ترامپ بیشتر از روسیه و شوروی به ناتو ضربه زده است

مسكو - ایرنا - سفیر پیشین آمریكا در روسیه معتقد است كه رهبران اتحاد پیشین جماهیر شوروی و روسیه فعلی در طول 70 سال اخیر ضربات به مراتب كمتری از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) زده اند.

به گزارش ایرنا، «مایكل مك فول» روز پنجشنبه در حساب كاربری خود نوشت: متاسفانه این واقعیت در حالی رخ داده است كه از دوران ریاست جمهوری ترامپ تنها 18 ماه می گذرد.
سفیر پیشین آمریكا در روسیه در همین حال خاطرنشان كرد كه ترامپ حق دارد از طرح احداث خط لوله گاز جریان شمالی-2 (از روسیه به آلمان) انتقاد كند اما این ادعای ترامپ كه آلمان آزاد نیست و به طور كامل به روسیه وابسته شده، اشتباه است.
مك فول ادامه داد: روسیه به همان اندازه كه آلمان به گاز نیاز دارد به درآمدهای حاصل از صادرات گاز به این كشور نیازمند است بنابراین منطقی نیست كه رئیس جمهوری آمریكا، آلمان را اینگونه توصیف كند.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریكا كه منتقد كوتاهی كشورهای اروپایی برای تامین سهم كنونی خود از بودجه سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) می باشد، پیشنهاد داده است كشورهای عضو این سازمان بودجه نظامی خود را دو برابر كنند.
ترامپ در نشست سران كشورهای عضو ناتو در بروكسل پیشنهاد داد كه كشورهای عضو بودجه نظامی خود را به دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهند.
وی همواره از كوتاهی كشورهای اروپایی به ویژه آلمان در تامین بودجه دفاعی مصوب ناتو كه یك درصد تولید ناخالص داخلی بود، انتقاد می كرد.
ترامپ ناتو را به باد انتقاد گرفته و گفته است كه آمریكا بیش از دیگر كشورهای عضو این سازمان، برای آن هزینه می كند.
وی در توییتی عنوان كرد كه كشورهای ناتو باید سهم بیشتری پرداخت كنند و سهم پرداختی آمریكا باید كمتر شود.
رئیس جمهوری آمریكا در دیدار با دبیركل ناتو با لحنی تند علیه آلمان گفت كه كشورهای عضو ناتو از جمله آلمان، میلیاردها دلار صرف خرید انرژی از روسیه می كنند و حال آنكه آمریكا باید میلیاردها دلار برای محافظت از این كشورها در قبال مسكو اختصاص دهد.
اروپام**391* 1346 *شبس*1488 **