۲۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۲:۵۰
کد خبر: 82968403
۰ نفر
حضور ترامپ در لندن؛ یك سفر با دو رویا

لندن – ایرنا – رئیس‌جمهوری آمریكا درحالی به انگلیس سفر می‌كند كه لندن پس از همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا، به روابط ویژه اقتصادی با این كشور و كسب امتیازهای ویژه از واشنگتن چشم دوخته، اما اختلافات پنهان فرا آتلانتیكی در ماه‌های اخیر چشم‌انداز این رابطه را تیره كرده است.

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ عصرپنجشنبه بلافاصله پس از نشست سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) در بروكسل وارد انگلیس خواهد شد.
سفر ترامپ به انگلیس نخستین حضورش به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریكا به شمار می‌رود. این سفر شامل دیدار با نخست‌وزیر و صرف چای با ملكه در اقامتگاه او در شهر ویندزور خواهد بود. اما از آنجاكه این‌یك سفر رسمی نیست، ملكه از ترامپ در كاخ باكینگهام پذیرایی نخواهد كرد.
هم‌زمان گروه‌های حقوق بشری، فعالان ضد جنگ و مخالف ترامپ در این كشور برای یك سلسله تظاهرات گسترده آماده می‌شوند.
صبح روز جمعه بالون غول‌پیكر تمسخرآمیز ترامپ به مدت چند ساعت بر فراز ساختمان مجلس به پرواز درخواهد آمد و سپس معترضان درحركتی اعتراضی موسوم به 'تظاهرات ملی' مقابل ساختمان بی.بی.سی تجمع كرده و به سمت میدان ترافلگار راهپیمایی خواهند كرد. همچنین گروهی از مسلمانان قصد دارند تا دریكی از میدان‌های اصلی مركز لندن نماز جماعت برگزار كرده و سپس به تظاهركنندگان مخالف ترامپ ملحق شوند.
گروه‌های دوستان الاقصی، فلسطین را آزاد كنید، ترامپ را متوقف كنید، جبهه دانشجویان، دانشجویان طرفدار حزب كارگر، جبهه سبز، آمریكای لاتین علیه ترامپ، جبهه یهودیان ضد ترامپ و ده‌ها تشكل مدنی و مخالف ترامپ در روزهای اخیر تبلیغات گسترده‌ای را علیه سفر رئیس‌جمهوری امریكا به راه انداخته و از هواداران خود دعوت كرده‌اند تا در تظاهرات اعتراضی لندن شركت كنند.
این چهارمین تلاش رئیس‌جمهوری آمریكا برای سفر به لندن به شمار می‌رود. برای لغو سفر سال گذشته او به این كشور دلایل متعددی عنوان‌شده است. ازجمله برخی معتقد بودند كه ترامپ به دلیل نقطه نظرات انتقادی صادق خان، شهردار لندن از سفر خود صرف‌نظر كرده است.
در آن زمان ترامپ مدعی شد كه به دلیل ناخرسندی از محل ساختمان جدید سفارت آمریكا در لندن، سفر خود را لغو كرده و وزیر امور خارجه وقت خود را برای افتتاح سفارت روانه می‌كند. ترامپ گفته بود كه ساختمان قدیم سفارت در محله مرغوب «مِی فِیر» به پشیزی فروخته‌شده و محل جدید ازنظر موقعیت، چنگی به دل نمی‌زند.
سفر رسمی امانوئل مكرون به‌عنوان اولین رئیس‌جمهوری دعوت‌شده به واشنگتن موجب نگرانی‌هایی در فضای سیاسی انگلیس شد كه تا آن موقع خود را نزدیك‌ترین شریك و دوست آمریكا می‌دانستند و مرتب از «روابط ویژه» بین دو كشور دم می‌زدند. تصاویر و گزارش‌ها نمایش‌دهنده رابطه دوستانه و نزدیكی بین ترامپ و مكرون بود. رئیس جمهوری فرانسه بعد از این سفر به ترزا مِی فخر می فروخت كه 'روابط شخصی نزدیكی' با ترامپ دارد و 'فرانسه قدیمی‌ترین متحد آمریكاست.'
چندی پیش ترامپ با اشاره به حوادث چاقوكشی در لندن گفته بود كه برخی بیمارستان‌های لندن شبیه بیمارستان‌های مناطق جنگی هستند. ترامپ در اظهارنظرهای دیگری چه پیش از انتخاب به‌عنوان رئیس‌جمهوری و چه پس‌ازآن و به‌خصوص پس از حوادث تروریستی در لندن، مطالب گزنده‌ای درباره این شهر و حملات لفظی آزاردهنده‌ای نسبت به صادق خان، كرده بود.
اكنون شهردار لندن كه روابط چندان دوستانه‌ای با ترامپ ندارد، مسئول تداركات و هماهنگی امنیت سفر او به این شهر است. این در حالی است كه دو سیاستمدار موردعلاقه ترامپ، یعنی «نایجل فاراژ» رهبر پیشین حزب یوكیپ و بوریس جانسون وزیر سابق خارجه انگلیس، از عرصه سیاست كنار رفته‌اند.
اولی با حذف كامل حزبش در انتخابات پارلمانی سال گذشته و دومی، دو روز قبل از مقام خود كناره‌گیری كرد.
ترامپ در آستانه سفر به انگلیس و پس از استعفای دو عضو كلیدی كابینه در اعتراض به برنامه برگزیت «می» مدعی شده بود كه این كشور اكنون در 'آشفتگی' به سر می‌برد.
وی در اظهاراتی در جمع خبرنگاران، از حمایت مستقیم ازنخست وزیر انگلیس خودداری كردوگفت: بر عهده مردم انگلیس است كه در مورد باقی ماندن نخست‌وزیرشان در رأس قدرت تصمیم‌گیری كنند. او درعین‌حال از جانسون به‌عنوان دوست خود یادكرد و از احتمال دیدار با او خبر داد.
در مجموع سفر ترامپ از دو جنبه بسیار حائز اهمیت است، نخست اینكه رئیس جمهوری آمریكا با حضورش در لندن قصد دارد تا طلسم لغو سفرهایش به انگلیس را بشكند تا به طور تلویحی نشان دهد كه روابطش با همپیمان قدیمی آمریكا در شرایط مطلوبی است اما شواهد عكس این امر را نشان می دهد.
اما هدف اصلی انگلیسی ها در سفر ترامپ این است كه بتوانند همكاری های اقتصادی خود را با آمریكا افزایش دهند اما رویای انگلیسی ها به دلیل سردی روابط دو طرف در ماه های اخیر، تقریبا نقش برآب شده است و آنها نمی توانند حساب ویژه ای بر روی حمایت های واشنگتن باز كنند.
شبد** هـ ن **9122