۲۲ تیر ۱۳۹۷،‏ ۲۳:۵۴
کد خبر: 82969734
۰ نفر
اماكن تاریخی و مذهبی استان مازندران ایمن سازی می شود

ساری - ایرنا - استاندار مازندران با تاكید به نقص ایمنی شبكه برق در آتش سوزی بنای مسجد جامع ساری گفت: گروهی با مسئولیت معاونت عمرانی استانداری وظیفه شناسایی و ایمن سازی اماكن مشابه در سراسر استان را بر عهده خواهند داشت تا دیگر حواث مشابهی را شاهد نباشیم.

محمد اسلامی عصر جمعه در نشست اضطراری بازسازی و بهسازی كه با حضور معاون میراث فرهنگی كشور در محل استانداری برگزار شد افزود: هدف از این نشست اجرای سریع و همچنین كارشناسی شده مسجد جامع ساری می باشد تا نگرانی مردم از این بابت به سرعت برطرف شود.
وی بیان كرد : در این نشست با موافقت سازمان میراث فرهنگی و اوقاف، ستاد بازسازی و بازآفرینی مسجد جامع تشكیل شد و مسئولیت و مدیریت این ستاد با استاندار مازندران می باشد.
استاندار مازندران همچنین افزود: تصمیم گرفته شد كه شهرداری ساری مجری طرح بازسازی و بازآفرینی مسجدجامع ساری شود.
**سازه جدید جایگزین سقف چوبی مسجد جامع می شود
اسلامی با اشاره به ثبتی بودن بنای مسجد جامع گفت: در نشست امشب با موافقت سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفته شد كه سازه جدیدی برای جایگزینی سقف چوبی سابق آن طراحی و اجرا شود.
استاندار مازندران اضافه كرد: مقرر شد سامانه سرمایشی و گرمایشی هوشمند به همراه سامانه هوشمند اطفای حریق در بنای مسجد مستقر شود تا دیگر شاهد اتفاقات مشابهی نباشیم .
وی اظهار كرد: منابع مالی مرمت و بهسازی مسجد جامع از محل اعتبارات ملی، استانی، اوقاف و كمك های مردمی تامین خواهد شد.
استاندار مازندران ادامه داد : به منظور جمع آوری كمك های مردمی با متولی گری نماینده ولی فقیه حساب بانكی ایجاد می شود.
** ایجا مسئولیت یكپارچه در مسجد جامع ساری
اسلامی با بیان اینكه شاهد مسئولیتی چند پاره و چند نفره در این بنا و دیگر بناهای تاریخی بود، افزود: از هیات امنای مسجد خواسته شد تا با معرفی یك مسئول و مدیر،نماینده خود در مسجد را اعلام كنند تا مسئولیت ها به یك مسئول سپرده و پاسخگو باشد.
استاندار مازندران اعلام كرد: از سازمان اوقاف به عنوان متولی اماكن تاریخی استان خواسته شد كه دستورالعمل جدیدی تصویب و به هیات امناهای استان ابلاغ كند تا مسئولیت و شرح وظایف یكپارچه برای آنها تعریف شود.
وی گفت: با توجه به اینكه مسئولیت بناهای مذهبی با سازمان اوقاف می باشد، اماكن مشابه با مسجد جامع ساری پس از شناسایی برای بهسازی و ایمن سازی از سوی كارشناسان به اوقاف ابلاغ می شود.
مسجد جامع شهر ساری كه درحاشیه خیابان انقلاب و در مجموعه بازار قدیمی نرگسیه قرار دارد، شب گذشته براثر اتصال برق در یكی از حجره های مسجد دچار آتش سوزی شد و خسارت شدیدی به این بنای تاریخی و مذهبی وارد كرد.
مسجد جامع ساری مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام و دوره قاجار است كه در سال 1377 با شمارهٔ ثبت 2272 به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
7335/1899