۲۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 82968899
۰ نفر
درگیری كازرون یك كشته داشت

شیراز - ایرنا - فرمانده انتظامی كازرون گفت كه یك نفر در اثر درگیری روز پنجشنبه تعدادی از افراد روستایی در این استان با پلیس كشته شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمد عبادی نژاد افزود: ماموران انتتظامی شهرستان كازرون در راستای اجرای حكم قضایی مبنی بر جمع آوری پمپ های غیرمجاز آب، به یكی از روستاهای واقع در حوزه پاسگاه انتظامی «كمارج» اعزام شدند.
وی ادامه داد: هنگام اجرای حكم توسط ماموران انتظامی، تعدادی از افراد آن روستا به اجرای حكم معترض بودند و ضمن تمرد و تعدی به ماموران، اقدام به سنگ پرانی به سمت آنان و ایجاد درگیری كردند.
فرمانده انتظامی شهرستان كازرون اظهار داشت: در این خصوص ماموران انتظامی پس از اخطارهای فراوان مبنی بر متفرق شدن جمعیت، اقدام به تیراندازی هوایی با سلاح ساچمه زنی كردند كه در این میان یك نفر از متمردان به هویت «الف – الف» از ناحیه گردن مجروح و به بیمارستان انتقال داده شد كه در آنجا فوت كرد.
سرهنگ عبادی نژاد با بیان اینكه در این درگیری تعدادی از ماموران انتظامی نیز از ناحیه دست و چشم و به وسیله سنگ پرانی افراد مجروح شدند، افزود: نیروی انتظامی مجری قانون است و بر اساس وظایف ذاتی خود در راستای اجرای حكم قضایی در مواجهه با مخلان نظم و امنیت عمل می كند.
مردم و بهره برداران محلی سال ها از رودخانه شاپور برای تامین آب باغ ها و كشت فصلی با استفاده از موتور پمپ های ثابت و سیار آب برداشت می كردند، اینك كه آب رودخانه به شدت كاهش یافته است، مجریان قانون قصد جمع آوری موتور پمپ ها را داشتند كه در این میان، برخی بهره برداران زمین های كشاورزی قصد جلوگیری از اجرای دستور را داشتند كه در نهایت به درگیری منجر شد.
وی اظهار داشت: از آنجا كه رودخانه شاپور بخشی از آب مورد نیاز شهرستان دشتستان استان بوشهر را تامین می كند، جمع آوری موتور پمپ ها برای آن انجام می شود كه اندك آبی كه در رودخانه جریان دارد بتواند تابستان امسال آب مورد نیاز شهرستان دشتستان و شهر برازجان را تامین كند.
مردم برازجان مركز شهرستان دشتستان استان بوشهر 13 و 14 تیر 97 در اعتراض به كم آبی، مسئولان دشتستان را به پاسخگویی فرا خواندند.
محمد باقر سعادت نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی پیشتر در سخنانی، مقام ها و استاندار فارس را مقصر این وضع اعلام و بیان كرد كه این مسئولان از رسیدن آب به دشتستان جلوگیری كرده اند.
وی افزود: علت حل نشدن مشكل آب مردم بوشهر برداشت غیرقانونی توسط موتور پمپ‌هایی است كه در اطراف رودخانه شاپور شهرستان كازرون نصب شده است.
این سخنان واكنش برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استان فارس را به دنبال داشت و آنها تاكید كردند كه در شرایطی كه كاهش بارندگی ها و خشكسالی 10 ساله گذشته، منابع آبی شهرستان كازرون استان فارس شامل چشمه ساسان، رودخانه شاپور را با افت جدی مواجه كرده نمی توان كم آبی دشتستان را متوجه استان فارس دانست.
رودخانه شاپور از ارتفاعات شمال شرق شهرستان كازرون جاری و در محل تنگ چوگان به چشمه ساسان متصل می شود.
این رودخانه پس از گذر از نواحی غرب كازرون و دشت خشت و اتصال با چند شاخه فرعی به رودخانه حله می ریزد و در نزدیكی روستاهای جره و میلك وارد دشت شبانكاره شهرستان دشتستان می شود.
این رودخانه در نهایت با پیوستن به رودخانه دالكی استان بوشهر با رود حله به خلیج فارس می ریزد.
دو هزار هكتار كانال انتقال آب در مسیر گذر این رودخانه ساخته شده و با نهرهای سنتی و كانال های انشعاب آب در سال های پر باران زمین ها و باغ های منطقه را سیراب می كند.
كازرون در 120 كیلومتری غرب شیراز واقع است.
شهرستان كازرون در 120 كیلومتری غرب شیراز واقع است.
7372/ 6113 / 2027