اینستاگرام را حفظ كنید

شیراز-ایرنا- نخبگان و فعالان حوزه فناوری استان فارس پنجشنبه در نشستی صمیمی با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به طرح دیدگاه ها، موانع و مشكلات فراروی خود پرداختند كه حفظ پیام رسان اینستاگرام به عنوان 'آخرین سنگر كسب و كارهای مجازی' از جمله این خواسته ها بود.

به گزارش ایرنا، نبود امنیت سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات، به خطر افتادن كسب و كارهای فضای مجازی با فیلترینگ و نادیده گرفتن ظرفیتهای فناورانه استان فارس در سطح ملی از دیگر مطالب مطرح شده از سوی نخبگان این استان در دیدار با محمد جواد آذری جهرمی بود.
** هفت خوان اخذ مجوز
میلاد خوارزمی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات استان فارس در این نشست گفت: فعالان حوزه فناوری اطلاعات برای ثبت شركت باید 13 مجوز كسب كنند كه اغلب این مجوزها نیز تنها یكسال مهلت داشته و هرسال باید تمدید و مراحل اخذ آن تكرار شود كه این روند طولانی بسیاری را از ادامه فعالیت باز می دارد.
خوارزمی افزود: سنگ اندازی هایی در مسیر فعالیت شركت های نوآور و فناور دیده می شود كه لزوم تسهیل در این حوزه از ضرورتهای اقتصادی امروز كشور به شمار می رود.
وی با اشاره به اینكه نوسانات ارزی اخیر مشكلاتی را برای شركتهای حوزه فناوری ایجاد كرده است، اظهار داشت: بعضی شركتهای دانش بنیان پروژه هایی را قبل از ایجاد مشكلات ارزی تقبل كرده اند كه در مرحله اجرا و برای تامین تجهیزات اولیه با شرایط ارزی فعلی روبه رو و شدیدا متضرر شده اند.
** ظرفیت های فارس دیده نمی شود
خانم دانشفر كه یكی از شركتهای مستقر در پارك علم و فناوری فارس را مدیریت می كند، نیز در این نشست گفت: توانمندی های بسیاری در حوزه آی تی در استان فارس وجود دارد، كه متاسفانه این ظرفیت ها در سطح ملی و كلان كشور دیده و از آنها استفاده نمی شود.
دانشفر ادامه داد: ارز دیجیتال قابلیت رفع دغدغه های موجود در خصوص مشكلات این بخش را دارد و اكنون ظرفیت ایجاد زیرساختهای آن نیز در استان فارس وجود دارد كه متاسفانه در سطح ملی به آن توجه نمی شود.
** حوزه فناوری در تهران متمركز است
محمدرضا پرنیان یكی دیگر از فعالان حوزه فناوری استان فارس در این نشست گفت: متاسفانه حوزه فناوری در تهران متمركز و زیرساختهای آن نیز تنها در این شهر فراهم است.
وی ادامه داد: متاسفانه مسئولان ظرفیتهای موجود در شهرستانها و استانهای دیگر جز تهران را با وجود توانمندی های بسیار در اجرای طرح های حوزه ارتباطات و فناوری جدی نمی گیرند.
تمركز خدمات و زیرساختهای حوزه فناوری در تهران و سختی ادامه فعالیت شركتهای فعال این حوزه در شهرستانها از محورهای مشترك مطالب مطرح شده از سوی بیشتر فعالان و نخبگان استان فارسی در دیدار با وزیر ارتباطات بود.
** فیلتر تلگرام یكی از بازارهای مجازی را از بین برد
امیررضا محقق كارگردان و گوینده دیرین دیرین شیرازی كه شركت وی با ساخت انیمیشن در فضای مجازی تولید محتوی می كند در ادامه این جلسه خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با فیلتر شدن تلگرام متاسفانه یكی از اصلی ترین بازارهای كسب و كارهای مجازی در ایران نابود شد.
