تار نوازی شركت كنندگان جشنواره موسیقی جوان فوق العاده است

تهران - ایرنا - حسین علیزاده داور دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در رشته های تار و سه تار گفت: سطح كیفی شركت كنندگان ساز تار از نظر نوازندگی و درك موسیقی فوق العاده است و نشان می دهد باید رده های سنی نوجوان و جوان را جدی گرفت.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، هنرمند برجسته و جهانی موسیقی اصیل ایرانی در خصوص كیفیت آثار ارسالی به جشنواره دوازدهم گفت: تعداد شركت كنندگان در سازهای تار و سه تار تا آنجایی كه من اطلاع دارم بسیار چشمگیر است، كه البته سطح كیفی شركت كنندگان ساز تار با دیگران بسیار متفاوت بود و از نظر نوازندگی و درك موسیقی فوق العاده بودند.
وی در این باره افزود: باید از زحمات این عزیزان و خانواده ها و همین طور اساتیدشان تقدیر كرد. تمامی شركت كنندگان ما در بخش تار، از سطح بسیار بالایی برخوردار بودند و تفاوت آشكاری با هم نداشتند و نفرات برتر قطعا با تفاوت های جزیی نسبت به سایرین انتخاب خواهند شد.
علیزاده اضافه كرد: این نشان می دهد كه سطح آموزش در ساز تار چه در تهران و نیز در شهرستان ها بسیار دقیق و درست است. ما از تمام نقاط كشور شركت كننده داشتیم و این استقبال بسیار خیره كننده بود.

** نوازندگی سه تار نیاز به بلوغ درونی دارد
این نوازنده پیشكسوت به ویژگی های منحصر به فرد ساز سه تار اشاره كرد و گفت: در بخش سه تار هم سطح شركت كنندگان خوب بود، اما انتظار ما از نوازندگان چیز دیگری بود. شاید به این دلیل كه، ساز سه تار یك مقدار خاص است، نواختن ساز سه تار نیازمند بلوغ درونی است و لازمه نواختن آن درك درست موسیقی ایرانی، برای فهمیدن و پیاده كردن ظرایف ساز سه تارحین اجرا است و شركت كنندگان خیلی متوجه این امر نیستند. به همین دلیل، شركت كنندگان در ساز تار موفق تر عمل كردند.
وی هم چنین گفت: لازم می دانم به كیفیت سازها هم اشاره كنم با این كه تعداد زیادی از سازهای هنرجویان كیفیت مناسبی داشتند و جا دارد از سازندگان آن ها تشكر كنم. اما بعضا، به خصوص در ساز سه تار، سازهای ناكوك زیادی داشتیم كه از لحاظ پرده بندی درست نبودند و باید ازسازندگان سازها بخواهم كه در هنگام ساخت سازها دقت بیشتری به خرج دهند.

** از برترین های جشنواره حمایت جدی شود
این هنرمند خواستار حمایت های جدی از نفرات برتر جشنواره شد و گفت: در مجموع همان طور كه این جشنواره ملی تا امروز تداوم پیدا كرده است و هر دوره علاقه مندان زیادی را جذب می كند و ما هم هر سال نتایج درخشان تری را به دست می آوریم. لازم است كه معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، كه پایه گذار این جشنواره است آتیه داران و افراد با استعداد این جشنواره را حمایت كند و این جوانان با امكانات بهتری، تحت آموزش قرار بگیرند و ما امیدوار باشیم با شكل گیری درست نسل آینده، موسیقیدان ها و نوازندگان بسیار با كیفیتی داشته باشیم.
وی افزود: ما امروز وقتی هنرجویان بسیار كم سن را می بینیم كه این قدر با اتكا به توانایی ها و استعدادشان می نوازند، می توانیم به فردا امیدوار باشیم و خوشبختانه جشنواره جوان این بستر را فراهم می كند و فقط با كمی حمایت می توانیم این سرمایه های بزرگ را به مسیر درستی هدایت كنیم.

**رده های سنی الف و ب را باید بسیار جدی گرفت
علیزاده در پایان به فضای مثبت رقابت های جشنواره اشاره و خاطر نشان كرد: فضای رقابتی كه در جشنواره شكل گرفته است بسیار مفید است و من به شخص كسانی را كه ممكن است چند دوره در جشنواره شركت كرده باشند، اما به نتیجه دلخواه دست پیدا نكرده اند را تحسین می كنم، در نگاه معمولی ممكن است دیگران فكر كنند این هنرجو نا امید شود، اما درست در سال بعد با انگیزه و تلاش بیشتر در راستای هدفش گام بر می دارد و من فكر می كنم شركت كنندگان رده های سنی «الف» و «ب» را باید بسیار جدی گرفت.
فراهنگ ** 1418