۲۵ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۲
کد خبر: 82972160
۰ نفر
فروشندگان سیار، دردسر تازه مسكن مهر پردیس

تهران- ایرنا- «می خریم، می فروشیم، گرون می خریم، ارزون می فروشیم» تكه كلام دلالانی است كه هروقت نزدیك كارگزاری مسكن مهر پردیس می شوید به سمت شما با این جملات هجوم می آورند.

مسكن مهر پردیس قرار است همواره خبرساز باشد؛ درحالی كه هنوز بسیاری از واحدهای فازهای مختلف این پروژه بر خلاف تعهدات پیمانكاران احداث و تحویل متقاضیان نشده است به محل جولان دلالان خرید و فروش این واحدها تبدیل شده و این افراد مشكلات دیگری را برای شهروندان رقم زده اند.
ساخت مسكن مهر شهرستان پردیس در فاصله حدود 20 كیلومتری شرق پایتخت از اواخر دولت دهم شروع شده اما همچنان مراحل تكمیل برخی فازهای آن پا در هوا است و متقاضیان پس از چند سال باوجود پرداخت هزینه در بلاتكلیفی به سر می برند.
طی ماههای اخیر اخبار تجمع متقاضیان این واحدها بارها رسانه ای شده است.
كافیست این روزها به كارگزاری مسكن مهر سر بزنید، با حمله افرادی مواجه می شوید كه براحتی دست از سر شما بر نمی دارند، افرادی كه دلال یا فروشندگان سیار اطلاق می شوند اما بخش قابل تاملی از خرید و فروش ها را طی ماههای اخیر در این شهرستان رقم زده اند و مشكلات مربوط به این نوع معامله ها كار را به جایی رسانده كه روز گذشته با هماهنگی مراجع قضایی 23 نفر از این دلالان بازداشت شده اند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پردیس روز گذشته(یكشنبه)اعلام كرد: طرح برخورد با دلالان در محوطه كارگزاری مسكن مهر شهر پردیس آغاز و 23 دلال در محوطه كارگزاری مسكن مهر پردیس بازداشت شدند.
به گفته «علیرضا آقاجری» این طرح با همكاری نیروی انتظامی انجام و دلالان به اتهام خرید و فروش غیرقانونی واحدهای مسكن مهر در فازهای مسكونی جدید این شهر دستگیر شدند.
كارگزاری مسكن مهر زیرمجموعه شركت عمران شهر جدید پردیس در خیابان فروردین جنوبی این شهر قرار دارد كه امور اجرایی مربوط به مسكن مهر از جمله ثبت نام، خرید امتیاز واحد مسكونی، دریافت دفترچه اقساط، معرفی به بانك و دریافت سند پنج برگی را انجام می دهند.
متقاضیان خرید و فروش با مراجعه به این كارگزاری براحتی می توانند فعالیت مطمئن و قانونی خود را انجام دهند با این حال روبه روی این كارگزاری به محلی برای فعالیت دلالان در شمار زیاد تبدیل شده بود كه به همه عابران پیشنهاد خریدوفروش مسكن در فازهای مختلف می دادند.
گزارش خبرنگار ایرنا مستقر در پردیس به نقل از برخی منابع حاكیست كه عمده این دلالان واسطه بین بنگاه های مستقر در سطح شهر پردیس هستند و بابت هر خرید و فروش پورسانت (دستمزد) دریافت می كنند.
برپایه گزارش ها تاكنون حدود 25 هزار واحد از 81 هزار و 733 واحد مسكن مهر در شهر پردیس افتتاح و تنها 18 هزار واحد به متقاضیان تحویل شده است.
كل جمعیت ساكن در این واحدها در فازهای یك، دو، سه، چهار، پنج، هشت، نه و یازده، پس از پایان كار واگذاری ها حدود 600 هزار نفر برآورد می شود كه كانون مهم و بزرگ حضور جمعیت در شرق پایتخت خواهد بود.

