۲۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۴:۳۷
کد خبر: 82970801
۰ نفر
اصلاح نظام آموزشی در مدارس ضروری است

اصفهان - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش بر ضرورت اصلاح نظام آموزشی در مدارس تاكید كرد و گفت: زوائد تحمیلی موجب ازبین رفتن لذت فراگیری و وارد آمدن فشار عصبی به دانش آموزان می شود .

سید محمد بطحایی شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ؛ تكالیف، آزمون های متعدد و كتاب های كمك آموزشی را از زوائد تحمیلی عنوان كرد و افزود: متاسفانه این امور از ابعاد مختلف باری سنگین و مانعی جدی در مسیر شكوفایی استعدادها و فراگیری مهارت ها است كه باید از الگوهای آموزشی مدارس حذف شود.
وی تاكید كرد كه مسیر آموزش و پرورش به ویژه در دوره ابتدایی باید اصلاح شود و ما مصمم هستیم این اصلاحات را بر اساس سند تحول و با رویكرد به آموزش مهارت های زندگی انجام دهیم.
وزیرآموزش وپرورش توضیح داد:در اجرای این هدف اكنون مراحل اجرایی حذف تكالیف دانش آموزی، كنار گداشتن آزمون های متعدد و كتابهای كمك آموزشی آغاز شده است.
وی یادآورشد كه بخش های مذكور تاكنون به عنوان تعمیق یادگیری به دانش آموزان تحمیل شده و نتیجه آن گرفتن لذت یادگیری از فراگیران و وارد كردن فشار عصبی به آنها بوده است.
بطحایی گفت : در اجرای این رویكرد در حقیقت دانش آموزان باید در مدرسه تمرین مهارت های زندگی را بیش از آنچه كه حفظ می كنند مورد ممارست قرار دهند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: این مسیر جدیدی است كه عرصه آموزش و پرورش در پیش گرفته البته تغییر بسیار سخت است و نخستین مقاومت ها از سوی خانواده ها است، زیرا بسیاری از والدین معتقدند كه دانش آموز بطور مداوم باید كتاب در دست داشته باشد و كلمه ها و تعاریف را با صدای بلند حفظ كنند.
وزیر آموزش و پرورش در ارزیابی خود از عملكرد مهارت آموزی در این وزارتخانه گفت: نظام آموزش و پرورش ما، متاسفانه در این زمینه نمره خوبی در كارنامه خود ندارد.
وی یادآورشد كه در دوره متوسطه به ویژه متوسطه دوم نیزسیطره كنكور، بسیاری از اهداف آموزشی را تحت تاثیر خود قرار می دهد كه این مسیر نیز باید اصلاح شود.
وزیرآموزش و پرورش روز شنبه در نشست معاونان آموزش ابتدایی و مسئولان آموزش و پرورش سراسر كشور در مركز رفاهی فرهنگیان اصفهان شركت كرد.
بطحایی همچنین با حضور در جمع خیرین مدرسه‌ساز اصفهان و مراسم بهره برداری از مدرسه دكتر عبدالعلی‌زاده ناحیه 3 این شهر ، عصر شنبه در مراسم اختتامیه اردوی سراسری دانش آموزان دختر عشایر كشور در اردوگاه كشوری شهید بهشتی شركت كرد.
شبد**ت/6994 / 1339 **1010