توليد كنندگان اعتماد ملي به كالاي ايراني را افزايش دهند

همدان- ايرنا- معاون سياسي و اجتماعي فرماندار ملاير گفت: توليدكنندگان بايد با ارتقاي كيفيت كالاي هاي خود ميزان اعتماد ملي به كالاي ايراني را افزايش دهند و در مبارزه با قاچاق كالا عزم جدي داشته باشند.

به گزارش ايرناT سعيد كتابي روز چهارشنبه در همايش مشترك مقابله با قاچاق كالا و ارز و پدافند غيرعامل شهرستان ملاير اظهار داشت: فرمان 12 تيرماه رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با قاچاق كالا و ارز، نشان دهنده ضرورت مشاركت تمامي دستگاه هاي اجرايي و مردم براي مبارزه جدي با اين معضل است.
وي تاكيد كرد: اين در حاليست كه در شرايط تحريم و فشارهاي اقتصادي دشمنان، تنها راه توسعه و ايجاد اقتصادي سالم و پويا، توجه ويژه به اقتصاد مقاومتي، خودكفايي و حمايت جدي از توليدات داخلي است.
كتابي با بيان اينكه قاچاق كالا و ارز بيشترين تأثير را بر حوزه اقتصاد دارد، فرهنگسازي و آموزش شهروندان را موثرترين راه مقابله با اين معضل عنوان كرد.
وي ضمن تقدير از زحمات دستگاه قضايي و نيروي انتظامي در برخورد با قاچاق كالا و ارز بيان كرد: براي داشتن جامعه ‌اي رو به رشد و توسعه يافته بايد اطلاع‌ رساني و ارايه آموزش به جامعه هدف را براي مبارزه جدي با قاچاق كالا مدنظر قرار دهيم.
كتابي با بيان اينكه بسياري از انواع كالاهاي قاچاق همچون لوازم آرايشي و بهداشتي و البسه استاندارد نيست و سلامت افراد را به خطر مي‌اندازد، ادامه داد: تمامي دستگاه هاي اجرايي بايد پاي كار بيايند و امر مبارزه با قاچاق كالا به يك حركت مردمي تبديل شود.
معاون سياسي و اجتماعي فرماندار ملاير با اشاره به امر اشتغال به عنوان يكي از دغدغه‌هاي اصلي رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهوري، گفت: نگاه به امر مبارزه با قاچاق كالا و ارز بايد يك نگاه اعتقادي باشد، چرا كه با ورود كالاي قاچاق، فرصت‌هاي شغلي يكي پس از ديگر از بين مي رود.
كتابي به موقعيت ويژه جغرافيايي ملاير به عنوان كريدور غرب به جنوب، مركز و شمال كشور اشاره و بيان كرد: اين موقعيت مي تواند هم فرصت و هم تهديد براي شهرستان باشد كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي همچنين اهميت پدافند غيرعامل و جايگاه آموزش آن را در كشور بسيار مهم برشمرد و افزود: عمده ترين هدف پدافند غير عامل ايمن سازي و كاهش آسيب پذيري زير ساخت هاي موجود در كشور است كه در بسياري از كشورهاي دنيا در حال انجام است.
كتابي تاكيد كرد: تمامي دستگاه هاي اجرايي، نهادها و حتي آحاد مردم مي توانند در پدافند غيرعامل نقش داشته باشند و اين امر جز با آموزش هاي مستمر ميسر نمي شود.
وي يادآور شد: طبق اعلام پدافند غيرعامل استانداري همدان، طرح جامع پدافند غيرعامل استان در حال تهيه و تدوين است و مراكز حساس استان همدان در اين طرح بايد احصا شود كه ملاير داراي 37 مركز كليدي و حساس است.

**شناسه كالاهاي ايراني تهيه شود
جانشين دبير كميسيون مبارزه با قاچاق كالا و ارز همدان نيز در اين جلسه گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت بايد شناسه اي را براي كالاها تهيه كند تا براحتي بتوان كالاهايي كه به صورت قاچاق از خارج وارد مي شود را شناسايي كرد.
محمدمهدي رجايي افزود: در اين راستا شناسه اي براي البسه ايراني تهيه و تنظيم شده است و تا پايان سال اجرايي مي شود.
وي با اشاره به اقدامات اثرگذار دولت تدبير و اميد در مبارزه با قاچاق كالا و ارز بيان كرد: در ابتداي روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، برآورد قاچاق كالا 25 ميليارد دلار بود كه با تلاش‌ها و برنامه هاي تدوين شده، اين رقم به زير 12 ميليارد دلار در سال گذشته رسيد.
رجايي ترويج نهضت ملي مبارزه با قاچاق كالا را يك ضرورت برشمرد و افزود: در شرايط كنوني نيازمند خيزش عمومي و عزم جدي براي مبارزه با كالاي قاچاق هستيم و فرهنگ سازي بايد ابتدا از مسئولان آغاز شود.

**ابزار لازم براي شناسايي كالاي قاچاق نداريم
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت ملاير نيز در اين جلسه با بيان اينكه ابزار و امكانات لازم براي شناسايي كالاي قاچاق نداريم، بيان كرد: سال گذشته 639 فقره بارزسي از اصناف به منظور شناسايي كالاي قاچاق انجام شد.
داريوش صفاري افزود: در بازرسي هاي انجام شده 136 فقره پرونده مرتبط با قاچاق كالا به ارزش يك ميليارد و 850 ميليون ريال تشكيل و تحويل تعزيرات حكومتي شد.
وي ادامه داد: امسال نيز 115 مورد بازديد از اصناف انجام و در اين ارتباط 10 فقره پرونده تشكيل شد.
رئيس پليس آگاهي ملاير نيز در اين جلسه با بيان اينكه اين شهرستان رتبه اول استان را در مبارزه با قاچاق كالا دارد، گفت: هر اندازه شكاف بين عرضه و تقاضا بيشتر باشد، حجم گرايش به كالاي قاچاق بالا مي رود.
سرهنگ مجيد گلي خريد هر كالاي خارجي را موجب بيكاري يك فرد دانست و افزود: بايد از صنايع كوچك و بزرگ و توليد ملي حمايت جدي صورت گيرد.
وي با اشاره به اينكه بيشترين آمار ورود قاچاق به كشور مربوط به لوازم آرايشي و بهداشتي است، تاكيد كرد: ورود اين كالاها به كشور سلامت جامعه را به خطر مي اندازد.
سرهنگ گلي تشويق مردم به مصرف كالاي توليد داخل، جلوگيري از تبليغات كالاهاي خارجي، افزايش تعرفه كالاهاي غيرضروري خارجي، حمايت از صنايع بومي و دستي، ترغيب مردم و مسئولان به ساده‌ زيستي و پرهيز از تجمل‌ گرايي را از جمله راهكاري حمايت از كالاي ايراني برشمرد.
وي تاكيد كرد: براي مبارزه با كالاي قاچاق اصناف بايد به طور جدي پاي كار باشند و ضمن پرهيز از عرضه محصولات خارجي فاقد مجوز، مشتريان را نسبت به خريد كالاي ايراني ترغيب كنند.
به گزارش ايرنا، امسال 10 فقره پرونده در راستاي كالاي قاچاق در شهرستان ملاير تشكيل و تحويل تعزيرات حكومتي شد.
7528/2090