مسیر رسیدن كَره داخلی به سفره ایرانی

تهران- ایرنا- برخی محصولات لبنی مانند كره با وجود دریافت 65 میلیون یورو ارز دولتی از بیست و یكم فروردین ماه، گران شد كه برخی كارشناسان دلیل آن را افزایش نرخ جهانی و هزینه تمام شده می دانند و از لزوم بهبود كمی و كیفی شیر خام برای قطع وابستگی در این زمینه سخن می گویند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دو هفته پیش رییس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد فهرست دریافت كنندگان ارز دولتی (با نرخ 4200 تومان) منتشر شود.
بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران نیز مطابق با كالاهایی كه وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست كرد، دهم تیرماه نخستین فهرست شامل واردكنندگان اقلام خوراكی همچون انواع حبوبات شامل عدس، لوبیا، نخود و لپه، گوشت، برنج و كره، دارو، ملزومات پزشكی، نهاده های بخش كشاورزی همچون كنجاله ذرت، سویا و ذرت و نیز كودهای شیمیایی، لوازم خانگی، تلفن همراه، كالای مرتبط با فناوری اطلاعات و كامپیوتر، تایر، كاغذ و غیره را منتشر كرد.
در این فهرست نام 16 شركت وارداتی كره با ارز دولتی آمده است كه بیش از 65 میلیون یورو گرفته اند.
بیشترین میزان ارز (11میلیون و 999 هزار و 666 یورو) به شركت بازرگانی موادغذایی شكلی تخصیص یافت.
در رده های بعدی 10 میلیون و 294 هزار یورو به شركت الین شیمی، هفت میلیون و 755 هزار یورو به شركت لبنی پاستوریزه پاك (سهامی عام) و 6 میلیون و 65 هزار یورو به شركت تولید فرآورده های لبنی كاله تعلق گرفت.
مصرف سالیانه كره در كشور حدود 60 هزار تن است كه نزدیك 50 هزار تن آن از نیوزیلند و برخی كشورهای اروپایی مانند بلاروس تامین می شود.
در این پیوند، مدیرعامل یك شركت تولیدكننده فرآورده های لبنی كه نام آن در بهرست دریافت ارز دولتی برای واردات كرده است، گفت: اعمال تحریم های جدید علیه ایران، كمبود ارز در كشور و در نهایت تك نرخی شدن آن، قیمت بسیاری از محصولات مانند كره بیشتر شده است؛ زیرا بخش عمده این محصول از طریق واردات تامین می شود.
«غلامعلی سلیمانی» ادامه داد: در یك سال اخیر قیمت هر تن كره حدود 6 هزار دلار بود اما با وجود شرایط خاص ارزی و افزایش هزینه های تولید و حمل و نقل، قیمت فعلی كره در كشور ما پایین است.
به گفته وی، همچنین تحریم های جدید باعث می شود به ما كره نفروشند و ناچار شویم این محصول را از كشورهای واسطه خریداری كنیم.
به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» كه از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریكا بر سر كار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر كرد.

** به جای یارانه كره وارداتی، قیمت شیر به صرفه شود
این فعال بخش لبنی قیمت شیرخام تولیدی در كشور را پایین و غیرمنطقی دانست و گفت: نرخ شیرخام شامل چربی و پروتئین تولید داخل، یك سوم قیمت كره وارداتی است كه باید مطابق نرخ های جهانی محاسبه شود.
سلیمانی براین باور است كه دولت نباید برای كره وارداتی یارانه بپردازد بلكه باید قیمت شیر و چربی تولیدی داخل را افزایش دهد تا با به صرفه شدن تولید، دامداران برای تولید چربی و پروتئین بالا از علوفه مناسب استفاده كنند كه این نیز نیازمند توجه دولت به زنجیره تولید از تامین علوفه دامی تا مصرف است.
وی ادامه داد: به طور حتم با افزایش منطقی نرخ شیرخام دامداران علاوه بر افزایش در تولید كیفیت را مورد توجه قرار می دهند كه این امر برای صنعت لبنی نیز مهم است زیرا اكنون وزارت جهاد كشاورزی قیمت شیرخام را 1700 تومان محاسبه كرده است و كارخانه ما این محصول را 1500 تا 1600 تومان خریداری می كند؛ درحالی كه نرخ شیرخام بیش از قیمت كارشناسی وزارت جهاد كشاورزی است.
وی با بیان این كه پایین بودن قیمت شیرخام به كاهش تولید منجر می شود افزود: شركت ما روزانه یك هزار تن شیر كسری دارد كه این امر به كاهش تولید ناشی از پایین بودن قیمت شیرخام می انجامد.
این تولید كننده فراورده های لبنی تاكید كرد اگر به قیمت شیرخام و علوفه دامی مورد نیاز در كشور توجه شود می توانیم شاهد تولید شیرخام با چربی 3.5 تا 3.7 درصد و پروتئین 3.1 تا 3.4 و حجم 50 تا 70 كیلوگرمی باشیم كه كره مورد نیاز كشور از این محل تامین شود و دیگر به واردات و خروج ارز از كشور نیازی نباشد.
وی كارخانه های فراورده های لبنی و دامداران را به هم وابسته دانست و افزود: كاهش تولید شیرخام به عنوان ماده اولیه تولید صنعت، می تواند به كارخانه های لبنی ضربه بزند و با كاهش تولید، قیمت محصولات لبنی نیز افزایش یابد.
«باید علاوه بر استفاده از گاوهای مولد در بخش دامپروری، قیمت شیرخام، چربی و پروتئین تولیدی كشور با قیمت بازارهای جهانی و منطقه مطابقت داشته باشد تا بتوانیم رقابت پذیر باشیم».
این تولید كننده فراوردهای لبنی افزود: باید با اعمال بهره بانكی، بیمه، تعرفه و یارانه مناسب، تولید و صادرات را رونق داد كه این امر نیز نیازمند آموزش های لازم است به طور مثال در كشور ژاپن برای كار تولیدی وام بدون بهره می دهند.
وی ادامه داد: روسیه به شركت من پیشنهاد كار در این كشور را داد؛ با این مزیت كه بعد از سه سال 25 درصد وام دریافتی بخشوده شود. سود وام های بخش تولید در امریكا 0.25 درصد و تركیه یك درصد است؛ در حالی كه در كشور ما به 24 درصد می رسد، پس نمی توانیم رقابت پذیر باشیم.

