۲۰ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۸
کد خبر: 82967877
۰ نفر
خدمات پرستاری در منزل زیر پوشش بیمه قرار گرفت

همدان - ایرنا- عضو كارگروه پرستاری 'هوم كر' وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: خدمات پرستاری در منزل (هوم كر) زیر پوشش بیمه قرار گرفته است و این سیاست اتفاق خوشایندی در حوزه بهداشت و درمان تلقی می شود.

فاطمه شیرانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت : طرح زیر پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات پرستاری در منزل سال 95 مطرح و تعرفه های آن استخراح شد.
وی اضافه كرد: این طرح از آن موقع تاكنون در كارگروه بیمه بررسی شد تا اینكه پس از مدت ها تلاش و رایزنی مورد موافقت بیمه قرار گرفت.
عضو كارگروه پرستاری 'هوم كر' وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بیان كرد: با زیر پوشش بیمه قرارگرفتن خدمات مشاوره و پرستاری در منزل، بیماران سرطانی، سكته مغزی، قلبی و بیمارانی كه در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند، خدمات ارزان در منزل دریافت می كنند.
شیرانی یادآوری كرد: اجرای طرح تحول سلامت هزینه درمان بیماران را كاهش داده بود؛ بنابراین آنها بستری بودن در بیمارستان را به حضور پرستار در منزل برای درمان به علت زیر پوشش بیمه نبودن این خدمات، ترجیح می دادند.
وی ادامه داد: اتفاق مبارك زیر پوشش قرار گرفتن هوم كر (خدمات مشاوره و پرستاری در منزل) به طور حتم شمار بیماران بستری شده در بیمارستان ها را كاهش می دهد.
عضو كارگروه پرستاری 'هوم كر' وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اضافه كرد: یكی از سیاست های اصلی این وزارتخانه تا 10 سال آینده ارائه بخش زیادی از خدمات بهداشت و درمان در 'هوم كر' است.
شیرانی اظهار داشت: با اجرایی شدن این طرح بیمار به سرعت از بیمارستان ترخیص و به مراكز 'هوم كر' معرفی می شود و مابقی فرایند درمان در منزل توسط پرستار ادامه می یابد.
وی ادامه داد: اجرای این طرح مزایایی نظیر كاهش هزینه درمان بیماران، كاهش میزان عفونت های بیمارستانی، كاهش بار مالی دولت و كاهش انتظار بیماران برای بستری شدن در بیمارستان را به همراه داشته است.
عضو كارگروه پرستاری 'هوم كر' وزارت بهداشت بیان كرد: حضور پرستاران در منزل و مداوای بیمار باعث ارتقای سطح علمی اعضای خانواده بیمار و افزایش میزان سلامت آنها شده است.
شیرانی توضیح داد: یك پرستار علاوه بر درمان بیمار، اقدام به بررسی وضعیت جسمی اعضای خانواده كرده و در صورت شناسایی فشار خون، دیابت و دیگر بیمارها موضوع را به آنها گوشزد می كند و توصیه های لازم را به آنها ارائه می دهد.
مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشكی همدان گفت: این استان به عنوان قطب كلان منطقه سه آمایشی كشور در بین استان های ایلام، كرمانشاه و كردستان به واسطه وجود 19 مركز هوم‌كر، پیشتاز است.
وی گفت: دانشگاه علوم پزشكی همدان نخستین استان كشور است كه با انعقاد قراداد با موسسه های خدمات پرستاری در منزل، طرح هوم كر را اجرایی و پس از آن استان البرز این برنامه را عملیاتی كرد.
7526/2090