آمريكا به پناهجوي ايراني جزاير نائوري استراليا پناهندگي داد

تهران - ايرنا - پايگاخ خبري 'راديو نيوزيلند (آر ان زي)' روز دوشنبه گزارش داد كه دولت آمريكا بعد از مدت ها بحران مهاجرتي كشورهاي مسلمان در قاره استراليا به ويژه در جزيره نائورو (منوس)، سرانجام به يك پناهجوي زن ايراني اجازه اقامت داد.

اين گزارش به نقل از 'ايان رينتول' يك وكيل نيوزلندي در امور مهاجرت اعلام كرد كه اين زن جوان ايران از جمله 21 پناهجوي مسلمان اين جزيره بود كه شب گذشته به سمت آمريكا پرواز كرد در آن كشور اسكان يابد.
وي بدون اشاره با نام اين زن ايراني، او را نخستين ايراني توصيف كرد كه ناباورانه به رغم ممنوعيت سفر اتباع 7 كشور اسلامي از جمله ايران به آمريكا، طي سال جاري از سوي اداره مهاجرت آن كشور پذيرش پناهندگي گرفت.
يك وكيل مهاجرتي اكثر پناهجوي اين جزيره را مسلمان اين 7 كشور مسلمان معرفي كرد كه هم از سوي دولت استراليا و هم آمريكا مشكل مهاجرتي و اقامتي دارند.
به گزارش ايرنا، دولت استراليا از سال 2013 پناهجوياني را كه با قايق به سواحل آن كشور مي رسند، به اردوگاهي در جزيره نائورو يا مانوس و گينه نو در اقيانوس آرام مي فرستد و از اقامت آنان در استراليا جلوگيري مي كند.
هدف از اين سياست سختگيرانه جلوگيري از هجوم قايق هاي پناهندگان به سواحل آن كشور است، ولي گروه هاي حقوق بشري و سازمان ملل متحد از شرايط بد اردوگاه ها به شدت انتقاد مي كنند.
فعالان حقوق بشر تاكنون بارها و وضعيت اسفناك پناهجويان در اين جزيره و نيز از مرگ سوي و بيشتر عمدي و حتي سوء استفاده هاي جنسي بسياري از اين پناهجويان در آن شكايت كردند و بيانيه اعتراضي صادر كردند.
آساق**1378**1663

سرخط اخبار جهان