رتبه همدان در سوادآموزی از میانگین كشوری بالاتر است

همدان-ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان گفت: جایگاه این استان در حوزه سوادآموزی برای جامعه هدف 10 تا 49 سال، بالاتر از میانگین كشوری است با این وجود باید با قوت به فعالیت های سوادآموزی در استان ادامه دهیم.

سید سعید شاهرخی روز شنبه در نخستین نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی استان همدان افزود: در سال گذشته بیش از سهمیه مشخص شده برای همدان در حوزه سواد آموزی محقق شد با این وجود مشاركت همه دستگاه ها برای موفقیت های بیشتر در سال جاری بسیار پراهمیت است.
وی با بیان اینكه وجود حتی یك بیسواد در استان نیز خسران محسوب می شود گفت: نگاه حوزه سواد آموزی در استان باید برنامه محور، عملیاتی و مطابق با چشم انداز مشخص شده و بر مبنای برنامه ششم توسعه باشد.
** همدان درسوادآموزی رتبه سوم كشوری را دارد
مدیركل آموزش و پرورش استان همدان نیز در این نشست گفت: این استان در ابتدای دولت یازدهم در حوزه سوادآموزی رتبه 30 را در كشور داشت كه این جایگاه سال گذشته به رتبه سوم در كشور ارتقا یافت.
محمد پورداود افزود: سال گذشته سهم همدان در حوزه سوادآموزی، پوشش پنج هزارو 800 نفر در سه دوره سوادآموزی بود و همدان توانست 6 هزار نفر را در این حوزه زیر پوشش قرار دهد.
وی با بیان اینكه امسال سهمیه استان همدان در این حوزه ، پوشش هفت هزار و 847 نفر در سه دوره سواد آموزی است گفت: امسال تعداد مراكز یادگیری محلی در استان همدان از چهار مركز به 6 مركز ارتقا می یابد تا مهارت های زندگی در این مراكز به جامعه هدف آموزش داده شود.
پورداود یادآور شد: در سال گذشته 2 مركز یادگیری محلی برای جذب بی سوادان، راه اندازی شد كه یكی از این مراكز در زندان مركزی همدان افتتاح شد تا جامعه هدف استان برای ریشه كنی بی سوادی شامل زندانیان نیز شود و یكی دیگر از این مراكز نیز برای جذب بی سوادان حاشیه های شهر، در شهرك ولیعصر همدان راه اندازی شد.
** شناسایی بیش از 48 هزار بیسواد 10 تا 49 ساله در همدان
رئیس اداره سوادآموزی اداره كل آموزش و پرورش استان همدان نیز در این نشست گفت: بر اساس سرشماری سال 95 مشخص شد 234 هزار و 892 نفر بیسواد در استان همدان وجود دارد كه 48 هزارو 916 نفر از این افراد در ردهسنی 10 تا 49 سال هستند كه جامعه هدف سوادآموزی استان را تشكیل می دهند.
جعفر دهبانی بصیر افزود: در دوره سواد آموزی در سال 96 سه هزارو 835 نفر، در دوره انتقال یك هزار و 744 نفر و در دوره تحكیم 770 نفر در استان همدان زیر پوشش قرار داشتند.
وی حلقه های كتابخوانی، آموزش رایانه، آموزش احكام نماز و آموزش مهارت های زندگی را از جمله آموزش های مكمل درنظر گرفته شده برای سوادآموزان برشمرد.
به گزارش ایرنا، بر اساس نتایج حاصل از سرشماری نفوس و مسكن سال 95 ، جمعیت استان همدان یك میلیون و 738 هزار و 234 نفر است كه طبق اعلام سازمان نهضت سوادآموزی، جامعه هدف نهضت سوادآموزی شامل افراد 10 تا 49 سال است و از جمعیت استان یك میلیون و 108 هزارو 462 نفر در این رده سنی در استان همدان باسواد هستند.
1181/2087