مطالعات سايت گردشگري فندقلو نمين آغاز شد

اردبيل - ايرنا - معاون سرمايه گذاري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل از آغاز مطالعات سايت گردشگري فندقلو در شهرستان نمين در سال جاري خبر داد.

به گزارش ايرنا ، ناصر محمودي روز دوشنبه گفت: اين طرح با هدف استفاده از ظرفيت گردشگري فندقلو و تهيه بسته هاي طرح مطالعات سايت گردشگري در اين منطقه اجرا مي شود.
او با اشاره به اينكه مطالعات مي تواند منجر به تهيه بسته هاي سرمايه گذاري به صورت علمي شود، اضافه كرد: مشاور ذيصلاح براي انجام مطالعات انتخاب و مطالعات نيز در محدوده چهار هزار هكتاري آغاز شده كه حداكثر تا 2 ماه آينده به اتمام مي رسد.
به گفته او ، نتايج مطالعات در اختيار سرمايه گذاراني كه مايل به سرمايه گذاري در منطقه هستند، قرار خواهد گرفت.
وي بيان كرد: جنگل فندقلو از جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي استان اردبيل و شهرستان نمين محسوب مي شود و اين منطقه قابليت كم نظيري براي رونق اكوتوريسم داشته و مي توان تاسيسات متنوعي در محدوده آن احداث كرد.
منطقه فندقلو در 10 كيلومتري جنوب شرقي شهرستان نمين از توابع استان اردبيل 16 هزار هكتار مساحت دارد كه چهار هزار هكتار آن جنگل و رويشگاه طبيعي است و در آن ميوه هايي مانند فندق ، سيب وحشي و گونه هاي علوفه اي و درختي مي رويد.
اين منطقه جنگلي بخشي از جنگل هاي شرق استان اردبيل به شمار مي رود كه دنباله جنگل هاي نيمه گرمسيري استان گيلان است.
در مجموع 19 گونه جنگلي متعلق به 8 تيره و 17 جـنس در ايـن منطقه شناسايي شده اند كه از بيـن انواع شناسايـي شده گونه هاي نادري نظير فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو و بيدمشك وجود دارد كه به ارزش منطقه مي افزايد.
فندقلو بيشتر به فندق و گل هاي بابونه خود شهرت دارد ، ضمن اين كه گونه نادر گياهي سوسن چلچراغ نيز در آن مي رويد ، اين جنگل رويشگاه بيش از 90 گونه گياه مختلف و عمدتا دارويي است.
بابونه كه هر سال جشنواره گل هاي بانونه به خاطر رويش آن در جنگل فندقلو برگزار مي شود گياهي است يك ساله ، معطر و به ارتفاع 20 تا 40 سانتيمتر كه به صورت خودرو در مزارع ، دشت ها ، باغ ها و بيشتر در منطقه جنگلي فندقلو نمين مي رويد.
آب و هواي مطبوع ، پرندگان و گونه هاي مختلف جانوري ، وجود آلاچيق و استراحت گاه هاي شبانه روزي ، برقراري ارتباط بين اين منطقه ويژه گردشگري و چشم انداز زيباي گردنه دل انگيز حيران از طريق تله كابين از جمله ويژگي هايي است كه در كنار جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي و جنگلي اين منطقه را به تفرجگاهي بسيار دلپذير براي مسافران ، ميهمانان و علاقمندان به طبيعت تبديل كرده است.
همين جاذبه ها موجب شده سالانه صدها هزار گردشگر داخلي و خارجي براي آرامش روح و روان خود به دامن اين جنگل سرسبز پناه بياورند.
6018/6016