عملكرد ایران در بیابان زدایی الگویی برای دیگر كشورها است

كاشان- ایرنا- معاون وزیر محیط زیست نیجریه گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه اجرای طرح های بیابان زدایی بسیار موفق عمل كرده و می تواند الگوی خوبی برای دیگر كشورها باشد.

به گزارش ایرنا، احمد محمود عثمان روز یكشنبه در حاشیه بازدید از طرح های بیابان زدایی آران و بیدگل در جمع خبرنگاران بیان كرد: دیدن طرح های بیابان زدایی در ایران لذت بخش و آموختنی بود كه امید می رود بتوانیم از تجربه های جمهوری اسلامی در كشور نیجریه بهره بگیریم.
وی افزود: 11 ایالت شمال كشور نیجریه هم اكنون درگیر پدیده های بیابان زایی و گرد و غبار بوده و با مشكلاتی مانند فرسایش بادی و هجوم ریزگردها رو به رو هستند.
معاون وزیر محیط زیست نیجریه بیان كرد: 13 نفر از مدیران وزارتخانه به ایران آمدند تا در كنار دیدن طرح های بیابان زدایی، از تجربه حفاظت از شهرها و زیرساخت ها در این شرایط بهره مند شویم.
او با اشاره به نقش پررنگ مردم و سازمان های مردم نهاد برای اجرای طرح های بیابان زدایی در ایران اضافه كرد: همچنین شناسایی كانون های بحران و كاشت درختان نیازمند آب كم مانند تاغ با قدرت تاب آوری در برابر خشكسالی از جمله تجربه موفقی هستند كه در كشور نیجریه از آنها بی بهره بودیم.
محمود عثمان ادامه داد: انتظار می رود مسئولان سازمان جنگل ها و محیط زیست ایران دانش فنی تولید نهال تاغ و روش تولید و تكثیر آن را در اختیار نیجریه قرار دهند تا بتوانیم از این تجربه موفق استفاده كنیم.
به گزارش ایرنا، 32 میلیون هكتار بیابان و 2.5 میلیون هكتار جنگل دست كاشت در كشور وجود دارد كه 300 هزار هكتار آن در استان اصفهان جای گرفته است.
شهرستان آران و بیدگل با مساحت 610 هزار هكتار، نزدیك به 278 هزار هكتار عرصه‌ بیابانی و 102 هزار هكتار كانون بحران فرسایش بادی دارد و با برخورداری از 100 هزار هكتار جنگل های دست كاشت تاغ نزدیك به 35 درصد از تاغزارهای استان اصفهان را داراست.
آران و بیدگل با جمعیت افزون بر 103 هزار نفر در فاصله 6 كیلومتری كاشان و 215 كیلومتری شمال اصفهان واقع است.
7472/8123/1772