شورای استان بغداد گفت: دولت مركزی مسئول تحقق خواسته های قانونی تظاهركنندگان از جمله خدمات دهی و اشتغال زایی است و باید برای جلوگیری از هرج و مرج، فورا اقدام كند.
وی افزود: اگرچه قطع اینترنت و بستن شبكه های اجتماعی توسط دولت برای كنترل تظاهرات و ندادن فرصت به دشمنان است، اما این اقدام راه حلی غیر منطقی است.
'جنبش تغییر كردستان عراق' نیز از احتمال برگزاری تظاهرات در بیشتر مناطق اقلیم كردستان در روزهای آینده خبر داد.
'جاسم الموسوی' مفسر سیاسی مسائل عراق گفت: تداوم راه پیمایی در استان های جنوبی عراق منجر به اقدامات تخریبی و توهین به اماكن مقدس می شود.
العبادی نخست وزیر عراق در واكنش به ادامه تظاهرات در شهرهای این كشور گفت كه از اعتراضات مسالمت آمیز و بیان مطالبات شهروندی حمایت می كند، اما عده ای با اقدامات تخریبی دنبال ضربه زدن به نجف اشرف از بعد اقتصادی هستند.
استان های جنوبی و مركزی عراق كه عموما شیعه نشین هستند، از اواخر هفته گذشته شاهد اعتراضات عمومی به مشكل برق، آب و بیكاری بوده است.
تظاهرات مردمی نخست در بصره در اعتراض به بیكاری و مطالبه برای اشتغال جوانان این استان در شركت های خارجی نفتی فعال در میادین نفتی در این استان و همچنین اعتراضات مردم استان واسط (شرق عراق) به وضعیت برق آغاز شد و به تدریج به دیگر استان های جنوب و مركز عراق سرایت كرد.
نماینده آیت الله 'علی سیستانی' مرجع عالی دینی عراق در خطبه نماز جمعه هفته گذشته در كربلا، ضمن اعلام حمایت مرجعیت از مطالبات مردمی، در عین حال از نفوذ عوامل تخریبی به صفوف تظاهركنندگان و تحریف مسیر تظاهرات، هشدار داد.
اغلب رهبران سیاسی شیعه در عراق از تظاهرات مردمی جنوب و مركز حمایت كرده و از دولت این كشور خواسته اند كه تدابیر فوری برای تحقق مطالبات مردمی اتخاذ كند.
خاورم** 1453**1651

سرخط اخبار جهان