بزرگترين عمليات براي شناسايي ذخايرمعدني فلزي انجام شد

تهران- ايرنا- مدير اكتشاف سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) از انجام بزرگترين عمليات ژئوفيزيك هوابرد در پهنه هاي قروه و بيجار براي نخستين بار در استان كردستان خبر داد كه به منظور شناسايي ذخاير پنهان فلزي منطقه انجام شده است.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از سازمان مزبور،‌ «علي اصغرزاده» با تاكيد بر اينكه اقدام مزبور در چارچوب اقتصاد مقاومتي و فعال سازي قابليت هاي معدني استان كردستان عملي شده، تاكيد كرد: اين عمليات بخشي از برنامه اكتشافي 250 هزار كيلومتر مربعي است و مساحت بيش از 4600 كيلومتر مربعي را در برمي گيرد كه با همكاري يك شركت خصوصي انجام شد.
وي گفت : پهنه قروه كردستان به 2 بخش شرقي و غربي تقسيم شده و به دليل اينكه بخش زيادي از ذخاير اين پهنه با آبرفت پوشيده شده، منطقه مستعدي براي شناسايي ذخاير پنهان به شمار مي آيد.
به گفته اصغرزاده، انجام عمليات مزبور در چارچوب مجوز ژئوفيزيك هوايي براي دو بخش شرقي و غربي به ترتيب با مساحت 2 هزار و 557 كيلومتر مربع و يكهزار و 481 كيلومتر مربع اخذ شد كه عمليات ژئوفيزيكي بخش شرقي پارسال و بخش غربي آن نيز به تازگي پايان يافت.
وي افزود: اكنون اطلاعات به دست آمده در مرحله بررسي است تا پس از آن با ساير لايه هاي اطلاعاتي از جمله نقشه هاي زمين شناسي، ژئوشيمي،‌ ماهواره اي و تكتونيكي تلفيق شود.
مدير اكتشاف ايميدرو تصريح كرد: شناسايي اين نوع ذخاير با روش نوين ژئوفيزيك هوايي عملياتي شد تا علاوه بر توده هاي نفوذي پنهان،‌ ساختار عميق توده هاي مغناطيسي (كه مي تواند داراي پتانسيل هاي سنگ آهن باشد) نيز شناسايي شوند.
اصغرزاده يادآور شد: اين پهنه از نظر وجود عناصر مس،‌ طلا، سنگ آهن،‌ آنتيموان و عناصر همراه ارزش خاصي دارد.

** پهنه بيجار
مدير اكتشاف ايميدرو همچنين درباره پهنه بيجار گفت: عمليات اكتشاف مراحل شناسايي و پي جويي به ترتيب در سال 96 به وسعت يكهزار و 120 كيلومتر مربع انجام شد كه منجر به معرفي 6 محدوده اكتشافي براي اخذ پروانه (به مساحت 133 كيلومتر مربع) و همچنين ادامه عمليات اكتشاف شد.
وي افزود: 6 محدوده اكتشافي مورد نظر، داراي پتانسيل هاي پلي متال و آهن است.
اصغرزاده ضمن ياداوري اينكه 2 پهنه قروه و بيجار در استان كردستان، پيش از اين توسط سازمان صنعت معدن و تجارت استان كردستان براي اكتشاف به ايميدرو معرفي شد، اظهار داشت:‌ منطقه يادشده روي كمربند كاني سازي سنندج-سيرجان واقع شده و قرار بر اين است كه لايه هاي اطلاعاتي اين 2 پهنه تكميل شود تا بر اساس آن اطلاعات، مناطق مستعد معدني شناسايي شوند.
وي يادآور شد: اكتشافات ايميدرو در مناطق كم برخوردار در سال هاي گذشته نظير عمليات فعلي بي سابقه بوده و براي نخستين بار است كه اين حجم از داده ها از پهنه قروه و بيجار به دست مي آيد.
اين متخصص اكتشاف پيش بيني كرد: گزارش نهايي اين عمليات تا پايان آذر ماه نهايي شده و پس از آن براي دريافت پروانه اكتشاف اقدام شود.
به گزارش ايرنا، 250هزار كيلومتر مربع از پهنه هاي معدني كشور براي ژئوفيزيك در نظر گرفته شده است، درعين حال ايران با داشتن 68 نوع ماده معدني، بين 10 كشور شاخص از لحاظ تنوع اين مواد جاي دارد.
ميزان ذخاير شناسايي شده كشور تا پيش از آغاز فعاليت دولت يازدهم حدود 60 ميليارد تن اعلام شد كه از اين رقم حدود 40 ميليارد تن ذخيره قطعي و بقيه احتمالي است.
سازمان ايميدرو سال 1393 برنامه بررسي ذخاير معدني در گستره 250 هزار كيلومتر مربع از مساحت ايران را به اجرا گذاشت كه حاصل آن‌ شناسايي بيش از 400 محدوده معدني در 36 پهنه اكتشافي است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه ترين گزارش خود از وجود بيش از سه هزار و 300 معدن فعال در كشور خبر داد و علاوه براين حدود 2 هزار معدن نيز در حال تجهيز قرار دارد.
اقتصام*3065* 1559