روسیه برای 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران آماده است

تهران - ایرنا - نشریه فایننشال تایمز با اشاره به سفر مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و فرستاده ویژه رئیس جمهوری به مسكو از آمادگی روسیه برای 50 میلیارد دلار سرمایه گذری در بخش انرژی ایران خبر داد.

به گزارش عصر شنبه ایرنا، نشریه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: تهران از سرمایه گذاری احتمالی روسیه در بخش نفت و گاز خود با رقمی بالغ بر 50 میلیارد دلار خبر داده و این در حالی است كه ایران در بحبوحه افزایش فشار از سوی آمریكا برای قطع صادرات نفت این كشور و منزوی كردن آن، به دنبال تعمیق روابط خود با مسكو است.
روسیه به عنوان بخشی از راهبرد گسترش نفوذ خود در خاورمیانه، در پی استفاده از صنعت عظیم نفت و گاز خود برای ایجاد روابط مستحكم تر با ایران است. حمایت از دولت بشار اسد در سوریه نیز نمونه ای از این راهبرد است. سرد شدن روابط غرب با روسیه و تحریم های آمریكا، مسكو را مجبور به پیگیری شركای جدید تجاری و سرمایه گذاری كرده است.
علی اكبر ولایتی مشاور ارشد رهبر عالی ایران در سفر خود به مسكو گفت كه روسیه آماده است تا 50 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری كند و همكاری نظامی و فناورانه با روسیه برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.
موضوع روابط روسیه با ایران احتمالا یكی از مسائل مهم در گفت و گوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با دونالد ترامپ همتای آمریكایی او در روز دوشنبه این هفته در هلسینكی پایتخت فنلاند است. انتظار می رود ترامپ در این دیدار از پوتین بخواهد كه از نفوذ ایران در سوریه جلوگیری كند. وی احتمالا شركت های روسی را نیز به تحریم در صورت تجارت با ایران تهدید كند.
ولایتی در سفر خود به مسكو گفت كه یك شركت نفتی روسیه قراردادی به ارزش 4 میلیارد دلار با ایران امضا كرده كه به زودی اجرایی می شود. وی همچنین افزود كه شركت های روسی روسنفت و گازپروم نیز مذاكرات با وزارت نفت ایران را برای امضای قراردادهایی به ارزش 10 میلیارد دلار آغاز كرده اند.
فایننشال تایمز همچنین گزارش داد كه یك مقام روس كه خواست نامش فاش نشود، برنامه سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران را تایید كرد. «الكساندر نوواك» وزیر انرژی روسیه نیز روز جمعه گفت كه مسكو علاقه مند به توسعه برنامه «كالا مقابل نفت» با ایران است كه در آن شركت های ایرانی كالاهای روسی بخرند و در ازای آن نفت ایران به كشورهای ثالث فروخته شود.
این نشریه در ادامه گزارش نوشت: تعمیق همكاری در بخش انرژی دو كشور 8 ماه پس از آن روی می دهد كه قراردادهای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران به ارزش 30 میلیارد دلار در سفر پوتین به تهران به امضای شركت های روسی رسید.
اما، همكاری در زمینه انرژی و اقتصاد میان ایران و روسیه پیشینه چندان چشمگیری ندارد؛ پس از امضای توافق هسته ای با قدرت های جهانی در سال 2015، دولت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران همكاری با شركت های نفتی بزرگ اروپایی را ترجیح داده و قراردادی 4.8 میلیارد دلاری با شركت توتال فرانسه امضا كرد.
اما تصمیم ترامپ برای خروج از این توافق و تهدید به تحریم خریداران نفت ایران، تهران را به همكاری با مسكو سوق داد. نیروهای سیاسی محافظه كار در ایران از دولت روحانی می خواهند كه همكاری با روسیه و چین را گسترش دهد و آن را با شركت های اروپایی كه مایل به مواجهه با تحریم های آمریكا نیستند، جایگزین كند.
شركت زاروبژنفت روسیه و شركت نیمه خصوصی «انرژی دانا» در ایران در سال جاری قراردادی به ارزش 740 میلیون دلار در میدان های مشترك نفتی آبان و پایدار غرب امضا كردند كه بزرگترین قرارداد نفتی میان دو كشور بود.
در حالی كه حمایت مسكو امكان حفظ سیاست های منطقه و دفاعی را به تهران داده، تصمیم پوتین برای ایجاد روابط گرم با اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و عربستان سعودی در ایران دغدغه هایی ایجاد كرده است.
توازن سازی ظریف كرملین در عرصه ژئوپولیتیك خاورمیانه ممكن است در مساله سوریه كه تهران و مسكو هر دو به دنبال حفظ نفوذ خود در آن هستند، با شكست روبرو شود.
آمریكا و رژیم صهیونیستی اصرار دارند كه ایران نباید بتواند جای پای خود را در سوریه محكم كند، كه این مساله با مخالفت مسكو مواجه شده است. ولایتی روز جمعه گفت كه حضور ایران در سوریه با هماهنگی مسكو و دمشق است و تهران هیچ مذاكره با آمریكا نخواهد داشت.
شبد**9416**1379