هیچ مانعی در تامین ارز مواد اولیه با كیفیت نیست

شیراز- ایرنا- معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ مانعی در تامین ارز برای تهیه مواد اولیه و ملزومات مصرفی با كیفیت برای تولید كنندگان وجود ندارد.

به گزارش ایرنا ،محسن صالحی نیا، شامگاه شنبه در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن در شیراز افزود: هیچ واحد تولیدی منبعث از سیاستگذاری های گروه كالایی و تامین مواد اولیه نباید در تامین مواد اولیه با محدودیت مواجه شود.
این مقام مسئول گفت: در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت به همه استان ها در این زمینه اختیاراتی داده است.
وی ادامه داد: در سال های اخیر تمام تلاش دولت این بوده كه تصمیمات و برنامه های خود را با مشورت بخش های مختلف اقتصادی و صنعتی عملیاتی كند تا این تصمیمات از یك منطق درست عمومی برخوردار باشد.
صالحی نیا اظهار داشت: در سال های اخیر همه كوشش دولت بر این بود كه با درك عمیق از مسایل و مشكلاتی كه در بخش تولید وجود دارد و با توجه به محدودیت هایی كه در سطح بین المللی ایجاد می شود و مسایلی كه به لحاظ شرایط بین المللی با آن مواجه هستیم، بتوانیم حداكثر حمایت را از واحدهای تولیدی داشته باشیم.
وی، در پاسخ به انتقادهای رئیس اتاق بازرگانی شیراز در مورد سوء استفاده برخی مجموعه ها از ارز دولتی و وارد كردن كالاهای غیر مرتبط با حوزه فعالیتشان، گفت: اینكه همه چیز را به شكل عمومی زیر سوال ببریم كار راحتی است اما منصفانه این است كه برای آنچه كه به شكل عام مطرح می كنیم مصادیق آن را هم بیان كنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در شرایط كنونی، منصفانه تر این است كه موارد را به شكل اختصاصی مطرح كنیم و به مواردی كه در آن دچار مشكل هستیم بپردازیم.
صالحی نیا ادامه داد: امروز برای تامین مواد اولیه پتروشیمی، فولاد، و آلومینیوم روش هایی را اعمال می كنیم كه صاحبان آن صنایع به ما ایراد می گیرند اما در مقابل ایراد و گلایه آنها مصرف كنندگان از ما می خواهند آن روش ها را دنبال كنیم.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در چنین شرایطی لازم است كه یك تعادل ایجاد كنیم و این تعادل نیز ایجاد نمی شود مگر اینكه مسیرهای مشخصی را تعریف كنیم.
وی اظهار داشت: ما نیامده ایم كه واحدهای تولیدی را با مشكل مواجه كنیم، اگر گروه كالایی و محدودیت اعلام كرده ایم و اگر فكر می كنیم كه در شرایط فعلی باید بر منابع موجود مدیریت بهینه داشته باشیم این مدیریت بهینه نباید عاملی برای توقف یا كاهش تولید باشد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، نقدینگی در بخش صنعت را یكی از مسایل مهم دانست و افزود: امروز و بر اساس آمار سه ماهه توانسته ایم حدود 32 درصد نقدینگی جذب كنیم در حالی این رقم باید حدود 40 درصد باشد كه همگان باید بكوشیم كه به این عدد برسیم.
در این آیین از تعدادی از واحدهای تولیدی نمونه ملی و استانی تقدیر شد.
دهم تیرماه در تقویم رسمی كشور به عنوان روز صنعت و معدن نامگذاری شده است.
6122 /6118 / 2027