پنج هزار واحد زلزله زده تا پایان تیر به بهره برداری می رسد

كرمانشاه - ایرنا - رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گفت: از 29 هزار واحد احداثی در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه، پنج هزار واحد شهری و روستایی تا پایان تیرماه جاری به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا تابش روز چهارشنبه در نشستی خبری در اداره كل بنیاد مسكن كرمانشاه افزود: در مجموع 67 هزار واحد تعمیری و 43 هزار واحد احداثی در استان وجود دارد كه تاكنون 82 هزار واحد با بانك ها قرارداد بسته اند كه شامل 53 هزار واحد احداثی و 29 هزار واحد تعمیری می شود.
وی گفت كه تاكنون كار 45 هزار واحد تعمیری به اتمام رسیده و هشت هزار واحد دیگر نیز در دست اقدام است كه آن ها هم به زودی به پایان می رسد.
آنچنان كه تابش آمار داد تاكنون 30 هزار واحد آواربرداری، 28 هزار واحد پی كنی، 21 هزار واحد بتن ریزی، 15 هزار اسكلت گذاری ، 10 هزار واحد نیز اجرای سقف شده ضمن اینكه برای چهار هزار واحد نیز سایر اقدام های پایانی صورت گرفته است.
به گفته وی، واحدهای روستایی در متراژ 85 مترمربع ساخته و واحدهای شهری نیز بسته به مساحت زمین شان ساخته می شوند.
رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در ادامه در خصوص بازسازی شهر سرپل ذهاب نیز اظهار داشت: در این شهر پنج هزار و 500 واحد پی كنی، 6 هزار واحد آواربرداری، سه هزار و 400 واحد آرماتوربندی، سه هزار واحد پی سازی، هزار و 300 واحد اسكلت گذاری و در نهایت 500 واحد سقف زده شده است.
تابش، مجموع وام پرداختی به زلزله زدگان در خصوص واحدهای احداثی را چهار هزار و 443 میلیارد تومان و تعمیری را نیز 365 میلیارد تومان عنوان كرد.
وی افزود: در مجموع وامی كه به دست مردم می رسد 806 میلیارد تومان در 2 بخش شهری و روستاها است.
به گفته تابش، با اضافه كردن 150 میلیارد تومان كمك بلاعوض شامل تهیه نقشه، آواربرداری، سیمان رایگان، پی كنی و پروانه شهرداری در مجموع حدود هزار دلار وام و تسهیلات بلاعوض به مردم در مناطق زلزله زده واگذار شده است.
رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، مبلغ دقیق تسهیلات دولتی به زلزله زدگان شهری را شامل 40 میلیون تومان وام احداث شهری و 30 میلیون تومان وام احداث روستایی بیان كرد.
وی افزود: همچنین كمك 6 میلیون تومانی بلاعوض احداث، 10 میلیون وام معیشتی به اضافه 2 میلیون تومان وام بلاعوض معیشتی دیگر تسهیلات ما به زلزله زدگان بوده كه در شهر در مجموع رقمی برابر 71 میلیون تومان و در روستا 47 میلیون تومان به مردم داده شده استِ.
تابش، مشاركت مردم برای ساخت را سیاست كلی بنیاد در مناطق زلزله زده عنوان كرد و افزود: من در مناطق زیادی از كشور كار بازسازی انجام داده ام اما هیچ كجا مردمانی صبور و با پشتكار مناطق زلزله زده كرمانشاه نداشته است.
به گفته وی، اتمام كار پنج هزار واحد احداثی و 45 هزار واحد تعمیراتی را در اصل خود مردم انجام داده اند.
وی با اشاره به بكارگیری تمام ظرفیت های استان ادامه داد: در تامین مصالح نیز از امكانات منطقه حداكثر استفاده را كردیم و اگر كمبودی در مصالح بود نیز خودمان تامین و ارزانتر به مردم واگذار می كردیم.
وی از اصناف استان درخواست كرد كه با توجه به روند صعودی قیمت ها در كشور در كنار مردم قرار بگیرند و تا آنجایی كه می توانند به مردم تخفیف بدهند.
رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی از افرادی كه تاكنون كار ساخت و ساز را شروع نكرده اند خواست تا هرچه سریعتر نسبت به این كار اقدام كنند.
تابش همچنین از همكاری بانكها در بررسی 100 هزار پرونده و اعطای تسهیلات قدردانی و ابراز امیدواری كرد كه هزینه هزار میلیارد تومان در منطقه منجر به رونق اشتغال نیز بشود.
تابش در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص هشدار استاندار كرمانشاه نسبت به استفاده نكردن از آب شرب برای ساخت و ساز گفت: 35 تانكر بنیاد مسكن آب غیرقابل شرب را در اختیار مردم برای ساخت و سازهایشان قرار می دهد.
وی در باره برنامه زمانبندی بنیاد مسكن در مناطق زلزله زده كرمانشاه عقب هستند یا خیر؟ اعلام كرد كه كاملا منطبق با برنامه ریزی انجام شده كارهای ساخت و ساز پیش می رود.
تابش همچنین در خصوص وضعیت ساخت واحدهای پیلوت نیز گفت: طبق اجبار شهرداری برخی واحدها باید پیلوت داشته باشند كه تعدادشان نزدیك 2 هزار واحد است و در ساخت این واحدها نیز مشكل خاصی نداریم.
رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به اینكه كسی ممكن است چند واحد تخریبی داشته باشد، گفت: برای رفاه حال مستاجران منطقه ما به تمام واحدهای تخریبی افراد وام ارزان ساخت می دهیم.
تابش ادامه داد كه مستاجرانی كه خود صاحب زمین باشند نیز وام 40 میلیون تومانی شهری و 30 میلیون تومانی روستایی ارزان ساخت دریافت می كنند.
وی در خصوص قیمت واگذاری مصالح نیز بیان داشت كه فولاد نسبت به بازار با اختلاف هزار تا هزار و 500 تومان به ازای هر كیلوگرم واگذار می شود؛ ضمن اینكه 160 كیسه سیمان رایگان توسط بنیاد مستضعفان به افراد واگذار می شود.
وی در خصوص فعالیت سلبریتی ها در مناطق زلزله زده نیز گفت: این افراد وام های دولتی را برای ساخت و ساز در یك منطقه یكجا دریافت می كنند و برای تكمیل كردن خانه ها نیز از محل كمك های مردمی استفاده می كنند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله و 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و براساس ارزیابی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی آسیب كلی و جزئی دیده اند.
7457/8066/1772