**اینستاگرام آخرین سنگر كسب و كارهای مجازی
این فعال حوزه ارتباطات ادامه داد: آخرین امید و سنگر فعالان این حوزه در عرضه محصولاتشان اینستاگرام است كه بعضی مسئولان با بی انصافی حرف از فیلتر كردن آن می زنند.
وی با بیان اینكه فعالان عرصه مجازی فرزندان همین سرزمین هستند، گفت: تهمت های فراوانی به ما نسبت می دهند و برخی اظهار می كنند كه ما از آن سوی مرزها تغذیه می شویم در صورتی كه اینگونه نیست و ما نیز مانند همه مردم ،كشورمان را دوست داریم.
وی اضافه كرد: مشخص نیست پیام رسان های بومی قابلیت پشتیبانی از كسب و كارهای فضای مجازی را داشته و یا از جانب مردم نیز با استقبال مواجه شوند و اگر اینستاگرام روزی فیلتر شود بسیاری از كسب و كارهای مرتبط با آن با مشكل جدی مواجه و نابود خواهند شد.
** فیلترینگ امنیت سرمایه گذاری را به خطر می اندازد
به گزارش ایرنا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی شیراز نیز در این دیدار ضرورت شكل گیری نگاهی جدید و شجاعانه در حوزه ارتباطات را گوشزد كرد و گفت: فیلترینگ امنیت سرمایه گذاری در كسب و كارهای حوزه ارتباطات و فناوری را به خطر می اندازد.
جمال رازقی افزود: مسئولان كشور در سطح كلان باید در تعریف محدودیت با مكانیزم توسعه همگام شوند.
وی به یكی از لازمه های توسعه در حوزه ارتباطات و فناوری اشاره و بیان كرد: بخش خصوصی در میدان عمل باید بتواند در فضای سرمایه گذاری با بخش دولتی و همچنین شركتهای خصولتی رقابت كند.
وی در ادامه بر تقویت و حمایت از فعالین حوزه نرم افزار تاكید كرد و گفت: سهم فعلی استان فارس در این خصوص بالغ بر 131 میلیارد تومان و حدود 100 شركت فعال است كه باید این رقم به حدود 600 میلیارد تومان در سال افزایش پیدا كند.
** مهارت آموزی سالانه 4700 فارسی در حوزه فناوری
مدیركل آموزش فنی و حرفه ای استان فارس در ادامه این نشست ، گفت: نظام آموزش های مهارتی یكی از اركان مهم ایجاد توسعه در هر كشوری بشمار می رود.
حشمت كوشكی افزود: در حال حاضر در سطح استان فارس 50 مركز دولتی و بیش از 850 مركز خصوصی آموزش فنی و حرفه ای وجود دارد كه سالانه چهار هزار و 700 نفر در این مراكز مهارت های حرفه ای مرتبط با حوزه فناوری را كسب می كنند.
**میهمان ناخوانده این دیدار
حسام رئوف نوجوان شیرازی كه 12 سال سن دارد میهمان ناخوانده این نشست بود. او كه زمانی كه این جلسه به نیمه رسیده بود وارد سالن شد و از وزیر ارتباطات فرصتی خواست كه خواسته های خود را مطرح كند، درخواستی كه با موافقت آذری جهرمی مواجه شد.
این نوجوان در ادامه این نشست، گفت: طرح های مخترعانه بسیاری نظیر تولید نوعی گاز كه با هوا مشتعل می شود،تولید برق از میوه ها و همچنین طراحی آب شیرین كنی كه نیاز به برق ندارد و حتی برق نیز تولید می كند ابداع كرده ام.
این نوجوان شیرازی افزود: برای تكمیل تحقیقات خود نیاز به 70 میلیون تومان اعتبار دارم و با وجود مراجعه به مسئولان مختلف، تاكنون حمایتی از من صورت نگرفته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این نوجوان خواستار ارائه مستنداتی بصورت مكتوب در خصوص اظهارات وی شد كه این مساله را بررسی كند.

**محصولات دانش بنیان به مرزهای جغرافیایی و استانی محدود نمی شود
محمد جواد آذری جهرمی در دیدار با نخبگان و فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در شیراز با تاكید بر اینكه این حوزه مرز نمی شناسد، گفت: كالاهای و محصولات دانش بنیان نباید به مرزهای جغرافیایی و استانی محدود شود.