**مردم مراقب دلالان باشند
عضو هیات مدیره شركت عمران شهر جدید پردیس در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشكلات حضور دلالان سودجو در خرید و فروش واحدهای مسكن مهر گفت: متقاضیان در زمان خرید و فروش مراقب باشند و امتیاز مسكن مهر را از دلالان خریداری نكنند.
«رضا بابازاده» تاكید كرد: شركت عمران شهر جدید پردیس برای خرید و فروش امتیاز، ضمانتی ندارد و مسئولیت خرید امتیاز با خریدار است.
وی افزود: قراردادهای پنج برگی در حكم سند مشتری است، نقل و انتقال آن ثبت می شود و مانند برگه‌های سند تك برگی قابل جعل نیست.
این مسئول اظهارداشت: فروشندگان سیار مسكن مهر خارج از محوطه كارگزاری مسكن مهر پردیس مشكلات زیادی برای مراجعان و متقاضیان مسكن مهر ایجاد می كنند و به مردم اطلاعات نادرست می‌دهند.
به گفته عضو هیات مدیره شركت عمران شهر جدید پردیس، در بسیاری از موارد كلاهبرداری از مراجعان توسط دلالان گزارش شده است.
وی توضیح داد: این دلالان به بهانه تاخیر در تحویل واحد در یك فاز، واحد را از متقاضی می خرند و با قیمت بالاتر به متقاضی دیگر می فروشند.
بابازاده افزود: خریدار پس از مراجعه به كارگزاری متوجه می شود تاریخ دریافت واحد مسكونی برخلاف گفته دلال تاخیر ندارد و واحدی را كه از دلال خریداری كرده با دو سال تاخیر تحویل می گیرد.
وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از ورود دلالان به محوطه كارگزاری مسكن مهر ساخت ورودی جدید را در دست اقدام داریم؛ دور كردن دلالان در حیطه اختیار ما نیست به همین دلیل از مسئولان نیروی انتظامی و دستگاه قضا برای دوركردن آنها درخواست كمك كرده ایم.

**سند پنج برگی برای نقل و انتقال الزامی است
مدیر اجرایی مسكن مهر شهرستان پردیس نیز در این باره تاكرد كرد: داشتن سند پنج برگی مسكن مهر برای نقل وانتقال الزامی است.
«علی اصغر جاودان فر» چندی پیش در گفت وگو با صداوسیما اظهارداشت: داشتن قرارداد پنج برگی ضدجعل واحدهای مسكن مهر ضریب امنیت معامله های ثانویه را بالا می برد به طوری كه تا كنون هیچ موردی از جعل این دسته از قراردادها گزارش نشده است.
وی با اشاره به ضرورت نقل و انتقال معامله های ثانویه در كارگزاری مسكن مهر، فرآیند قانونی نقل و انتقال را رهاورد تدبیر درست مدیران وزارت راه و شهرسازی برشمرد كه اثرات آن در كاهش تخلفات بسیار مهم بوده است.
جاودان فر تاكید كرد: متقاضیان امتیاز واحدهای مسكن مهر را نخرند زیرا این امتیاز به دلیل اینكه هنوز به مرحله انتخاب واحد نرسیده وجاهت قانونی ندارد.

**برخورد با دلالان ادامه دارد
دادستان پردیس با اشاره به اینكه پرونده دلالان بازداشت شده مسكن مهر در دست رسیدگی است، گفت: فعالیت دلالان مسكن مهر در افزایش كاذب نرخ خرید، فروش، رهن و اجاره بازار مسكن در فازهای جدید پردیس تاثیرگذار بوده است.
آقاجری اضافه كرد: دلالان با خرید واحدهای مسكونی از افراد مختلف آنها را با نرخ بیشتر به متقاضیان دیگر می فروختند و از این طریق سودهای كلانی به جیب می‌زدند.
وی ادامه داد: اقدام دستگاه قضا با همكاری پلیس تا برچیده شدن كامل بساط دلالان مسكن مهر در پردیس ادامه خواهد داشت.
شماری از فعالان حوزه مسكن مهر پردیس كه از روز گذشته شاهد برخورد با دلالان این واحدها بودند ضمن قدردانی از مسئولان بابت این اقدام، اظهار داشتند كه متولیان با پیمانكارانی كه طی سال های گذشته هزینه های ساخت را از متقاضیان مسكن مهر گرفته اند باوجود گذشت چندسال هنوز واحدها را تحویل نداده اند نیز برخورد كنند.
شهرستان پردیس در استان تهران آذر ماه ۱۳۹۱ در قالب دو بخش به نام‌های بومهن و جاجرود ایجاد شد.
گزارش از اشرف پورمند
تهرام/ 9441/ 1008

سرخط اخبار اقتصاد