گسترش اندیشه های اعتدالی و عقلانی مبنای روابط فرهنگی تهران-وین

تهران – ایرنا – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار معاون فرهنگی وزیر خارجه اتریش با وی، بر گسترش روابط دو كشور در زمینه های سینما، تئاتر، موسیقی، گفت و گوهای مذهبی و دینی با هدف معرفی چهره واقعی اسلام و گسترش اندیشه های اعتدالی و عقلانی در سطح جهان تاكید كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی روز چهارشنبه در دیدار خانم «اینجین» با اشاره به روابط دیرینه ایران واتریش، گفت: روابط دو كشور بر مبنای فرهنگ آغاز شده و این نشان دهنده فرهنگی بودن پایه و بنیان این تعاملات است.
عضو كابینه دولت دوازدهم یادآورشد: دو كشور بیش از ١٦٠ سال روابط دیپلماتیك با یكدیگر دارند وسفراخیر رییس جمهوری ایران به اتریش نشانگر سطح عمیق روابط سیاسی دوكشوراست. اخیرا دكتر روحانی از سفر خود به اتریش گزارشی ارائه داد واز مجموعه نتایج این سفررضایت داشت و علاقه مند به ادامه موضوعات مطرح شده در این سفر بود.
صالحی خطاب به معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش گفت: خوشحالم سفر شما به ایران در حوزه گسترش روابط فرهنگی دو كشور با فاصله كمی از سفر رییس جمهور ایران به اتریش انجام شده است و حوزه های متنوعی برای همكاری های مشترك در بخش های فرهنگی، هنری، علمی و دینی میان دو كشور وجود دارد.
وی ادامه داد: در دهه های اخیر سفارت ایران در اتریش و انجمن فرهنگی اتریش در ایران تلاش های خوبی در گسترش روابط فرهنگی با یكدیگر داشته اند و علاقه مند به ادامه و تعمیق این روابط هستیم، زیرا آنچه روابط دو ملت را عمیق و پایدار می كند گسترش روابط فرهنگی و هنری و همكاری های مشترك در این زمینه است.
صالحی درعین حال افزود: دو كشور تاكنون در زمینه های فرهنگی، علمی و هنری از جمله موسیقی، تئاتر و سینما همكاری های خوبی با یكدیگر داشته اند. ایران در هر سه زمینه از جایگاه خوبی برخوردار است و در زمینه ادبیات و شعر نیز شهرت جهانی دارد و قرار گرفتن زبان فارسی به عنوان یك زبان اختیاری در سرفصل های برخی دانشگاه های اتریش اقدام خوبی در جهت گسترش این زبان است.
وی درادامه سخنان خود بر گسترش روابط دو كشور در زمینه های سینما، تئاتر، موسیقی، گفت و گوهای مذهبی و دینی با هدف معرفی چهره واقعی اسلام و گسترش اندیشه های اعتدالی و عقلانی در سطح جهان تاكید كرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تفاهم نامه همكاری های فرهنگی میان دو كشور افزود: برنامه مبادلات فرهنگی میان دو كشور مسیر همكاری های فرهنگی را مشخص تر می كند و ما از ادامه آن استقبال می كنیم.
درادامه این دیدارمعاون فرهنگی وزیرامور خارجه اتریش نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، هدف از سفرش را در پی سفرآقای دكترروحانی به اتریش و برای پیگیری نتایج فرهنگی و علمی این سفرعنوان كرد.
خانم اینجین در ادامه با ارائه گزارشی ازمجموعه فعالیت های وزارت امور خارجه اتریش درحوزه های فرهنگی، برگسترش روابط دو كشوردرزمینه همكاری های موزه ای نیز تاكید كرد.
این مقام اتریشی گفت: وزارت امور خارجه در اتریش در زمینه فعالیت های فرهنگی بسیار فعال است و سالانه قریب به ٦ تا ٧ هزار پروژه فرهنگی در سطح جهان با دیگر كشورها دارد.
معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش افزود: همواره در همكاری های مشترك خود با دیگر كشورها تلاش می كنیم بر جوانان خلاق متمركز شویم و در گفتمان با ایران نیز می توانیم با جوانان خلاق همكاری داشته باشیم.
وی با اشاره به جلسه صبح امروز خود با مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: طرفین بر گسترش روابط دولت ها و ملت ها تاكید داشتند و یادداشت تفاهم نامه در این زمینه می تواند همكاری های مشترك دو كشور را برنامه ریزی و سازماندهی كند.
معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش در ادامه بر گسترش فعالیت های دو كشور در زمینه گفت و گوی ادیان تاكید كرد و گفت: انجمن فرهنگی اتریش با اتحادیه اروپا به صورت مشترك پروژه های فرهنگی با دیگر كشورها انجام می دهد و علاقه مندیم این پروژه ها را با ایران نیز داشته باشیم.

** روابط ایران – اتریش در یك نگاه
به گزارش ایرنا، سفرهای متعدد مقامات دو كشور در سطوح بالا خصوصاً دیدار رؤسای جمهوری دو كشور نشانگر عزم راسخ طرفین در توسعه روابط است و اسناد به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه خود نشانگر سابقه طولانی روابط میان دو كشور و حاكی از دوستی دیرینه میان دو ملت و ایران و اتریش است
حضوركمی بیش از 40000 مسلمان و 30 هزار ایرانی دراتریش این را به یك مركز بالقوه جهت فعالیت فرهینگی ایران دراروپا تبدیل كرده است
روابط ایران و اتریش به دنبال سفرهای متقابل رؤسای جمهوری هردوكشوروامضاء تفاهمنامه های همكاری درزمینه های فرهنگی و اقتصادی وبرگزاری همكاریهای نمایشگاهی و موزه ای ازتحرك قابل توجهی برخوردارشده است
بطورمثال می توان تفاهمنامه بین آكادمی علوم اتریش و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همكاریهای علمی و تحقیقاتی ادیان ودانشگاه گراتس اشاره كرد
درسال 1379 باپرپایی نمایشگاه آثارفرهنگی – هنری هفت هزار ساله ایران دراتریش یك رویدادمهم و كم سابقه فرهنگی دراروپابودكه باهمكاری رایزنی فرهنگی ج .ا.ا. دروین وموزه تاریخ وهنر اتریش دراین موزه برگزارگردید
یكی ازموضوعات مهم فرهنگی كه دردهه اخیرنقطه عطفی درروابط فرهنگی دوجانبه وسطح بین المللی بوده است ، برگزاری گفتگوهای اسلام و مسیحیت دردوكشورایران واتریش می باشد. كنفرانسهای گفتگوی اسلام و مسحیت میان اندیشمندان ایارن واتریش درواقع به یك سنت درروابط فرهنگی دوجانبه تبدیل شده است
سومین كنفرانس گفتگوی اسلام و مسیحیت نیز باموضوع صلح وعدالت وتهدیدهای بین المللی دراسفندماه 1381 درتهران برگزارشد. دراین زمینه نیز بارها رئیس جمهوری فقیداتریش درمحافل داخلی وبین المللی به ابتكارآقای خاتمی رئیس جمهوراشاره وارج نهاده و براهمیت آن تأكید نمودند
هم اكنون مهمترین مشكل درروابط فرهنگی ایران واتریش توقف فعالیت كرسی زبان فارسی دردانشگاه وین است . این درحالی است كه زبان آلمانی دردانشگاههای ایران درسطح گسترده تدریس می شود
دانشگاه وین كمبودتقاضا، فقدان بازاركاروكمبودبودجه رادلیل تعیلق كرسی زبان فارسی اعلام كرده است
روابط اتریش و ایران به مجموعه روابط اقتصادی، علمی و فرهنگی میان ایران و اتریش گفته می‌شود كه از حدود 160 سال پیش تا امروز ادامه داشته و همواره كم‌تنش در جریان بوده‌است. از مهمترین رویدادهای حادث‌شده در روابط دوجانبه دو كشور، می‌توان به میزبانی اتریش برای مذاكرات هسته‌ای ایران اشاره داشت كه به توافق نهایی برنامه هسته‌ای ایران انجامید.
روابط فرهنگی بین ایران و اتریش نیز به زمان صفویان باز می‌گردد. در آن زمان تعدادی از ایرانیان در اتریش و عده زیادی از اتریشی‌ها در ایران به ویژه در جلفای اصفهان اقامت داشتند. كتاب چهل‌ستون كه پیتر بدیك به زبان لاتین نوشت و سال 1678 در وین به چاپ رسید، از نخستین سفرنامه‌هایی است كه مقدمه آن در اتریش به زبان فارسی منتشر شده و از نسخه‌های نادر موجود در كتابخانه ملی اتریش است. در آرشیو كتابخانه ملی وین، نزدیك به 200 نسخه خطی فارسی از آثار شاعران و دانشمندان ایرانی وجود دارد.
فراهنگ ** 1355 **1418