۲۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۰
کد خبر: 82968829
۰ نفر
آیت الله مكارم شیرازی: خشونت در اسلام وجود ندارد

قم - ایرنا - آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید، مشكلات ناشی از عقاید وهابیت را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید ثابت كنیم اسلام دین محبت، دوستی و همزیستی مسالمت آمیز است و خشونت در آن وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مكارم شیرازی روز پنجشنبه اعلام كرد كه این مرجع تقلید در دیدار جمعی از استادان نخبه مدارس دینی چین، با بیان این كه یكی از مشكلات جدید اسلام در اثر عقاید وهابیت، وارد كردن خشونت به اسلام است، اظهار داشت: كارهای وهابیت سبب شد كه نظر برخی در دنیا نسبت به اسلام تغییر كند.
وی اضافه كرد: اگر خوب ثابت كنیم كه اسلام دین محبت و دوستی است، بسیاری از مشكلات دنیای اسلام برطرف خواهد شد، ما كتاب هایی درباره این كه اسلام دین محبت و همزیستی مسالت آمیز است نوشتیم كه می شود آن ها را به زبان چینی ترجمه كرد تا در وضع مسلمین منطقه اثرگذار باشد، چرا كه این كتاب ها ثابت می كند اسلام دین خشونت نبوده بلكه دین محبت است.
این مرجع تقلید تاكید كرد: عمر وهابیت به آخر رسیده چون محصول آن چیزی جز خشونت، كشتار مسلمین، ویرانی، تفرقه و جدایی نبوده است، دنیا هم فهمیده كه عمر وهابیت رو به پایان است و امروز تبلیغات آن ها كمرنگ شده چون داعش ثمره كار آن ها است.
آیت الله مكارم شیرازی در خصوص راه حل مشكلات جهان اسلام، تقویت ارتباط بین مسلمین را برای پیشرفت اسلام بسیار موثر عنوان كرد و افزود: اگر اسلام واقعی را مطابق آنچه قرآن فرموده بشناسیم، عمل كنیم و به آن پایبند باشیم مشكلات جهان اسلام حل خواهد شد.
وی گفت: دشمنان، اسلام را مزاحم منافع نامشروع خود می دانند و ما نباید فریب تبلیغات و توطئه های دشمن را بخوریم و بدانیم كه بازگشت به اسلام حقیقی راه نجات مسلمین و حلقه اتصال مسلمانان خواهد بود.
وی ادامه داد: در ایام ‌حج نمونه كاملی از وحدت اسلامی را می بینیم كه همه محرم می شوند و طواف می كنند و به عرفات، مشعر، مراسم قربانی و رمی جمرات می روند، با مذاهب مختلفی كه در اسلام وجود دارد در این موسم عظیم وحدت احساس می شود چون بازگشت به اسلام است.
وی گفت: وقتی اینقدر می توانیم نزدیك باشیم اگر در جاهای دیگر رعایت اصول كنیم اختلاف ها برطرف شده و مسلمانان متحد می شوند.
آیت الله مكارم شیرازی همچنین با ابراز خرسندی از این دیدار گفت: دیدار مسلمین سبب تقریب بیشتر مذاهب اسلامی و تقویت اتحاد مسلمین می شود.
وی تصریح كرد: دور نشستن و قضاوت كردن صحیح نیست بلكه انسان باید از نزدیك با افراد ملاقات كند و به بررسی افكار آن‌ها بپردازد تا بتواند قضاوت كند، چرا كه بسیاری از سوء ظن ها و بدبینی ها با ارتباط و گفت و گو برطرف می شود.
وی در پاسخ به سؤال یكی از حاضران درباره امام زمان(عج) ابراز داشت: امام زمان(عج) از نظرها پنهان است و رابطه معنوی با پیروان دارد و علاقه مندان از فیوضات و نورانیت ایشان بهره مند می شوند، در اخباری كه از امامان شیعه رسیده تشبیه شده كه امام مهدی(عج) در زمانی كه از نظرها پنهان است مانند خورشید پشت ابر است كه انسان از آن بهره ها می برد.
وی افزود: انسان خورشید پشت ابر را نمی بیند، اما نور آفتاب روز را روشن می كند و موجودات زنده از آثار آن استفاده می كنند، امام زمان(عج) در زمان غیبت این تاثیر را دارد و هركه رابطه قوی تری داشته باشد بهره بیشتری خواهد برد.
این مرجع تقلید در خصوص سؤالی در زمینه صوفی گری و آسیب های آن نیز عنوان كرد: این مساله جنبه های مثبتی دارد كه دعوت به اخلاق، سیر و سلوك ال الله، تهذیب نفوس و مخالفت با وهابی گری است، از این نظر كه مخالف وهابیت است و به تهذیب و مسائل معنوی دعوت می كند مثبت است.
آیت الله مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: متاسفانه برخی از فرق صوفیه برای این كه رؤسای آنان می خواستند ریاست كرده و در آمد كسب كنند، بدعت هایی را در اسلام وارد كردند كه باید آن ها را شناخت و از آنان پرهیز كرد.
وی همچنین با بیان توصیه هایی خطاب به استادان حاضر در جلسه گفت: شما در شرایط سختی مشغول تعلیم مسائل اسلامی هستید و از مجاهدان اسلام به شمار می آیید، تا می توانید به یاد خدا باشید و به اشخاص ضعیف كمك كنید، از جوانی استفاده كنید و بدانید كه همیشه باقی نمی ماند و تا جوان هستید می توانید كار قوی انجام دهید.
وی تصریح كرد: روایتی وجود دارد كه اگر معلم به شاگرد خود «بسم الله الرحمن الرحیم» تعلیم دهد و او بیاموزد، خداوند فرمان آزادی از جهنم برای او، پدر، مادر و معلم آن را می دهد كه نشان از جایگاه ویژه تعلیم و تربیت در اسلام دارد.
1175