نمایشگر پارازیت در برخی شهرها نصب می شود

شیراز - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نصب 18 سایت اندازه گیری امواج رادیویی در شیراز گفت: در دیگر شهرهای كشور كه ذهنیت وجود پارازیت های مضر در فضای آنها وجود دارد، این اندازه گیری انجام و نمایشگر آن نصب می شود.

به گزارش ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه آیین رونمایی از برخی طرح های نوآورانه حوزه فناوری اطلاعات شیراز افزود: مانند نمایش آلودگی هوا، وضعیت فركانسی نیز به صورت زنده در سطح این شهرها نشان داده می شود تا شهروندان از آن آگاه شوند.
این عضو كابینه همچنین گفت: از یك ماه گذشته 18 سایت برای اندازه گیری امواج رادیویی شهر شیراز نصب شده است كه نتیجه این پایش ها نشان می دهد كه حدود این تشعشع ها در مركز استان فارس از استاندارد گرمایی بالاتر نیست و در حد عادی و طبیعی است.
وی ادامه داد: در ماه های گذشته موضوع پارازیت به مطالبه جدی بخشی از شهروندان شیراز تبدیل شده بود كه به این دلیل از یك ماه گذشته 18سایت اندازه گیری فركانس های رادیویی برخط به صورت خاص در شیراز راه اندازی شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه این سایت ها به صورت لحظه ای اثر تشعشع های تجمعی فركانس های رادیویی را اندازه گیری می كنند، اظهار داشت: معیاری كه به لحاظ فنی در استانداردهای علمی مضر بودن آن بر بدن انسان را ثابت كرده بحث اثرات گرمایی تشعشعات فركانسی نظیر موبایل، وای فای، تلویزیون، ماهواره و... به صورت تجمیعی است كه در فضا وجود دارد.

** تخلفات ارزی
این عضو كابینه در بخش دیگری از سخنان خود درباره تخلفات برخی شركت های وارد كننده كه از ارز دولتی نیز استفاده كرده اند، گفت: دستگاه قضایی در حال حاضر پیگیر مساله تخلفات ارزی است و دادستان تهران نیز مكاتباتی در این باره با وزارتخانه های مربوطه داشته و اطلاعاتی در این باره در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است و انتظار می رود كه هم اینك روال رسیدگی به این موضوع مشخص شود.
آذری جهرمی توسعه تلفن ثابت را نیازمند صرف زمان نسبتا زیادی دانست و همچنین عقب افتادگی های استان فارس در این زمینه را خاطرنشان كرد و افزود: در مناطق روستایی توسعه تلفن ثابت سریع تر صورت گرفته اما در مناطق شهری مشكلاتی در حوزه مخابرات وجود دارد كه اكنون سرمایه گذاری هایی در این خصوص انجام شده كه امیدواریم در آینده وضعیت بهبود پیدا كند.

** پایان كم فروشی حجم اینترنت از سوی اپراتورها
وی در پاسخ به سوالی در باره كم فروشی حجم اینترنت از سوی اپراتورهای تلفن همراه گفت: در ابتدای دوره خدمت من در مسئولیت وزیر، گزارش هایی در خصوص كم فروشی اپراتورهای تلفن همراه به وزارت ارتباطات ارایه شده كه بررسی در این خصوص انجام و دو درصدی كه به دلیل نحوه محاسبه شمارش ها انجام می گرفت توسط سازمان تنظیم مقررات رادیویی اصلاح شد.
آذری جهرمی اظهار داشت: در حال حاضر گزارش جدیدی مبنی بر اینكه مشتركان حجمی را خریداری كرده اما شركتی كمتر از آن میزان را تحویل داده باشد دریافت نشده است.
وی درباره تغییر و خلاقیت در مدل های فروش خدمات ارتباطی و اینترنتی تلفن همراه نیز گفت: اپراتورها حق ندارند بسته ای را به مشترك تحمیل كنند اما در قالب سقفی كه در مقررات تنظیم رادیویی مشخص شده می توانند بسته های ارایه شده را تغییر دهند.
وی با بیان این كه اینكه برخی از اپراتورهای تلفن همراه حجمی از اینترنت را به مشتركان می فروختند كه بعد از خرید آن مشخص می شد كه بخشی از بسته خریداری شده قابلیت استفاده روزانه و بخشی ویژگی شبانه دارد افزود: این كار به نوعی فریب مشتركان است و به همین دلیل پیگیری این موضوع در دستور كار سازمان تنظیم مقررات رادیویی قرار گرفته و اكنون این نقص از درگاه های اصلی خرید اپراتورها اصلاح شده است.

** كیفیت اینترنت همراه در سفر اربعین
آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تلاش ها برای بهبود وضعیت اینترنت همراه در مسیر پیاده روی اربعین امسال نیز گفت: ارتقای كیفیت در این باره نیاز به همكاری مشترك مسئولان ایران و عراق دارد كه ما نیز همواره در نشت های خود با مسئولان عراقی این درخواست را مطرح كرده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: تلاش های زیادی در دو سال گذشته انجام شده اما مشكل اصلی در این زمینه در مسیر نجف به سمت كربلا است كه تنها در ایامی خاص و محدود در سال افزایش جمعیتی چشمگیری پیدا می كند كه طبیعتا مشكلاتی نیز در پی آن ایجاد می شود.
آذری جهرمی تاكید كرد: امسال پیگیری می شود كه كیفیت ارتباطات در مسیر های منتهی به مرزهای كشور عراق افزایش پیدا كند كه در دو سال اخیر این بهبود نیز حاصل شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بعدازظهر چهارشنبه در آغاز سفری 2 روزه خود به فارس با استقبال استاندار وارد شیراز شد و سپس راهی خرامه شد و پس از ادای احترام به مقام والای شهدا در نشست شورای اداری شهرستان شیراز شركت كرد.
وی همچنین شامگاه چهارشنبه به دیدار آیت الله لطف الله دژكام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز رفت.
آذری جهرمی روز پنجشنبه در ادامه سفر دو روزه خود به فارس در شورای اداری این استان و آیین افتتاحیه پروژه های مخابراتی شركت كرد.
دیدار با فعالان و نخبگان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از دیگر برنامه های این عضو كابینه در سفر به فارس است.
9873/2027