پیش نویس قانون جامع انتخابات بسیاری از ابهامات را رفع می كند

تهران - ایرنا - سخنگوی شورای نگهبان گفت: پیش نویس جدید قانون جامع انتخابات از سوی دولت، مجلس و شورای نگهبان تهیه شده كه در صورت تصویب در مجلس، بسیاری از ابهامات و اشكالات قانون فعلی را رفع می كند.

عباسعلی كدخدایی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره قانون جامع انتخابات افزود: در این زمینه همكاری خوبی بین دولت، مجلس و شورای نگهبان ایجاد شد و رییس مجلس شورای اسلامی كمیته ای را در مجلس تشكیل داد كه با استفاده از نظرات دولت و شورای نگهبان و نمایندگان پیش نویسی تهیه شود.
وی اظهار داشت: البته این موضوع زمانبر بود و چند ماهی هر هفته به صورت مستمر این جلسات برگزار شد، در حال حاضر رییس كمیسیون شورا مامور شد كه نظرات را جمع بندی و به هیات رییسه مجلس ارایه كند كه اگر این نظرات قبول شد در كمیسیون ها و بعد در صحن مجلس مراحل قانون گذاری آن طی شود.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر مجلس زودتر آن را بررسی كند، امیدواریم كه تا پایان امسال قانون جامع انتخابات را داشته باشیم تا بتوانیم در انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و بقیه انتخابات اجرایی كنیم.
كدخدایی افزود: بسیاری از این ابهامات یا اشكالاتی كه در قانون قبلی داشتیم در پیش نویس جدید رفع شده است البته منوط به این است كه مجلس هم این اشكالات را بپذیرد و به آن رای دهد.
وی یادآور شد: اگر این كار انجام شود بسیاری از اشكالات انتخابات در سال آینده برطرف می شود اما اگر امسال تمام شود و این ایرادات برطرف نشود دیگر معلوم نیست كه سال آینده بتوانیم به این قانون برسیم و متاسفانه باید شاهد همین اشكالات باشیم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره الكترونیكی شدن انتخابات هم گفت: در حوزه الكترونیكی شدن انتخابات، آنچه كه برای ما مهم است پاسداری از رای مردم است یعنی در حوزه الكترونیك اگر كوچك ترین غفلتی شود كه آرای مردم كه به تعبیر رهبر معظم انقلاب حق الناس است از بین می رود، ما دیگر نمی توانیم كنترل لازم را داشته باشیم.
كدخدایی افزود: برای ما فقط تامین امنیت داده های انتخاباتی مهم است؛ به هر شكل كه دوستان ما در وزارت كشور بتوانند نظر ما را تامین كنند ما آمادگی داریم كه انتخابات الكترونیكی باشد.
وی تصریح كرد: انتخابات الكترونیك از الزامات كشور است و هرچه زودتر این كار باید انجام شود چرا كه از مرحله الكترونیك شدن انتخابات خیلی عقب هستیم كه بتوانیم به طور جامع این كار را انجام دهیم.
وی ادامه داد: اشكالاتی در حوزه فنی و هم در حوزه امنیت بوده است كه اگر بتوانیم به یك راهكار مشخصی برسیم می توانیم انتخابات الكترونیكی برگزار كنیم.
كدخدایی یادآور شد: معمولا در حوزه فنی دوستان ما نگاهشان به خارجی ها است و ما می گوییم كه این همه جوانان نخبه داریم كه می توانند تجهیزات فنی را فراهم كنند و اگر تجهیزات داخل تهیه شود ضریب امنیتی آن هم بالا می رود كه متاسفانه نه در دولت قبل و نه در این دولت این كار نشده است و معمولا تجهیزات فنی را از خارج وارد كرده اند، به همین خاطر هم این تنوع و پراكندگی در این تجهیزات خود یك مشكل است باید در تجهیزات فنی هم به یك تجهیزات واحد برسیم.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه به برنامه نرم افزاری انتخابات اشاره كرد و گفت: نرم افزار به حوزه امنیت مربوط می شود كه بتوانیم امنیت آن را تامین كنیم.
وی گفت: برخی دستگاه هایی كه در حوزه امنیت داده ها كار می كردند نتوانستند این تضمین را بدهند كه داده ها هیچ مشكلی نخواهد داشت.
كدخدایی درباره ارتباط شورای نگهبان با نمایندگان مجلس و وزیران گفت: ارتباط ما با دولت و مجلس خوب است، مرتب با آنها ارتباط داریم و آنها نسبت به مصوبات و گزارش كار مرتب در شورای نگهبان، رفت و آمد دارند.
سخنگوی شورای نگهبان درباره انتظارات این شورا از رسانه ها گفت: كشور ما وضعیت خاصی را دارد، حجم حملات و هجمه ای كه به مردم و منافع ملی ما می شود بسیار بیشتر از كشورهای دیگر است، در این وضعیت ما نیازمند وحدت بیشتری هستیم.
وی افزود: رسانه ها می توانند در جهت ایجاد ارتباط صحیح بین مسوولین ، مردم و اعتماد سازی آنها نسبت به نظام و مسوولین كمك موثری داشته باشند و البته در كنار آن نیز اعتراض و انتقادی كه دارند را بدرستی به دولتمردان و مقامات منتقل كنند.

**تعریف رجل سیاسی
سخنگوی شورای نگهبان درباره تصمیم گیری این شورا درباره مشمول شدن بانوان در تعریف رجل سیاسی گفت: مواردی كه ما در شورای نگهبان درباره رجل سیاسی تصویب كردیم تمام شده است و آن را نیز اعلام كرده ایم، البته بعضی از نماینده های خانم مجلس هم با شورای نگهبان درباره تعریف رجل سیاسی جلساتی داشتند.
كدخدایی افزود: بحث رجل سیاسی، بحث سیاسی ساده و یا بحث اجتماعی نیست كه با یك یا دو خبر بتوانیم آن را تمام شده تلقی كنیم.
وی گفت: یك نظر فقهی در مورد خانم ها این است در جایی كه مستلزم ولایت است خانم ها نمی توانند مدیر باشند، برخی در حوزه مصداقی ورود می كنند و می گویند آن بحث عدم ولایت زنان را قبول دارند ولی معتقدند كه پست وزارت یا حتی ریاست جمهوری اصلا مصداق ولایت نیست و یك كار اجرایی است بنابراین موضوعی نیست كه من كدخدایی بنشینم و بگویم كه خانم ها می توانند رییس جمهور بشوند، پس تمام است و مساله حل است.
كدخدایی ادامه داد: این موضوع نیازمند بحث های علمی جدی تری است و نمی توانیم با یك خبر یا درخواست برخی گروه ها و افراد مساله را به همین سادگی حل كنیم.
وی تصریح كرد: این موضوع نیازمند گذشت زمان است تا بحث های علمی بیشتری در این زمینه مطرح شود، با گفتن این كه زنان می توانند یا نمی توانند موضوع حل نمی شود و حتما نیازمند بحث های جدی تری است.
وی یادآور شد: در دولت قبل كه خانم دستجردی به عنوان وزیر انتخاب شد مخالفت های جدی بود كه آن موضوع دیگر ربطی به شورای نگهبان نداشت و نهایتا بین دو طرف موافقت ها و مخالفت هایی انجام شد بنابراین در حوزه وزارت شاید بگوییم مثلا این مساله حل شد علیرغم این كه همچنان مخالفت ها وجود دارد.
سیام**9121**1058