سیاست های صادراتی ایران باید تغییركند

ساری-ایرنا- عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت كه برای توسعه صادرات از مسیر دریای خزر و بهره مندی از ظرفیت های بنادراستان های شمالی كشور، باید سیاست های صادراتی ایران تغییر كند.

به گزارش خبرنگارایرنا، علی اصغر یوسف نژاد روز چهارشنبه در نخستین همایش بین المللی صادرات از مسیر دریای خزر در ساری افزود : در شرایط فعلی سیاست صادراتی ما برای ذائقه كشورهای اروپایی و جنوب شرقی آسیا تنظیم شده است و برنامه ای برای توسعه صادرات به كشورهای حاشیه دریای خزر دیده نمی شود.
وی اضافه كرد : این درحالیست با ظرفیت هایی كه در بنادر استان های كشور و علاقه مندی كه در كشورهای آسیای میانه برای خرید كالاهای ایرانی دارند، باید سیاست های جمهوری اسلامی در توسعه صادرات غیرنفتی تا حدودی گرایش به آسیای میانه تغییر پیدا كند.
نماینده شهرستان های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد : ما باید برای این كار از تجربیات سایر كشورها از جمله تركیه كه بیشترین صادرات را به كشورهای آسیای میانه دارد، بهره گیریم.
یوسف نژاد افزود : این كشور بدون داشتن مرز آبی و زمینی بیشترین نقش را در صادرات غیر نفتی به كشورهای آسیای میانه دارد و ما بایداز تجربه این كشور بهره گیریم تا بتوانیم با ظرفیت های در اختیار صادرات را به كشورهای آسیای میانه افزایش دهیم.
وی اظهارداشت : ما در بنادر استان های شمالی كشور از جمله امیرآباد كه 60 درصد كل صادرات از مسیر خزر را در بین این بنادر در اختیار دارد، دارای زیرساخت های خوبی برای صادرات غیرنفتی به كشورهای آسیای میانه داریم كه تاكنون از آن بهره گرفته نشد.
*** حذف روادید
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی حذف روادید را مهمترین راهكار برای توسعه صادرات به كشورهای حاشیه خزر دانست و گفت كه روادید برای برخی از كشورها حذف شده است و برای سایر كشورهای نیز به صورت دو جانبه باید حذف شود.
یوسف نژاد این كار را مرهون پیگیری وزارت امور خارجه دانست و از این وزارتخانه خواست تا پیگیر حذف روادید تجار ایرانی به كشورهای آسیای میانه و بالعكس باشد.
*** مشوق صادراتی 15 هزار میلیارد ریالی
سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت كه مجلس شورای اسلامی براساس پیشنهاد دولت در حمایت از تجارت خارجی در بودجه سال 97 حدود 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت مصوب كرده است.
علی محمد شاعری در این همایش افزود : همچنین 20 درصد از اعتبار صندوق توسعه كشاورزی نیز در قالب تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تجار قرار می گیرد كه این اعتبار در سال گذشته 6 هزار میلیارد ریال بود.
وی اضافه كرد : از اعتیار سال گذشته این صندوق تجار ایرانی استفاده چندانی نداشتند، و امیدواریم كه در سال جاری از این تسهیلات برای حمایت از صادرات غیر نفتی به خصوص محصولات كشاورزی استفاده شود.
نماینده مردم شرق مازندران در مجلس دهم اظهارداشت : ما در كشور سالانه حدود 120 میلیون تن محصولات كشاورزی داریم كه ظرفیت بزرگی از این تولید می تواند به كشورهای جهان صادر شود.
شاعری افزود : ما از لحاظ زیرساختی نیز امكانات خوبی در بنادر استان های شمالی از جمله امیرآباد داریم كه تاكنون از این ظرفیت ها به درستی استفاده نشده است و ظرفیت های خالی زیادی در این بنادر داریم.
وی اتصال بندرامیرآباد به شبكه حمل و نقل سراسری و چهار خطه شدن محورهای مازندران را ظرفیت های دیگری برای توسعه صادرات دانست.
*** فعال تر شدن رایزن های بازرگانی
رئیس مجمع نمایندگان مازندران در این همایش گفت كه تاكنون توفیق زیادی در بهره گیری از ظرفیت های صادراتی این خطه شمال كشور كسب نشده است.
عبدالله رضیان افزود : این در حالیست كه در این استان حدود 2.5 میلیون تن مركبات تولید می شود كه بخش زیادی از این مركبات می تواند به خارج كشور صادر شود.
وی خاطرنشان كرد : در شرایط فعلی رایزن های بازرگانی ما در سفارت خانه های ایران در خارج كشور تلاش چندانی برای توسعه صادرات غیر نفتی انجام نمی دهند و باید این رایزن ها مطابق با وظیفه خود فعالتر شوند.
نماینده مردم شهرستان های قائمشهر، سوادكوه، سوادكوه شمالی، سیمرغ و جویبار در مجلس شورای اسلامی ضعف در حمل و نقل زمینی را عامل دیگری برای كاهش صادرات غیر نفتی از مازندران به خارج دانست و از وزارت راه و شهرسازی خواست تا طرح های راهسازی را هر چه سریعتر به اتمام برساند.
*** برگزاری همایش تجارت و گردشگری
نماینده مردم نوشهرو چالوس در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از سازمان بنادر و دریانوردی در برگزاری همایش صادرات از مسیر خزر از بیان نشدن ظرفیت های مهم این دریا در توسعه صادرات انتقاد كرد.
قاسم احمدی لاشكی گفت كه در كنار این رویداد اقتصادی ، باید همایش تجارت و گردشگری نیز به عنوان مهمترین ظرفیت اقتصادی مازندران برگزار شود تا بتوانیم از این ظرفیت نیز به درستی استفاده كنیم.
همایش 2روزه صادرات از مسیر دریای خزر با شركت سفرا و نمایندگان 14 كشور خارجی از امروز چهارشنبه در ساری اغاز و تا فردا ادامه دارد.
6982/6990/1899