بازگشت سود سرمایه گذاران  تضمین می شود

ساری- ایرنا- معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور با بیان این نكته كه این سازمان بازگشت سود سرمایه گذاران را با ارائه تسهیلات مختلف تضمین می كند، گفت: سرمایه گذاران بدون دغدغه در اراضی بندری فعالیت كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد راستاد روز چهارشنبه در همایش بین المللی صادرات ازمسیر دریای خزر در ساری افزود: علاوه بر واگذاری زمین های مورد نیاز بندری برای ایجاد پایانه صادراتی و لجستیكی ، تخفیف های تعرفه ای و تسهیلات یارانه ای نیز به سرمایه گذاران ارائه می شود.
وی با بیان اینكه سازمان بنادر و دریانوردی شرائط جذابی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است، ادامه داد: اگرچه بازار یابی همواره مورد تاكید است اما اگرچنانچه سرمایه گذاران نتوانند سود مورد نیاز خود را كسب كنند، تمدید اجاره زمین بندری ، كاهش اجاره و كمك های موردی را در نظر خواهیم گرفت.
راستاد با بیان اینكه پیش بینی ترافیك قابل توجه دریایی در جمهوری اسلامی را داریم، اظهار داشت: با توجه به اهمیت تعامل و همكاری بین كشورهای منطقه با ایران و از طرفی موقیعت مناسب ایران در دسترسی دریایی برای حمل و نقل و ترانزیت ، گسترش روابط و توسعه اقتصادی را شاهد خواهیم بود.
معاون وزیر راه و شهر سازی به توسعه بندر چابهار اشاره كرد و گفت: امسال محموله گندم هندوستان به افغانستان از این بندر به صورت كانتینری انجام شده است.
وی با بیان اینكه در فاز نخست بندر چابهار ظرفیت جابجایی حدود هشت میلیون تن كالا بوجود آمده است، گفت: تا فاز چهارم این بندر مهم ، ظرفیت این بندر در جابجایی كالا به 87 میلیون تن در سال افزایش می یابد.
راستاد به ظرفیت های بندری حاشیه دریای خزر اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 135میلیون تن ظرفیت بندری پنج كشورحاشیه دریای خزر است كه سهم ایران 30میلیون تن است.
وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموع فقط 30 میلیون تن از ظرفیت های بندری حاشیه دریای خزر استفاده می شود و سهم ایران حدود 6 میلیون تن برابر با یك پنجم آن است.
راستاد با بیان اینكه تاكنون بنادر شمالی كشور فقط برای واردات بوده است، گفت: با مدرن شدن بنادر شمالی ایران در دریای خزر امروز شاهد افزایش جابجایی كالاهای وارداتی و توسعه صادرات از خزر هستیم.
وی از بندر امیر آباد به عنوان بندر مهم و استراتژیك در شمال ایران نام برد و گفت: حمل و نقل و تجارت دریایی از طریق خزر روز به روز در حال گسترش است.
وی به كریدور شمال به جنوب دریای خزر در جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد و گفت: امیدواریم نمایندگان كشورهای حاضر در این همایش با بازدید میدانی از ظرفیتهای بنادر شمال ایران آشنا شوند.
همایش صادرات از مسیر دریای خزر به مدت 2 روز با شركت نمایندگان و سفراء 14 كشور جهان در ساری ادامه خواهد داشت.
6990/6982/1899