معمار حمله به عراق:نزاع علیه ایران اشتباه است

تهران - ایرنا- رئیس كاركنان وزارت خارجه آمریكا در دوران كالین پاول به دشمنی های دولت دونالد ترامپ و تیمش علیه ایران اشاره و در عین حال هشدار داد كه گزینه اشتباه جنگ، نباید درباره جمهوری اسلامی تكرار شود.

به گزاش عصر چهارشنبه ایرنا به نقل از بخش فرانسوی خبرگزاری اسپوتنیك، در پنجم فوریه سال 2003، پاول وزیر خارجه وقت آمریكا شیشه ای حاوی ماده 'انثراكس' را نشان داد و مدعی شد كه عراق دارای تسلیحات شیمیایی است.
این ادعای پاول، نخستین قدم دولت بوش برای حمله ای تمام عیار علیه عراق بود. تهاجمی كه دهها هزار كشته، مجروح و بی خانمان بر جای گذاشت.
اكنون پس از گذشت 15 سال، سرهنگ لرنس ویكرسن رئیس كاركنان وزارت خارجه آمریكا در سال 2003، درباره تكرار سناریوی جنگ عراق درباره ایران هشدار می دهد.
ویكرسن می گوید: پانزده سال پیش به پاول كمك كردم تا تصویر واضحی از جنگ پیشگیرانه علیه عراق به نمایش بگذاریم. ما در آن زمان كوشیدیم كه به همگان القا كنیم كه جنگ علیه عراق تنها گزینه است. ما توانستیم حمایت بین المللی قابل توجه ای برای حمله به عراق به دست آوریم. سخنرانی مشهور پاول در شورای امنیت، نخستین و مهمترین گام برای حمله آمریكا به عراق بود. این جنگ خسارت های بسیار زیادی برای منطقه به دنبال داشت. خسارت هایی كه آثار آن اكنون نیز قابل مشاهده است و مهمترین آن بی ثبات كردن منطقه است.
وی ادامه داد: اكنون نیز پس از 15 سال، دولت ترامپ در صدد تكرار آن اشتباه است. آنها می خواهند جنگی علیه ایران به راه اندازند.
ویكرسن از تلاش های نیكلی هیلی برای متهم كردن ایران به عبور از قطعنامه های سازمان ملل متحد انتقاد كرد و توضیح داد: زمانی كه هیلی (نماینده آمریكا در شورای امنیت سازمان ملل) را در آژانس اطلاعات دفاعی مشاهده كردم، خواستم فیلم آن زمان پاول را برای آمریكایی هایی كه در آنجا حضور داشتند، پخش كنم تا متوجه شوند چگونه در حال تكرار اشتباه سال 2003 هستند.
جنگ با ایران 80 میلیونی، با عمق راهبردی بسیاری عمیق تر از عراق، تلفات و هزینه های 10 تا 15 برابری به همراه خواهد داشت و منطقه را از وضعیت كنونی، بحرانی و خطرناك تر می كند.
شبد**اروپام**9041**1010