باید از تجربیات موفق دنیا برای توسعه بهره ببریم

كرمانشاه - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر قرار است تغییر بنیادی در اقتصاد ایران صورت گیرد باید از تجربیات موفق دنیا در امر توسعه پایدار و مطالعات بومی صورت گرفته، بهره بگیریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامحسین شافعی روز شنبه در نخستین همایش اتاق های بازرگانی منطقه چهار كشور كه با حضور استاندار كرمانشاه ، نمایندگان مجلس و همچنین روسای اتاق های بازرگانی استان های عضو در استانداری برگزار شد، افزود: با این رویكری كه در اقتصاد در پیش گرفته ایم توسعه قابل دسترس نیست.
وی اظهار داشت: برای موفقیت در تقسیم بندی های منطقه ای نیازمند توزیع اختیارات دولت در میان استان ها و افزایش قدرت عمل استانداران هستیم.
وی تاكید كرد: با توجه به تنوع اقلیمی، جمعیتی، طبیعی موجود در كشور، نمی توان با یك نسخه واحد كه در مركز نوشته می شود، به یك توسعه پایدار و متوازن برسیم‌‌.
وی گفت: باید به سمت تدوین برنامه های توسعه منطقه ای برویم و این برنامه ها در ادامه به برنامه كلان توسعه كشور پیوند بخورد.
شافعی عنوان كرد: یكی از راهكارهای توسعه متوازن كشور، تقسیم بندی های منطقه ای به منظور استفاده بهینه از قابلیت ها و پتانسیل ها است.
وی با اعلام اینكه باید نگاه هزینه ای فعلی به مدیریت استان ها تبدیل به نگاه درآمدی شود، گفت: برای رسیدن به یك توسعه پایدار باید پروژه ها براساس ظرفیت سنجی و مكان سنجی اجرا شوند در غیر این صورت توسعه آفرین نخواهند بود.
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: اقتصاد كشور از گذشته تاكنون همواره زیر نفوذ جریان های قدرت و سیاسی بوده و اقتصاد فعلی كشور نیز روی هیچ نرم و علم اقتصادی نیست.
شافعی با بیان اینكه تاكنون توسعه مناطق كشور بدون توجه به قابلیت ها، ظرفیت ها و علم اقتصادی انجام شده، اظهار داشت: توسعه پایدار مستلزم توسعه متوزان است، چرا كه توسعه یك جانبه منجر به مشكلات اقتصادی، اجتماعی ، امنیتی و سیاسی عدیده ای می شود.
وی با اشاره به منطقه بندی پنجگانه كشور در راستای توسعه متوازن گفت: توسعه پایدار كشورهای پیشرفته مانند فرانسه و آلمان به ما نشان می دهد كه اقتصاد پایدار براساس اقتصاد متوازن مناطق شكل گرفته است.
رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه منطقه بندی مناطق كشور را بدون تفویض اختیار و تصمیم گیری بدون نتیجه دانست و گفت: یكی از مهم ترین موانع توسعه كشور را تمركز گرایی تصمیمات در مركز دانست و خواستار كاهش و تفویض آن به استان ها و مناطق شد.
شافعی در ادامه اظهار داشت: هنوز در كشور یك مطالعه عمیق در باره اینكه واقعا توسعه كشور باید از كجا شروع شود كه آیا توسعه از روستا، شهر، از حوزه صنعت، كشاورزی و خدماتی باشد، انجام نشده است
او نگاه توسعه شهری گذشته را عامل مهاجرت روستاییان به شهرها و شكل گیری مشكلات عدیده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دانست.

** ساختار برنامه ریزی كشور باید تغییر كنند
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه گفت: تا زمانی كه نظام برنامه ریزی تغییر نكند ، وضعیت اقتصادی كشور و بخش خصوصی به همین منوال حركت خواهد كرد.
پدرام سلامتی در ادامه افزود: مدیریت دولت بیشتر مدیریت هزینه است، در حالی كه باید مدیریت درآمد باشد و از نمایندگان مجلس خواست قانون در این خصوص تغییر كند.
وی در ادامه مرز و بازار كار را 2 مزیت مهم منطقه چهار كشوری دانست و گفت: یكی مهم ترین تهدیدهای اقتصادی این مناطق مهاجرفرستی نخبگان آنها است.
در پایان این مراسم استاندار كرمانشاه از اعضای اتاق بازرگانی ایران به دلیل خدماتی كه در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه انجام دادند، قدردانی كرد.
منطقه چهار كشوری شامل استان های كرمانشاه، همدان، لرستان، مركزی، ایلام و همدان است كه 15 درصد جمعیت و 11 و نیم درصد مساحت كشور را در بر می گیرد.
3209/8066