۲۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۱۸
کد خبر: 82969091
T T
۰ نفر
مسجد جامع ساری آتش گرفت

ساری-ایرنا- مسجد جامع ساری یكی از قدیمی ترین مساجد مركز مازندران كه قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد، عصر پنج شنبه به دلایل نامعلومی آتش گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس گزارش مردمی این آتش سوزی كه دقایقی قبل از یكی از شبستان های این مسجد شروع شده بود به كل مسجد سرایت كرد و آتش نشانان ساری سرگرم خاموش كردن آتش هستند.
قرارگیری مسجد جامع ساری در حاشیه بازار قدیمی نرگیسه در مركز این شهر كه محل اجتماع شهروندان محسوب می شود، نگرانی هایی را مبنی بر احتمال سرایت آتش به پاساژهای اطراف افزایش داده است.
مركز اطلاعات فرماندهی آتش نشانی شهرداری ساری، آتش سوزی در شبستان مسجد جامع شهر ساری را تایید و اعلام كرد كه نیروهای آتش نشانی از ایستگاه های مختلف شهر برای خاموش كردن آتش به منطقه اعزام شدند.
همچنین مدیركل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز با تایید این آتش سوزی بیان جزییات بیشتر در مورد این حادثه را مربوط به آتش نشانی شهرداری ساری دانست.
جزییات بیشتر حادثه آتش سوزی مسجد جامع ساری در خبرهای تكمیلی ارسال می شود.
مسجد جامع ساری مربوط به سده‌های نخست دوران‌های تاریخی پس از اسلام - دوره قاجار است و در ساری، محله چناربن، داخل بازار نرگسیه واقع شده و این اثر در تاریخ 8 اسفند 1377 با شمارهٔ ثبت 2272 به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
بنای كنونی مسجد جامع ساری حاصل بازسازی‌های مكرر در دوران قاجاریه و پهلوی است؛ ولی در میزان قدمت و بنیان‌گذار آن اختلافاتی وجود دارد. اكثراً این بنا را به دوران عباسیان منتسب می‌دانند و ساخت آن را به دوره پس از سقوط اسپهبد خورشید می‌رسانند. داستانی مبنی بر ساخت این مسجد بر روی ویرانه‌های یك آتشكده وجود دارد.
6982/1899

سرخط اخبار جامعه