۲۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۸
کد خبر: 82971246
۰ نفر
41 مركز بهزيستي به زنان خدمات اجتماعي ارائه مي دهد

تهران- ايرنا- رئيس سازمان بهزيستي كشور گفت: 41 مركز با عناوين خانه امن، نداي مهر و خانه سلامت براي ارائه خدمات رواني، اجتماعي به زنان و دختران در معرض آسيب يا آسيب ديده در سراسر كشور فعاليت مي كند.

خانه امن، محل اسكان زنان درمعرض آسيب، آسيب ديده و خشونت ديده و خانه هاي نداي مهر نيز ويژه دختران در معرض آسيب است. خانه سلامت نيز به مراكزي اطلاق مي شود كه طبق وظايف قانوني محوله، دختران در معرض آسيب اجتماعي و فاقد حمايت هاي خانوادگي و اجتماعي را تحت پوشش قرار داده و از طريق ارائه خدمات زمينه هاي كسب استقلال اقتصادي و اجتماعي آنان را فراهم آورده است و در تامين حداقل نيازهاي اقتصادي و جلوگيري از ابتلا به آسيب هاي اجتماعي ياري مي كند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، انوشيروان محسني بندپي در جشنواره دختران، حمايت هاي اجتماعي و رواني؛ توسعه پايدار اظهار داشت: براي گسترش خانه هاي امن، خانه سلامت و نداي مهر از مشاركت تشكل هاي مردم نهاد بهره خواهيم برد تا استحكام خانواده پابرجا بماند. دختران پويا و خلاق در آينده نقش مادران را ايفا مي كنند؛ بنابراين بايد آنان را به اعتلا برسانيم.
وي در ادامه با اشاره به خط صداي مشاور بهزيستي با شماره 1480 گفت: 83 درصد مراجعه كنندگان به اين خط براي رفع مشكلات در سال گذشته زنان بودند و فقط 17 درصد مراجعه كنندگان را مردان تشكيل مي دادند.
رئيس سازمان بهزيستي كشور اظهار داشت: همچنين 80 درصد تماس گيرندگان با خط مشاوره اعتياد با شماره 09628 در سال گذشته را زنان و 20 درصد را مردان تشكيل مي دادند.
محسني بندپي خاطرنشان كرد: بر اساس 150 پرسشنامه تكميل شده در مراكز نگهداري كودكان داراي اعتياد (در سيستان و بلوچستان) مشخص شد كه 51 درصد اين كودكان داراي مادر معتاد بوده اند كه اين مساله نقش زنان در اين مساله را بيش از پيش نمايان مي كند.
وي با اشاره به وظايف راهبردي سازمان بهزيستي كشور يادآور شد: اين سازمان براي تمام كودكان برنامه رشد و تكامل يكپارچه را برنامه ريزي كرده است تا كودكان در آينده اخلاق مدار و مسئوليت پذير باشند.
محسني بندپي ادامه داد: نظام مراقبت هاي اجتماعي دانش آموزان موسوم به نماد و برنامه مشاركت اجتماعي دانش آموزان موسوم به ماد نيز از ديگر برنامه هاي بهزيستي براي كودكان است.
رئيس سازمان بهزيستي كشور با اشاره به گسترش شبكه اورژانس اجتماعي كشور اضافه كرد: مراكز اورژانس اجتماعي با پيشنهاد دولت در برنامه ششم توسعه در همه شهرهاي بالاي 50 هزار نفر راه اندازي شده است.
محسني بندپي گفت: مسئوليت نگهداري، پرورش و اجتماع پذيري كودكان مراكز نگهداري بهزيستي را نيز عهده دار هستيم؛ بنابراين مراكز نگهداري را به سمت مراكز شبه خانواده سوق داديم.
وي افزود: اميدواريم لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان هر چه زودتر در مجلس شوراي اسلامي مصوب شود تا در راستاي قانون بتوانيم حمايت هاي خود را پيش ببريم.
محسني بندپي با اشاره به تدوين سند رشد و تكامل همه جانبه با همكاري آموزش و پرورش و وزارت بهداشت اظهار اميدواري كرد كه اين سند در هيات دولت زودتر به تصويب برسد.
ليلا ارشد مددكار اجتماعي و رئيس خانه خورشيد نيز در اين مراسم با انتقاد از طولاني شدن زمان تصويب لايحه كودكان و نوجوانان گفت: 13 سال از تدوين لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان مي گذرد و 11 سال است كه در مجلس شوراي اسلامي مانده است.
اجتمام*9185*1834