۲۳ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۲
کد خبر: 82970315
۰ نفر
محققان آمریكایی علف كش طبیعی تولید كردند

تهران – ایرنا -‌ محققان دانشگاه كالیفرنیا با بررسی عامل محافظ موجود در میكروارگانیسم ها و به ویژه ژن های تولید كننده آن، موفق به تولید یك علف كش كاملا طبیعی و موثر شده اند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، اكوسسیتم باغ و مزارع یك محیط كاملا رقابتی است. گیاهان و میكروارگانیسم های غیر قابل مشاهده موجود در خاك به فضای كافی برای رشد نیاز دارند و به همین دلیل ممكن است میكروبی توسط گیاه تولید شود كه گیاهان مجاور را نابود كند تا فضای كافی برای رشد فراهم شود.گیاهان مكانیسمی دارند كه از خودشان در مقابل این میكروب محافظت كنند.
محققان دانشگاه كالیفرنیا با بررسی محافظ موجود در میكروارگانیسم و به ویژه ژن های تولید كننده آن، موفق به تولید یك علف كش كاملا طبیعی و موثر شده اند. با توجه به این كه علف ها به انواع علف كش های موجود مقاوم شده اند، تولید این محصول طبیعی و دوستدار محیط زیست می تواند به تولید طبقه جدیدی از این محصولات تبدیل شود.
در ساخت این محصول، از تركیب علم داده ها (data science) و ژنومیك استفاده شده است و محققان با بررسی ژن هزاران قارچ، به دنبال قارچی گشتند كه در مقابل سموم قارچی ایمنی داشته باشد. این روش جدید در پزشكی و تولید داروهای سرطان نیز كاربرد دارد.
این مطالعه نشان می دهد میكروارگانیسم ها برای مقابله با دشمنان مولكول هایی تولید می كنند و در حفاظت از خود در برابر این مولكول ها بسیار هوشمند هستند و می توان از این راهكار علاوه بر ساخت علف كش های موثر، در تولید داروهای آنتی بیوتیك نیز استفاده كرد.نتایج این مطالعه در نشریه Nature منتشر شده است.
علمی (6) * *9259**1440