نتيجه موضوع ربوده شدگان ژاپني در اختيار توكيو قرار مي گيرد

پكن- ايرنا- تازه ترين اطلاعات دريافتي حاكي است 'كيم جونگ اون' رهبر كره شمالي به مشاوران و مسئولان ذي ربط دستور داده است نتايج تحقيقات درباره ربوده شدگان ژاپني را به اطلاع توكيو برسانند.

به گزارش ايرنا 'چوي سونگ يونگ' از مسئولان كره جنوبي كه به مسايل ربوده شدگان اين كشور نيز رسيدگي مي كند گفته است رهبر كره شمالي خواستار آن شده است توضيحات لازم در اين باره به ژاپن داده شود.
'شينزو آبه' نخست وزير ژاپن بارها از كره شمالي خواسته است تا اين مساله را به طور كامل حل و فصل كند و آن را يكي از مهمترين شرايط براي عادي سازي روابط دو كشور از جمله در عرصه اقتصادي دانسته است.
تارنماي ژاپن تودي مي نويسد كه اين دستور با اعلام قبلي كره شمالي مبني بر اينكه ديگر در خصوص اين مساله با ژاپن رايزني صورت نخواهد گرفت، متناقض است.
اين گزارش مي افزايد احتمالا اين دستور پس از آن صادر شده كه رهبر كره شمالي با دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا در سنگاپور ديدار كرده و از موضوعات آن مساله ربوده شدگان ژاپني در چند دهه قبل توسط جاسوسان كره شمالي بوده است.
كره شمالي تحقيقاتي را تا سال 2014 ميلادي با تشكيل يك كميته ويژه راجع به ربوده شدگان ژاپني انجام داد و در عوض خواستار لغو تحريم هاي ژاپن شده بود اما پيونگ يانگ با تيره شدن روابط دو كشور در سال 2016 ميلادي اين كميته را منحل كرد و حالا آماده است تا يك بار ديگر نتايج تحقيقات را در اختيار توكيو قرار دهد.
اين گزارش تصريح مي كند كه به رغم اينكه قرار است توضيحات دوباره به ژاپن ارايه شود معلوم نيست كه توكيو از اين بابت راضي شود و شايد درخواست تحقيقات بيشتري داشته باشد.
يكي از خواسته هاي ژاپن در بحث مذاكرات شبه جزيره، همواره روشن شدن بحث اتباع ربوده شده اين كشور در دهه 90 ميلادي است رسانه هاي كره شمالي اعلام كرده اند موضوع 'اتباع ربوده شده ژاپني' قبلا حل و فصل شده است.
ژاپن معتقد است كره شمالي 17 شهروند اين كشور را ربوده است توكيو همچنين پيونگ يانگ را به دست داشتن در ناپديد شدن شمار ديگري از اتباع اين كشور متهم كرده است.
از 17 شهروند ربوده شده ژاپني 5 نفر آنها در نخستين گفت و گوي 'كويزومي' نخست وزير وقت ژاپن در سال 2002 ميلادي با كره شمالي، آزاد شده و به ژاپن برگشتند.
اما كره شمالي مي گويد 8 نفر از ربوده شدگان نيز فوت شده اند ولي از 4 نفر ديگر خبر ندارد و معتقد است اين افراد اصلا وارد كره شمالي نشده اند.
آساق**231**1904**