۲۶ تیر ۱۳۹۷،‏ ۷:۲۸
کد خبر: 82973002
۰ نفر
رشد اقتصادی چین به مرز 6.8 درصد رسید

پكن- ایرنا- با وجود اینكه اقتصاد چین با چالش هایی از سوی آمریكا مواجه شده است آمارها نشان می دهد رشد اقتصادی این كشور در نیمه نخست سال جاری میلادی به رقم 6.8 درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا، اداره ملی آمار چین روز سه شنبه در تارنمای خود اعلام كرد این رقم نشانه موفقیت در پیشبرد اصلاحات اقتصادی در كشور است.
با این وصف تحلیلگران بازار بر این باورند كه به دلیل شروع جنگ تجاری چین و آمریكا و تغییر توازن تجاری، احتمالا رشد تولید ناخالص داخلی (رشد اقتصادی) چین در نیمه دوم سال 2008 میلادی كاهش خواهد یافت.
هدف دولت چین رسیدن به رشد اقتصادی بین 6.5 تا 7 درصد در سال جاری میلادی است و 'لی كه چیانگ' نخست وزیر این كشور در اجلاس سالانه كنگره در ماه مارس(اسفند) تاكید كرد كشورش به این هدف دست خواهد یافت.
ارزش اقتصادی چین و تولید ناخالص داخلی این كشور در نیمه اول سال جاری میلادی نیز 6 هزار و 270 میلیارد دلار اعلام شده است در نیمه اول سال 2018 میلادی بر اساس گزارش اداره ملی آمار چین، میانگین سرانه درامد با 6.6 درصد رشد به دو هزار و 107 دلار رسیده است.
در همین حال سرمایه گذاری چین در دارایی های منقول در این مدت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 9.7 درصد بیشتر شده و نرخ بیكاری نیز 4.8 درصد بوده است كه تفاوت زیادی با یك سال قبل نداشته است.
اداره ملی آمار چین همچنین رشد خرده فروشی را 9 درصد، سرمایه گذاری در دارایی های ثابت 6 درصد و رشد تولیدات صنعتی را در شش ماهه اول سال 2018 میلادی 6.7 درصد اعلام كرده است.
گمرك چین نیز دو روز پیش اعلام كرده بود به رغم تنش های تجاری با آمریكا و یكجانبه گرایی های این كشور، ارزش تجارت خارجی چین در نیمه اول سال 2018 میلادی، 7.9 درصد رشد كرده و به 14 هزار و 120 میلیارد یوان معادل 2 هزار و 120 میلیون دلار رسیده است.
این گزارش توسعه اصلاحات و ساخت مناطق تجارت آزاد، بهبود شرایط ساختاری صنعتی كشور و استمرار سیاست درهای باز را از علل افزایش ارزش تجارت خارجی چین اعلام كرده بود.
آساق**231**1904**