ولایتی پیام رهبر معظم انقلاب و ر‌وحانی را به پوتین تسلیم كرد

مسكو - ایرنا - مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و فرستاده ویژه رییس جمهوری پیام حضرت آیت الله خامنه ای و حسن روحانی را به ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تسلیم كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسكو، علی اكبر ولایتی امروز (پنجشنبه) در اقامتگاه رییس جمهوری روسیه در منطقه «نوو آگاریووا» در شمال غربی مسكو با ولادیمیر پوتین دیدار و گفت و گو كرد.
مشاور مقام معظم رهبری در این دیدار پیام شفاهی رهبر معظم انقلاب اسلامی و پیام كتبی دكتر حسن روحانی را به پوتین تسلیم كرد.
در این دیدار مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، علی اصغر فتحی دستیار ویژه مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه، یوری اوشاكوف دستیار ویژه پوتین در امور بین الملل و ماكسیم بارانوف معاون رییس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه حضور داشتند.
مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری پیش از این دیدار با اشاره به راهبردی بودن رابطه ایران و روسیه به خبرنگاران گفت: در سال های اخیر این مناسبات و مجموعه روابط دو جانبه و منطقه ای رو به افزایش و ارتقا بوده است.
وی اظهار كرد: همكاری هایی كه در منطقه بین مجموعه جبهه مقاومت به رهبری ایران و روسیه در تقابل با تروریسم و بانیانش در سوریه و سایر كشورهای منطقه صورت گرفت، یك الگوی مثال زدنی از همكاری تهران و مسكو است كه فقط رابطه استراتژیك و بلند مدت می تواند چنین همكاری هایی را توجیه كند.
وی افزود: درحوزه های بین المللی نیز كمك هایی كه روسیه در سازمان ملل به ایران كرد و همكاری هایی كه دو طرف در برجام داشتند، از مصادیق دیگر روابط راهبردی بین دو كشور است.
ولایتی خاطرنشان كرد: افزون بر این ها روابط دو جانبه در حوزه های دفاعی، سیاسی، اقتصادی، هسته ای و امنیتی، حكایت از یك برنامه دراز مدت بین دو‌كشور دارد.
وی ادامه داد: شرایط كنونی بسیار حساس است و دنیا تحت تاثیر هژمونی یك فرد عاصی به عنوان رئیس جمهوری آمریكا نسبت به قوانین بین المللی قرار دارد. بنابراین ضرورت این همكاری ها بیشتر و بیشتر شود و دلیل افتخار بنده كه حامل پیام مقام معظم رهبری و جناب آقای رئیس جمهور هستم، همین وضعیت ویژه و حساس كنونی است.
ولایتی ابراز امیدواری كرد گفت و‌گوهای وی با رئیس جمهوری روسیه و سایر مقامات این كشور همانگونه كه انتظار دارد پیش برود و این سفر نقطه عطفی در روابط راهبردی دو‌كشور باشد.
مشاور امور بین ‌الملل مقام معظم رهبری كه دیروز (چهارشنبه) در راس هیاتی بلندپایه وارد مسكو شد، طبق برنامه اعلام شده قرار است با دیگر مقامات بلند پایه روسیه نیز دیدار و گفت وگو كند.
سخنرانی در باشگاه والدای و ملاقات با برخی وزرای روس نیز از دیگر برنامه های سفر سه روزه ولایتی به روسیه است.
پیش از این بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به تشریح دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران برای سایر كشورها پس از خروج واشنگتن از برجام تصریح كرد: پس از خطای راهبردی ترامپ و خروج از معاهده چندجانبه بین المللی برجام، ایران تصمیم گرفت با اعزام تعدادی از فرستادگان ویژه كه حامل پیام مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران هستند، دیدگاه ها و مواضع تهران را در قبال این رفتار خودخواهانه و خلاف موازین بین المللی آمریكا برای سایر كشورها تشریح كنند.
وی همچنین با اشاره به سفر ولایتی به مسكو گفت كه این برنامه نیز در همین راستا و با توجه به ویژگی های خاص خود مطرح است.
اروپام*1346*1516