۲۰ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۴
کد خبر: 82967683
۰ نفر
تكاپو برای میزبانی مطلوب زایران در آیین جهانی قره كلیسا

ارومیه- ایرنا- در آستانه برگزاری شصت و چهارمین آیین مذهبی مسیحیان جهان در قره كلیسای چالدران، تكاپوی مسوولان و برخی از نهادها برای میزبانی مطلوب از زایران داخلی و خارجی این آیین به نماد آزادی اقلیت های دینی ساكن در ایران تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا این آیین مذهبی با عنوان «باداراك» از فردا به مدت سه روز در قدیمی ترین كلیسای جهان برگزار می شود و زایران ارمنی ضمن زیارت مقبره «تاتائوس مقدس»، آیین عشای ربانی و نیایش و قربانی را به جا می آورند.
قره كلیسا در بین ارامنه جهان بسیار مقدس است و بسیاری از آنان فرزندان خود را برای غسل تعمید به این كلیسا می آورند؛ در این مكان جشن می گیرند، گوسفند قربانی كرده و از خدا و حضرت مسیح (ع) خواسته های خود را طلب می كنند.
به گفته مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی این نهاد در سال جاری با تمام توان در كنار دیگر دستگاه های متولی آیین سالانه قره كلیسا را مدیریت می كند.
جلیل جباری ادامه داد: ایجاد زیرساخت های گردشگری در منطقه، راه اندازی مجموعه پذیرایی، تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی استان و آماده سازی غرفه صنایع دستی از جمله اقداماتی است كه این اداره كل برای میزبانی مناسب از زایران این مراسم انجام داده است.
جباری افزود: حفاظت و مرمت قره كلیسا همه ساله به طور مستمر انجام می شود و با همكاری امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی تلاش می شود تا اقدامات اساسی در این زمینه صورت پذیرد.
فرماندار چالدران نیز گفت: قره كلیسا به عنوان قدیمی ترین كلیسای جهان آماده برگزاری شصت و چهارمین آیین مذهبی ارامنه جهان با عنوان «باداراك» است.
كریم حسین زاده با بیان اینكه دین اسلام دین صلح و برادری است و هیچ گونه تبعیضی برای آیین های سایر ادیان قایل نیست، افزود: برگزاری آیین مذهبی ارامنه جهان ضمن اینكه نشان دهنده زندگی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف در ایران و آذربایجان غربی است، صلح و دوستی ایرانیان را به دنیا نشان می دهد.
وی ابراز امیدواری كرد كه با رفع نواقص برنامه های گذشته و اجرای صحیح این آیین در روز جاری، شان و جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی همچون سال های گذشته به خوبی حفظ شود.
وی ادامه داد: ایجاد درمانگاه سیار و استقرار گروه امداد و نجات جاده ای، آتش نشانی، راهداری و پلیس راه در زمان برگزاری این مراسم و راه اندازی غرفه های سیار برای فروش مواد غذایی مورد نیاز زایران از جمله تمهدیدات اتخاذ شده برای برگزاری این آیین است.
مدیر پایگاه امور كلیساهای تاریخی ایران هم گفت: همزمان با اجرای مراسم سالیانه مذهبی در قره كلیسا، مسافران و زایران ارمنی با برنامه های فرهنگی پذیرایی می شوند.
شرلی آویدیان افزود: با هماهنگی های انجام شده با شورای خلیفه گری ارامنه و همچنین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، نمایشگاه عكسی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی در محل اصلی كلیسا برای زایران دایر خواهد شد.
وی ادامه داد: امسال دهمین سال ثبت قره كلیسا در فهرست آثار جهانی یونسكو و یازدهمین سال ثبت معنوی مراسم مذهبی آن است و به همین منظور برنامه های ویژه ای را برای زایران و حاضران در مراسم اجرا می كنیم.
وی اضافه كرد: راه اندازی مجموعه پذیرایی، توزیع اقلام تبلیغاتی، كمك به راه اندازی نمایشگاه عكس و آماده سازی غرفه صنایع دستی استان در محل قره كلیسا از مواردی است كه امسال میراث فرهنگی آذربایجان غربی به عهده گرفته است و بدون تردید مسافران از خدمات این اداره كل در طول مراسم بهره مند می شوند.
آویدیان با قدردانی از مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان افزود: حفاظت و مرمت قره كلیسا به طور مستمر در طول سال انجام می گیرد و برای اجرای آیین در موعد مشخص آماده می شود؛ بر همین اساس باید هم از مدیركل و هم همكارانشان در میراث فرهنگی آذربایجان غربی قدردانی شود.
اعضای شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان هم با قدردانی از زحمت های مسوولان در جهت حفظ حقوق اقلیت های دینی ایران، اجرای مناسب برنامه های سالیانه مذهبی قره كلیسا را از حقوق های رعایت شده ارامنه عنوان كردند و گفتند: ما هر سال شاهد اجرای بهتر برنامه های مذهبی در قره كلیسا هستیم.
به گزارش ایرنا، مراسم مذهبی باداراك از 21 تا 23 تیر ماه جاری برگزار می شود؛ آیین مذهبی عشای ربانی در قره كلیسای چالدران به طور سالانه با حضور ارامنه از كشورهای ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، كانادا و دیگر كشورهای جهان برگزار می‌ شود و یكی از هفت ‌آیین مقدس در تمام فرقه‌های مسیحیت است.
ریشه این آیین بین المللی به آخرین شامی برمی‌گردد كه مسیح (ع) در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون خورده و از آنجا كه یكی از آنان با نام تاتاووس مقدس در قره كلیسا دفن شده، این كلیسای باستانی از اهمیت ویژه ای برای ارامنه برخوردار است.
ارامنه بر این عقیده هستند كه تعمید فرزندانشان در نخستین كلیسای مسیح و محل شهادت حواری آن حضرت با خیر و بركت همراه است و گروه دیگری نیز فرزندان 15 تا 20 ساله خود را با نذر و نیت در آنجا غسل می دهند.
روزهای توقف خانواده ها در قره كلیسا برای برگزاری آیین باداراك متفاوت است؛ آنان طبق رسم باید سه روز در آنجا بمانند اما كسانی كه از راه دور به آنجا رفته اند، گاهی بیش از سه روز می مانند و خانواده هایی هم كه راهشان نزدیك است، شاید در روز دوم به این كلیسای باستانی بروند.
بنای قره‌كلیسا (كلیسای تاتائوس مقدس) جزو 9 اثر ثبت شده جهانی ایران و 2 اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب‌ نظران آن را قدیمی‌ترین كلیسای جهان می دانند.
قره‌ كلیسا در 20 كیلومتری شمال شرقی چالدران و بر روی مزار تاتائوس، یكی از حواریون حضرت مسیح(ع) احداث شده است و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین كلیسای جهان مسیحیت بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس توسط جانشین پادشاه ارمنستان برمی‌گردد.
بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع) او را در محل كنونی كلیسای تاتائوس به خاك سپرده اند و بعدها روی قبر او نمازخانه كوچكی ساخته اند؛ این نمازخانه در قرن هفتم میلادی به كلیسای بزرگ و مجللی تبدیل شده است.
8135/3072