وی با بیان این كه نیاز است نوع نگاه به موضوعات دانش بنیان در كشور ویرایش شود، افزود: شركت دانش بنیان باید با تولید دانش مشكلات را حل كند و باید مراقبت شود تا این شركتها به محلی برای دریافت امتیاز از دولت تبدیل نشوند.
جوان ترین عضو كابینه دوازدهم با اشاره به اینكه باید اصول مبنایی در تفكرات شكل گیری شركت های دانش بنیان تغییر كند، بیان كرد: نگاهی كه پیرامون تمركز زیرساختهای مورد نیاز در تهران بین اهالی حوزه فناوری سایر كلانشهرهای كشور وجود دارد عینا در نوع نگاه فعالین حوزه ارتباطات شهرستانهای كوچكتر نسبت به مراكز استان نیز وجود دارد كه در این بین تلاش كردن و ایجاد فضایی رقابتی می تواند گره گشا واقع شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید كرد: در این میان نیز بعضی زیرساختهای اولیه مورد نیاز توسعه شركت های فناورانه مانند مكانیزم صدور مجوزها به تهران خلاصه شده كه باید این وضعیت اصلاح شود.
آذری جهرمی ادامه داد: لایحه ای در وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رفع موانع پیش روی این حوزه تهیه شده كه این طرح متاسفانه به كمیسیون مربوطه ارجاع شده و در حال حاضر نیز مذاكراتی صورت گرفته كه این لایحه برای تعیین تكلیف به صحن دولت بازگردد.
وی اضافه كرد: دیدگاه های سنتی در كشور وجود دارد كه لزوم توجه به حوزه فناوری را آنچنان كه باید درك نمی كند.
وی با اشاره به حمایتهای دولت از كسب و كارهای نوپا در سه سال ابتدایی شكل گیری آنها گفت: براساس تحقیقات انجام شده شركت های دانش بنیان سه سال نیاز به مراقبت دارند كه دولت نیز در این مدت در مواردی نظیر قانون كار، بیمه و ... از این شركتها حمایت ویژه می كند.
آذری جهرمی اظهار داشت: برای تامین منابع مالی مورد نیاز توسعه شركتهای فعال در حوزه فناوری، صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر غیردولتی ایجاد می شود كه در سراسر كشور نیز فعالیت می كند .
وی شفافیت را لازمه نظام اداری كشور دانست و گفت: افشاگری هایی تاكنون در كشور انجام شده و در ادامه نیز خواهد شد اما وظیفه و هدف اصلی در این خصوص شفاف سازی است تا همه مردم بتوانند بر امور نظارت كنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امور كشور به جز برخی مقولات نظامی و مسائل استراتژیك بسیار خاص باید شفاف سازی شود تا همه بر آن نظارت كنند و نباید به بهانه موضوعات مختلف و نسبت دادن برخی افراد به نظام از این كار جلوگیری كرد.
وی اظهار داشت: پرچمدار این موضوع رهبر معظم انقلاب است كه سالیان سال خطاب به مسئولان فرموده اند كه مشكلات اقتصاد تنها با جدیت و شفافیت حل خواهد شد.
این عضو كابینه در پایان تاكید كرد كه با جدیت طرح دولت الكترونیك دنبال خواهد شد چون با آن در بسیاری از امور دولت شفافیت ایجاد می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بعدازظهر چهارشنبه در آغاز سفری دو روزه به استان فارس با استقبال استاندار فارس وارد شیراز شد و سپس راهی خرامه شد و پس از ادای احترام به مقام والای شهدا، در جلسه شورای اداری این شهرستان شركت كرد.
وی همچنین شامگاه چهارشنبه به دیدار آیت الله لطف الله دژكام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز رفت.
آذری جهرمی روز پنجشنبه در ادامه سفر دو روزه خود به فارس در شورای اداری این استان و آیین افتتاحیه پروژه های مخابراتی شركت كرد.
9873 / 2027