روزانه 40 نفر در سوانح رانندگی جاده ها فوت می كنند

یزد- ایرنا - فرمانده ‌پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از فوت روزانه 40 نفر و مصدوم شدن 970 نفر در جاده های كشور، بعلت سوانح رانندگی خبر داد.

به گزارش ایرنا ، سردار تقی مهری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهر یزد گفت: در سال 84 حدود 28هزار نفر بر اثر تصادفات در جاده ها جان باختند كه این آمار در پایان سال گذشته به 16 هزار و 200 نفر كاهش یافت .
فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی كشور با بیان اینكه هم اكنون 33 میلیون وسیله نقلیه شامل 22 میلیون خودرو و 11 میلیون موتورسیكلت در كشور تردد می كنند
تصریح كرد: با وجود كاهش تعداد كشته های ناشی از تصادفات، كشته شدن یك نفر هم برای كشور زیان بار است و باید با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی ، این معضل، كنترل شود.
وی با بیان اینكه در سال گذشته 254 نفر بر اثر تصادفات در استان یزد كشته شدند افزود: در 2 ماه امسال هم 48 نفر در تصادفات این استان در حوادث درون شهری و برون شهری جان باختند.
این مسئول انتظامی ، 66 درصد كشته های یزد را راكبان موتورسیكلت اعلام كرد و یادآور شد: 67 درصد این افراد بین 21 تا 50 سال یعنی در سن كار و تلاش قرار دارشتند ضمن آنكه 70درصد این كشته ها مردان بوده اند.
فرمانده راهنمایی و رانندگی كشور سرعت غیرمجاز ، سبقت غیرمجاز و عدم توجه به جلو را عمده ترین عوامل تصادفات در استان یزد عنوان كرد و ادامه داد: امام خمینی( ره) تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی را حرام دانسته اند بنابراین موتور سواران، داشتن كلاه ایمنی و خودرو سواران، بستن كمربند ایمنی را فراموش نكنند.
مهری با اشاره به مسافرت های تابستانی و گرمای هوا در جاده ها گفت: با توجه به اینكه بین 37 تا 40 درصد تصادفات در تابستان ، ناشی از خستگی و خواب آلودگی است رانندگان محترم در مسیرهای طولانی حتما برای استراحت توقف كنند.
1968/ 6197