آلایندگی مس و خشكسالی باغات پسته رفسنجان را نابود كرده است

كرمان- ایرنا- بخشدار مركزی رفسنجان گفت :استمرار خشكسالی و آلایندگی بالای كارخانه ذوب مس موجب نابودی اغلب باغات پسته این شهرستان به عنوان تنها ممر درآمدی و معیشتی مناطق روستایی شده است .

به گزارش ایرنا ، مصطفی بخشی شامگاه شنبه در نشست شورای اداری رفسنجان در محل مس سرچشمه افزود: برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان می طلبد كه متولیان امور صنعت مس سرچشمه با جذب هر چه بیشتر ساكنان این مناطق بخصوص جوانان قدم های جدی تری بردارند.
وی اضافه كرد: اینك بكارنگرفتن جوانان بومی منطقه در این صنعت به یكی از دغدغه های اهالی حومه مس سرچشمه تبدیل شده است .
بخشی ادامه داد: مس به عنوان معین اقتصادی شهرستان رفسنجان باید در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود برای بكارگیری جوانان بیكار این شهرستان گامی به جلو بردارد .
** 50درصد راههای روستایی رفسنجان نیاز به مرمت اساسی دارد
به گفته بخشدار مركزی رفسنجان هر چند از بدو پیروزی انقلاب اسلامی راههای روستایی در این شهرستان آسفالت شده اند ولی با گذشت زمان 40 سال نیمی از این آسفالتها تخریب شده و نیاز به مرمت اساسی دارند.
وی اضافه كرد: بهسازی راههای روستایی ضمن كاهش تصادفات جاده ای در این مسیرها زمینه ماندگاری ساكنان در این مناطق دور افتاده را فراهم خواهد كرد.
**12دوربین درنقاط حادثه خیر جاده های رفسنجان نصب می شود
فرماندار رفسنجان هم در این نشست با اشاره به اینكه بروز تصادفات در محور رفسنجان- سرجشمه در صدر آمار تصادفات استان كرمان است گفت: نقاط حادثه خیز این محور شناسایی شده و 12 دوربین در این محور نصب خواهد شد كه هزینه پنج دوربین را مس سرچشمه تقبل كرده است.
علیار اسكندری نسب افزود: این محور به اضافه محورهای نوق- رفسنجان و رفسنجان - زرند از پر حادثه ترین محور ها به شمار می آیند كه برای كاهش آمار تصادفات تحقیقات و انجام اقدامات اساسی نیاز است.
وی همچنین با اشاره به لزوم همدلی و همزبانی بین ملت ایران افزود: دشمن از قدرت ایران واهمه دارد نباید گفته های ترامپ و استكبار جهانی را بپذیریم زیرا نتیجه اش ذلت و خاری برای ملت ایران است.
فرماندار ادامه داد: نباید دعوای سیاسی داشته باشیبم چون سنگینی این بار بر دوش مردم فقیر و قشر نیازمند می افتد و سودش را استكبار جهانی می برد،بلكه باید در در برابر توطئه های استكبار همچون گذشته با وحدت و یكدلی ایستادگی كرد.
اسكندری نسب بیان كرد: راهكار نجات كشور در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است كه رهبر معظم انقلاب اسلامی این سیاستها را از سال 89 ابلاغ فرمودند و دغدغه ایشان تقویت معیشت مردم و ایستادگی در برابر دشمنان است.
وی خاطرنشان كرد: دشمن بر این باور است كه فشارهای اقتصادی، ایران را از پای درمی آورد لذا با همراهی و همدلی تمامی مسئولان و مردم فشارهای اقتصادی از مردم ایران كاسته می شود و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز حفظ می شود.
شهرستان رفسنجان به عنوان قطب اقتصادی تولید پسته كشور و جهان در یكصد كیلومتری شمال غرب كرمان قرار دارد .
7433/ 5054