** 10درصد زیان برای كره وارداتی
سلیمانی حداكثر سود واردكنندگان كره را یك تا پنج درصد عنوان كرد و گفت: نرخ ارز در ژانویه 2017 حدود 3750 تومان بود كه كره با ارز آزاد وارد می شد و در ژانویه 2018 این قیمت به 4750 تومان رسید كه 1000 تومان معادل 25 درصد افزایش نرخ را نشان می دهد و اگرتولید كننده ای بهره بانكی 8 درصدی داشته باشد بهره تولید در مجموع 33 درصد می شود.
وی افزود: كره از زمان ثبت سفارش تا ورود و فروش و تبدیل به پول حداقل 6 ماه زمان می برد پس بهره بانكی 2.5 درصد را شامل می شود درحالیكه سود تولید یك تا 5 درصد است و این موضوع 10درصد زیان برای كره وارداتی را نشان می دهد اما برای تامین نیاز داخلی ناچار به تامین این محصول از طریق واردات هستیم.

** قیمت فرآورده های لبنی مشخص نیست
دبیر انجمن صنایع لبنی، در گفت و گو با ایرنا افزایش 50 درصدی قیمت كره را رد كرد و گفت: افزایش قیمت كره و سایر فرآورده های لبنی به طور كارشناسی بررسی می شود.
«رضا باكری» افزود: هنوز این قیمت ها از سوی ستاد تنظیم بازار اعلام نشده است.
طبق آخرین آمارهای سازمان مركزی تعاون روستایی كشور سالیانه بیش از ٤٥ هزار تن كره به ارزش حدود ٤٠٠ میلیون دلار وارد می شود و كمتر از یك ششم كره مورد نیاز كشور تولید داخلی است.
پارسال خط تولید كره لاكتیكی توسط یكی از شركت های فرآورده لبنی با ظرفیت اسمی تولید سالیانه هفت هزارتن راه اندازی شد، همچنین مقرر شد یك شركت فنلاندی فناوری هایی برای توسعه صنایع لبنی مانند تولید كره به ایران وارد كند.
اكنون سالانه نزدیك 10 میلیون تن شیرخام در كشور تولید می شود كه سازمان مركزی تعاون روستایی از سال 13٩٣ در طرح خرید حمایتی و تنظیم بازار شیرخام نقش داشته است.
طبق آمارها در سه سال گذشته با اجرای طرح خرید حمایتی شیرخام از دامداران توسط دولت و صادرات شیرخشك و خامه 100 میلیون دلار ارزآوری برای كشور حاصل شد.
همچنین سهم صادرات محصولات كشاورزی و غذایی از كل صادرات غیرنفتی كشور در سال 1396 حدود 13 درصد بود كه با توجه به آمار گمرك، پارسال صادرات كل محصولات كشاورزی و غذایی 6 میلیون و 130 هزار تن به ارزش پنج میلیارد و 930 میلیون دلار بوده است.
صادرات پارسال صنایع غذایی كشور را یك میلیون و 941 هزار تن به ارزش بیش از 2 میلیارد و 824 میلیون دلار اعلام شد این میزان نسبت به مدت مشابه سال 1395 بیش از 17 درصد به لحاظ وزنی افزایش و حدود 1.7 درصد به لحاظ ارزشی كاهش یافت.
لبنیات با صادرات حدود 381 هزار تن به ارزش بیش از 706 میلیون دلار سهمی حدود 25 درصدی از صادرات صنایع غذایی كشور را داشت و پیشتاز صادرات در میان گروه های صنایع غذایی بود.

اقتصام*9186*1961