۲۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۴۹
کد خبر: 82968993
۰ نفر
سیاست های ارزی بازنگری شود

كرمان - ایرنا- رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه اصلی ترین دلیل اتفاق های كنونی بازار كشور تغییر قیمت ارز است، گفت: برای رسیدن به وضع مطلوب باید سیاست های ارزی مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری استان كرمان افزود: پس از تغییرهای نرخ ارز باید دو بازار اولیه و ثانویه در كشور شكل گیرد كه بازار نخست را برای مایحتاج اولیه مردم ایجاد كنیم زیرا تغییرات قیمتی این كالاها بر معیشت مردم تاثیر مستقیمی خواهد داشت و بازار ثانویه نیز به تعادل بازار كمك كرده و موجب مدیریت بهتر صادرات و واردات خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه با ارز نرخ ثابت صادرات افزایش پیدا نكرد، گفت: میانگین واردات كشور در 10 سال گذشته 45 میلیارد دلار بوده است كه این میزان در سه ماهه امسال كاهش داشته است.
نماینده مردم كرمان و بافت در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینكه تامین كالاهای اساسی باید اولویت نخست در استان كرمان باشد، گفت: خبرهایی از صادرات این كالاها به گوش می رسد زیرا با قیمت كنونی ارز، این كالاها صرفه اقتصادی دارد.
پورابراهیمی افزود: قاچاق كالاهای اساسی از كشور یكی از موضوع های اصلی ما شده كه دلیل آن تغییر نرخ ارز است.
وی تاكید كرد: اختیارات استان ها در زمان جنگ اقتصادی باید افزایش یابد و این موضوع باید یكی از محورهای مورد بحث شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا شود.
پور ابراهیمی ادامه داد: امروز در عرصه اقتصادی دشمن مواضع مربوط به تحریم های اقتصادی را دنبال می كند و در صدد است ظرف چند ماه آینده فروش نفت خام را به صفر رسانده و مراوده های بانكی را به حد تضعیف شده ای برساند و این اقدامات برنامه ریزی شده و هوشمندانه است.
وی گفت: آمریكایی ها در تحریم های اول 20 كارشناس ارشد را به كار گرفته بودند كه این تعداد به 320 كارشناس ارشد افزایش یافته است.
این نماینده مجلس بیان كرد: بن بست را در اقتصاد ایران می بینیم و شاید هزینه ها افزایش یابد اما انقلاب اسلامی در این حوزه به بن بست نمی رسد.
پورابراهیمی گفت: امروز همه افرادی كه تریبون در اختیار دارند باید فضای روانی جامعه را كه دشمن در این شیپور نیز می دمد، مدیریت كنند.
دیگر نماینده مردم كرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مشكلات اقتصادی به مردم فشار وارد می كند و باید با پیشنهادهای عملی از جمله با ارایه بسته های حمایتی خاص، فشار را از دوش قشرهای مستضعف برداریم.
محمدمهدی زاهدی بر توسعه نظارت بر بازار تاكید كرد و با بیان اینكه استاندار پیشین كرمان پرچمدار تحقق اقتصاد مقاومتی در كرمان بود، افزود: كسب رتبه برتر در تحقق اقتصاد مقاومتی به همت تمامی مسئولان استان كرمان حاصل شده است كه جای قدردانی دارد.
وی بیان كرد: از دولت انتظار داریم هر چه سریعتر وضعیت مدیریت استان را روشن كند زیرا گرچه مدیران ما به خوبی كار خود را دنبال می كنند، اما باید مدیر اجرایی استان مشخص باشد.
زاهدی بیان كرد: مشكلات اقتصادی مردم را نگران كرده است و ما به عنوان مسئولان رسالت داریم كه درد مردم را كم كنیم و باید با ارباب رجوع با سعه صدر خوبی مواجه شد.
نماینده مردم شهرستان های شرقی استان كرمان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: عشایر این شهرستان ها با كمبود علوفه و آب روبه رو هستند و خود این افراد نیز از لحاظ معیشتی مشكل دارند.
حبیب الله نیكزادی با تاكید بر اینكه برای حل مشكلات خشكسالی در استان باید تدابیر جدی اندیشیده شود، اظهار داشت: در استان كرمان مردم بشدت با مشكل درآمدی مواجه اند و روزهای سختی را پشت سر می گذرانند بنابراین دولت باید به سرعت با اجرای برنامه های كمكی برای رفع مشكل مردم چاره اندیشی كند.
7440/ 5054